وزیر میراث فرهنگی:

شهر توریست تحول بزرگی در صنعت توریسم بوجود می آورد

شهر توریست تحول بزرگی در صنعت توریسم بوجود می آورد

لذت سفر: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: باید بر روی مبحث «شهر گردشگر» کار جدی صورت گیرد تا تمام مردم کشور حداقل از مراکز استان ها و درجه شهرهای توریست آگاهی پیدا کنند، اگر این مورد عملیاتی شود، تحول بزرگی در صنعت توریسم کشور اتفاق می افتد.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، جلسه عرضه گزارش عملکرد شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مدیرکل دفتر حوزه وزارتی و امور بین الملل، خشایار نیکزادفر مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی و اعضای هیئت مدیره شرکت، در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.

مونسان در این نشست با تشکر از تلاش ها و زحمات مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهانگردی، اعضای هیئت مدیره شرکت، مدیران و کارمندان این شرکت برای اقدامات انجام شده اظهار داشت: انصافا اقدامات خوبی طی سه سال گذشته انجام شد، شرکتی با گردش مالی ۴۰۰ میلیون تومانی به سرعت توانسته درآمدهای خویش را افزایش و هزینه ها را کم کند و از شرکت زیان ده تبدیل به شرکت سودده شود. انجام چنین کاری دشوار می باشد با عنایت به این که شرکت مشمول اصل ۴۴ بوده و محدودیت هایی داشته است، به این علت نمی توانسته کار جدی انجام دهد چونکه سرمایه گذاری ها محدود و یک ساله بوده، این محدودیت ها منجر به زیان ده شدن شرکت ها می شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی اقدامات خوبی را در زمینه املاک آغاز کرده است، به امید خدا با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند. هیات مدیره شرکت باید روی املاک شرکت که در مکان های خوب کشور قرار دارد، تمرکز داشته باشند.

مونسان خطاب به مدیران این شرکت بیان نمود: با کمیته املاکی که در این شرکت تشکیل شده می توانید مبحث املاک را سامان دهی کنید و متصرفان را کاهش دهید. به امید خدا با تلاش هایی که انجام می دهید، املاک در اختیار شرکت قرار بگیرد تا بتوانید از این املاک برای توسعه کسب و کار و درآمد استفاده کنید.

او افزود: شرکت مادر تخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی باید بتواند خلأهایی که وزارت خانه در حوزه های مختلف بخصوص گردشگری دارد، مرتفع کند.

مونسان تاکید کرد: شهر گردشگر باید مورد توجه جدی هیت مدیره این شرکت قرار بگیرد، اگر این مورد مهم عملیاتی شود در واقع می توانیم همه امکانات شهرداری ها و دهیاری ها را در کنار وزارت خانه قرار دهیم، به جای آنکه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از منابع محدود خود هزینه کند از حمایت ها و منابع دیگران هم استفاده نماید با عنایت به این که مبحث گردشگری با موضوعات در ارتباط با شهرداری ها عجین شده است و فعالیت آنها در ارتباط با حوزه شهری می شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: همیشه به مدیران کل استان ها تاکید کردم تا ارتباطات خوبی با شهرداری ها برقرار کنند. اگر بتوانیم از راه این شرکت در چارچوب مبحث شهر توریست امکانات را در خدمت بگیریم، برای توسعه گردشگری کشور اتفاق خوبی می افتد؛ شهر توریست باید ب یک مبحث مهم تبدیل و رفتار شهروندان شهرهای توریست و حمل و نقل این شهرها باید تببین شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: علاوه بر راه اندازی مجتمع های خدماتی بهداشتی بین راهی که تعریف شده و کارهای اجرایی آن توسط این شرکت انجام شده است، باید تلاش کنید این طرح ها سودده شود.

او افزود: با عنایت به جمعیت بیشتر از ۸۰ میلیون نفری کشور و تعداد سفرهای برون شهری میتوان در چارچوب تفاهمنامه های مختلف با شرکتهای تولیدکننده و خدماتی بزرگ راه اندازی و سودده بودن مجتمع های خدماتی بهداشتی بین راهی را پیش برد و تجربیات خویش را در اختیار شهرداری ها برای راه اندازی این مجتمع های بهداشتی در داخل شهرها هم قرار داد. انجام و راه اندازی چنین پروژه های تیراژی از ساختن یک برج سخت تر است.

تاکید بر ایجاد «سامانه حمل و نقل گردشگری» کشور

مونسان با اشاره به اینکه موضوعات وزارت میراث فرهنگی باید رصد و عملیاتی شود، اظهار نمود: چندسال پیش مصوبه ای را از هیات وزیران درباره شرکتهای حمل و نقل گردشگری کشور گرفتیم. این مورد بسیار مهم می باشد. هم اکنون حمل و نقل گردشگری کشور روی زیرساخت حمل و نقل عمومی مسافر قرار دارد. به این منظور باید سامانه حمل و نقل گردشگری در کشور داشته باشیم تا صرفاً برای گردشگری استفاده گردد و این سامانه ماشین سواری، ون و اتوبوس مخصوص گردشگران داشته باشد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: سال قبل نامه ای را با وزیر صنعت، معدن و تجارت نوشتیم و برای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری هم ارسال کردیم که متاسفانه با ممنوعیت ورود خودرو به کشور روبه رو شد. طرح خوبی بود، در این طرح تعداد وسایل نقلیه عمومی که برای صنعت توریسم کشور نیاز بود مطرح و درخواست کردیم خودرو های مخصوص گردشگری با تخفیف وارد کشور شود. برای پیشگیری از رانت ورود خودرو در نامه ذکر کردیم همه خودرو ها و پلاک های گردشگری حداقل تا ۱۲ سال باید قابلیت فروش نداشته باشند.

او اظهار داشت: به تازگی مبحث حمل و نقل گردشگری کشور را باردیگر مطرح کردیم که خوشبختانه دستور خوبی داده شد و در کمیسیون اقتصادی دولت قرار گرفته است.

مونسان خاطرنشان کرد: مبحث حمل و نقل گردشگری هم می تواند جزو برنامه های شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی قرار گیرد. حتی میتوان از خودرو های داخلی برای تحقق این مورد هم بهره برد به صورتی که شرکتهای حمل و نقل گردشگری توسط بخش خصوصی در کشور شکل گیرد. همینطور این مورد می تواند به ارتقای گردشگری کشور بسیار کمک نماید، البته حدود ۱۴ شرکت حمل و نقل توریست در کشور بوجود آمده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه وظیفه وزارت خانه تولید مفهوم و نظریه است، خاطرنشان کرد: شرکتهای زیرمجموعه باید از راه بخش خصوصی این نظریه ها را عملیاتی کنند، انجام این کار به اثرگذاری بیشتر شرکت ها در صنعت توریسم کمک می نماید.»راه اندازی واحد املاک و مستغلات شرکت مادر تخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی

خشایار نیکزادفر مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی در ادامه بیان نمود: برنامه ریزی و توسعه زیرساخت های صنعت توریسم از قبیل مراکز اقامتی، اردوگاه گردشگری (کمپینگ) و حمام های آب معدنی، مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی، مناطق نمونه گردشگری، مجتمع های سیاحتی و تفریحی، تأسیسات و تجهزات جابه جایی توریست بر اساس سیاست های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اجرای طرح ها و پروژه ها از راه عقد قرارداد با پیمانکاران و مشاوران صلاحیت دار و تهیه بسته های سرمایه گذاری در زیرساخت های گردشگری و واگذاری آن به سرمایه گذاران برای اجرا همچون مبحث فعالیت، وظایف و اختیارات این شرکت است.

او در مورد اصول قانون برنامه ششم توسعه و سند چشم انداز ۱۴۰۴ و سند استراتژیک توسعه گردشگری کشور اظهار داشت: این اصول شامل توانمندسازی بخش خصوصی بعنوان محرک رشد اقتصادی و کاهش تصدی گری دولت، ایجاد زیرساخت های مورد نیاز گردشگری و استفاده از ظرفیت مشارکت بخش خصوصی در جهت افزایش رقابت پذیری گردشگری، تقویت و تسهیل حضور فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با بهبود تصویر ذهنی از ایران در سطح بین المللی از راه حضور در نمایشگاه های گردشگری و… است.

نیکزادفر ضمن اشاره به اقدامات ویژه انجام شده در شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی، خاطرنشان کرد: دریافت تنفس موقت شرکت از شمول اصل ۴۴ قانون اساسی از آغاز سال ۱۴۰۰، افزایش سرمایه شرکت و خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت (انحلال شرکت)، سودآور شدن شرکت در ترازهای مالی سال ۱۳۹۹ و ایجاد و راه اندازی واحد املاک و مستغلات شرکت در جهت احصا و دریافت اسناد مالکیت همچون این اقدامات است.

مجوز راه اندازی هزار مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی گردشگری در سرتاسر کشور و مرمت و بهسازی اماکن تاریخی

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی اظهار داشت: اهم دستاوردهای شرکت در حوزه توسعه و سرمایه گذاری شامل برگزاری نمایشگاه ها، جشنواره ها و مسابقات، طرح ارزیابی و رتبه بندی شهرگردشگر، آزمون جامع دوره های کوتاه گردشگری (مرداد ۱۳۹۹)، توسعه زیرساخت های الکترونیکی (سامانه ها)، ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی و بلیت الکترونیک اماکن تاریخی بوده و در حوزه عمرانی هم مجوز راه اندازی هزار مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی گردشگری در سرتاسر کشور و مرمت و بهسازی اماکن تاریخی است.

او افزود: در حوزه مالی اقدامات شرکت شامل دریافت مفاصا حساب مالیاتی سالهای ۹۷ و ۹۸، اقدام و پیگیری در بروزرسانی مجامع و گزارشات حسابرسی ادوار و تهیه و تدوین طرح تملک و دارایی و افزایش اعتبارات عمرانی در سال ۱۴۰۰ بوده و در حوزه املاک حقوقی میتوان به تهیه نسخه الکترونیکی کلیه اسناد و پرونده های در ارتباط با املاک شرکت، پیگیری و دریافت چهار فقره سند املاک متعلق به شرکت، ثبت صورتجلسه مجامع از سال۱۳۹۲ تا کنون در اداره ثبت شرکت ها، ثبت نشان تجاری شرکت مادر تخصصی توسعه ایران گری و جهان گردی و ثبت نشان تجاری تفریحاتی اشاره نمود.

نیکزادفر اظهار نمود: خروج موقت شرکت از گروه۱ ماده ۲ اجرای سیاست های کلی اصل۴۴ قانون اساسی و تهیه نمودار سازمانی جدید برای دریافت تاییدیه از سازمان اداری و استخدامی و ثبت اطلاعات در سامانه پاکنا همچون اقدامات انجام شده در حوزه اداری و منابع انسانی است.ثبت اطلاعات ۶۱ ملک شناسایی شده، تصرفی و غیرتصرفی شرکت در سامانه سادا

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی در مورد اقدامات حوزه املاک و مستغلات اظهار داشت: ثبت اطلاعات ۶۱ ملک شناسایی شده و تصرفی و غیر تصرفی شرکت در سامانه سادا (متعلق به اداره کل مدیریت اموال و دارایی های دولت وزارت امور اقتصادی و دارایی)، هماهنگی و تشکیل جلسه با عوامل نیروهای مسلح برای تعیین تکلیف املاک تحت تصرف، درخواست گردش ثبتی ۲۰ مورد از املاک شرکت از راه سازمان ثبت اسناد و املاک که ۱۰ مورد آن به نتیجه رسیده و تهیه نسخه الکترونیکی تمام اسناد و پرونده های در ارتباط با املاک شرکت همچون اقدامات شرکت در حوزه املاک و مستغلات است.

او اضافه کرد: از عملکرد حوزه مالی، ذی حسابی و امور قراردادها میتوان به تهیه و تدوین و تنظیم صورت جلسات بودجه شرکت در دو حوزه طرح تملک و جاری، دریافت تخصیص ۱۰۳ درصدی اعتبارات طرح تملک دارایی سال ۱۴۰۰، تهیه و تدوین و تنظیم موافقتنامه طرح تملک دارایی های سرمایه ای با سازمان برنامه بودجه اشاره نمود.

نیکزادفر در مورد مهم ترین اقدامات حوزه عمرانی اظهار داشت: نظارت به نمایندگی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر راه اندازی پروژه موزه و مجموعه یادمانی فرهنگی و گردشگری سور (سرخه)، اجرای طرح بهسازی سازه ای و معماری دیوار شمال، و شمال غربی کلیسای سنت استپانوس، راه اندازی هشت واحد مجتمع خدماتی بهداشتی بین راهی واقع در استان فارس و تکمیل و تحویل شش واحد به اداره کل استان، تحویل و تحول ۲۳ واحد از مجتمع های خدماتی بهداشتی بین راهی واقع در استان ایلام به اداره کل استان، راه اندازی و تکمیل کردن ۱۰ واحد مجتمع های خدماتی بهداشتی بین راهی در استان اردبیل و راه اندازی سه واحد مجتمع خدماتی بهداشتی بین راهی واقع در استان کرمان (مزار شهید سردار حاج قاسم سلیمانی) همچون اقدامات حوزه عمرانی است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی اظهار داشت: توسعه زیرساخت های الکترونیکی در سال ۹۸ شامل بلیت الکترونیک اماکن تاریخی، لغو روادید دوجانبه روسیه، تطبیق و استانداردسازی تاسیسات گردشگری، آموزش مالکان، بهره برداران و فعالان خانه مسافر، ساماندهی و مدیریت خانه مسافر و در سال ۹۹ صدور موافقتنامه تاسیس تا اجرای مناطق نمونه گردشگری، سامانه های استعلام حرایم بافت های تاریخی، اخد مجوز عکاسی و فیلمبرداری اماکن تاریخی و راه اندازی باردیگر مسافریار است.

او در مورد اقدامات حوزه سرمایه گذاری شرکت مادر تخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی اظهار داشت: ساماندهی گردشگری سلامت در مبادی ورودی ایران، بهسازی و نوسازی مجتمع اقامتی گردشگری بامسان (باراجین-قزوین) و راه اندازی سامانه سفرهای آسان و برنامه ریزی شده (ساب) همچون این اقدامات است.

نیکزادفر نظارت، ارزیابی فنی و گسترش زیرساخت های الکترونیکی (خانه مسافر و…)، اتصال به سامانه حواله الکترونیک (بهداد و نسیم) بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و برقراری شبکه MPLS و دریافت مجوزهای لازم از سازمان فناوری اطلاعات را همچون اقدامات حوزه انفورماتیک دانست.منبع:

1400/04/29
22:38:03
5.0 / 5
1023
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر