سرپرست هیأت باستان شناسی خبر داد:

كشف تبر دستی شاخص دوره پارینه سنگی در آذربایجان غربی

كشف تبر دستی شاخص دوره پارینه سنگی در آذربایجان غربی

لذت سفر: عملیات گمانه زنی بمنظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه «خلیل آباد شوط» در استان آذربایجان غربی که با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام می باشد به کشف تبردستی شاخص دوره پارینه سنگی منجر گردید.به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، لیلا گرگری سرپرست هیأت دیرینه شناسی روز سه شنبه (۲۹تیر ۱۴۰۰) با بیان این خبر اظهار داشت: محوطه وسیع خلیل آباد با ۱۲۰۰ متر طول در جهت شمالی جنوبی و ۵۰۰ متر عرض در جهت شرقی غربی در شهرستان شوط استان آذربایجان غربی واقع شده است.

سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: این محوطه بر فراز یک برجستگی طولی مشرف به رودخانه که بر سطح آن شواهد چیدمان های مدور سنگی دیده می شود قرار گرفته و متأسفانه این چیدمان ها توسط حفاران بدون مجوز تخریب شده است.

این باستان شناس، هدف از گمانه زنی در این محوطه را شناسایی دوره های فرهنگی و گستره اصلی و واقعی محوطه بمنظور جلوگیری از تخریب این اثر مهم فرهنگی اعلام نمود.

گرگری اشاره کرد: بر طبق گمانه زنی های انجام شده و بررسی فشرده سطح محوطه و مستندنگاری تمام عارضه های سطحی شامل چاله های گوناگون حفاری بدون مجوز می توان گفت «محوطه خلیل آباد شوط حداقل در دو بازه زمانی مورد استفاده جوامع انسانی بوده است.»

او اشاره کرد: فراوانی قطعات ابزار سنگی شاخص از نوع تراشه و سنگ مادر(از جنس سنگ چرت) مشخص می کند برای نخستین بار در دوره پارینه سنگی از این محوطه استفاده شده است.

سرپرست هیأت دیرینه شناسی گفت: باتوجه به فراوانی دست ساخته های سنگی بر روی سطح محوطه و همین طور وجود قطعات شاخصی همچون سنگ مادرها، تراشه ها و به خصوص تبردستی شناسایی شده می توان دیرینگی نسبی محوطه را تا دوران پارینه سنگی به عقب راند.منبع:

1400/04/30
11:30:03
5.0 / 5
1046
تگهای خبر: شهر , فرهنگی , گردشگری , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر