گرد خستگی بر چهره عروس بام های ایران

گرد خستگی بر چهره عروس بام های ایران

ایرنا- دهکده تفریحی توریستی گنجنامه همدان واقع در دامنه کوهستان الوند، منزلگاه بهشتی گردشگران است که توانسته لقب «عروس بام های ایران» را به خود اختصاص دهد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، این مجتمع گردشگری بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری منحصر به فرد استان همدان در تمامی ایام مورد توجه گردشگران و مسافران داخلی و خارجی قرار دارد، اما شیوع کرونا و اعمال تحریم های سنگین دشمن، گرد خستگی را بر چهره این مجموعه گردشگری نشانده است.
فاصله پنج کیلومتری گنجنامه تا شهر همدان سبب شده تا مسیر دسترسی گردشگران به سهولت فراهم گردد.
دهکده تفریحی گنجنامه یکی از دهکده های گردشگری ایران با سطح کلاس جهانی در شهر همدان است، استان همدان در دل خود جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که گل سرسبد آنها غار علیصدر و مجموعه گنجنامه است. این دهکده توریستی زیبا در نزدیکی آبشار گنج نامه و در دامنه ارتفاعات کوه الوند قرار دارد.
این دهکده در مجاورت آبشار گنجنامه واقع شده و امکانات مختلفی همچون تله کابین، سورتمه ریلی، آبگیر ماهیگیری، شهربازی گنج نامه، سینما چهاربعدی، بانجی جامپینگ دارد که تمام رده های سنی می توانند متناسب با علاقه از این مجموعه شاد و مفرح بهره مند شوند، همینطور طولانی ترین و سریعترین سورتمه ریلی کشور در دهکده تفریحی، ورزشی، فرهنگی گنجنامه همدان قرار دارد.


برای رهسپار شدن به ارتفاعات کوهستانی قله ای که به «عروس کوه های ایران» معروف بوده و بهره مندی از زیبایی های پنهان در دل رشته کوه الوند نظیر طبیعت دل انگیز و مصفا، کوه ها و صخره های مرتفع و آبشار زیبای گنجنامه، میتوان از تله کابین این دهکده بهره برد.
اگر چه مخالفت هایی از سال ۱۳۷۹ در اوایل ساخت این مجموعه صورت گرفت اما با گذشت زمان و ایجاد زیرساخت های متنوع و هم خدمات دهی مطلوب این مجموعه، نگاه منتقدان به راه اندازی منطقه توریستی تفریحی گنجنامه تغییر نمود و حمایتی شد.
انتهای این دهکده به دشت میشان بعنوان یکی از مناطق بکر ارتفاعات کوهستانی همدان منتهی می شود که خیلی از صاحب نظران از آن بعنوان منزلگاه بهشتی یاد می کنند.
دشت یا همان میدان میشان در بیشتر از نیم قرن گذشته همواره اقامتگاه موقت کوهنوردان بوده است چونکه در راه اصلی صعود به قله الوند قرار دارد و وسعت آن حدود یک هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا به ۲ هزار و ۶۰۰ متر می رسد.
دهکده گنجنامه در واقع در راه اصلی صعود به قله الوند قرار دارد و با قرار گرفتن در انتهای خط تله کابین که به دشت میشان منتهی می شود میتوان به خوبی سیمای شهر همدان را رویت کرد.


اما مدتی است که تله کابین گنجنامه به علل مختلف همچون افزایش قیمت قطعات و تجهیزات به علت تحریم ها و همینطور شیوع کرونا تعطیل می باشد و فقط بخش هایی همچون شهربازی آن همچنان فعال است.
دهکده گنجنامه همواره و در همه فصول سال با صدها امکانات و پروژه های فرهنگی، تفریحی و ورزشی در حال خدمات رسانی مناسب به مسافران بود، این منطقه با سرمایه گذاری بخش خصوصی توانسته جلوه ویژه ای به لحاظ گردشگری به همدان بدهد و با تجهیز و سرویس نهایی دستگاه ها و توجه ویژه به امنیت و راحتی استفاده از امکانات موجود در مجموعه بخصوص خط تله کابین و ورزش های بانجی، اسکای تریال و تیرول لحظات زیبا و جذابی را برای گردشگران و مسافران دیار الوند فراهم می آورد.
خط تله کابین این مجموعه با یک هزار و ۶۸۰ متر طول، دکل بانجی منحصر به فرد در خاورمیانه با ۴۲ متر ارتفاع و دو سکوی پرش، ورزش اسکای تریال، تیرول و امکانات خدماتی و اقامتی در دو سایت همچون خصوصیت ها و مزیت های قابل توجه مجموعه تفریحی گنجنامه است.
همچنین مجتمع تفریحی گنجنامه توان پذیرش چهار هزار و ۵۰۰ مسافر در روز را دارد و این مجتمع در کنار یک هزار و ۷۰۰ اثر و بنای تاریخی دیار هگمتانه از عوامل موثر برای جذب و حضور توریست در استان همدان است.
دهکده فرهنگی ورزشی توریستی گنجنامه همدان درسال ۱۳۷۹ اقدام به ایجاد منطقه نمونه گردشگری در دامنه شمالی کوه های الوند کرد، این مجموعه موفق به دریافت مجوزهای لازم از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی، سازمان تربیت بدنی(وزارت ورزش و جوانان فعلی) و دریافت پروانه های ساختمانی کامل برای ساخت حدود ۱۸ هزار متر زیربنای مسقف شده است.
این مجموعه که بعنوان یکی از قویترین قطب های گردشگری ایران و خاورمیانه مطرح شده و به عضویت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در آمده است با ظرفیت روزانه ۵۰۰۰ نفر، قابلیت عرضه انواع خدمات فرهنگی، ورزشی، تفریحی و اقامتی را به توریستهای داخلی و خارجی داراست، از دیگر افتخارات این مجموعه کسب پروژه کار آفرین برتر در سال ۱۳۹۱ است.


بازگشایی دهکده گنجنامه احتیاج به حمایت مسؤلان و رسانه ها دارد
رئیس هیات مدیره مجتمع تفریحی، توریستی، ورزشی گنجنامه همدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: در حال حاضر بیشتر از ۸۰ درصد از فعالیتهای دهکده تعطیل می باشد.
«سعید ترابیان» اضافه کرد: حمایت و توجه ویژه مسؤلان و رسانه های همدان در حوزه گردشگری مایه دلگرمی سرمایه گذاران بخش خصوصی می شود.
وی عنوان کرد: صنعت توریسم یکی از راهکارهای مهم و مناسب در توسعه استان همدان به حساب می آید و نقش این صنعت در اشتغالزایی و اقتصاد پویا بسیار مهم و موثر است.
این سرمایه گذار حوزه گردشگری تصریح کرد: همدان با عنایت به خصوصیت های خاص تاریخی و طبیعی می تواند در راس گردشگری کشور مطرح باشد اما آنگونه که باید تابحال معرفی نشده است.
رئیس هیات مدیره مجتمع تفریحی، توریستی و ورزشی گنجنامه همدان با تکیه بر این که بازگشایی مجدد تله کابین احتیاج به حمایت مسؤلان دارد، تصریح کرد: نبود مسیر دسترسی مناسب مشکل اصلی این منطقه گردشگری می باشد و اگر مسیر مناسب برگشت برای این محور ایجاد شود، تأثیر بسزایی در جذب توریست خواهد داشت.
ترابیان اضافه کرد: تسریع در ایجاد فیبر نوری، گازکشی و استاندارد سازی را در رونق گرفتن تله کابین تأثیر گذار است.


کرونا خسارت سنگینی به گردشگری همدان وارد کرد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به اینکه شیوع کرونا خسارت سنگینی به گردشگری کشور همچون این استان وارد کرد، اظهار داشت: مراکز اقامتی و کسب و کارهای وابسته به این صنعت با شیوع کرونا گرفتار صدمه های جدی شده است.
«علی مالمیر» عنوان کرد: گردشگری همدان فصلی است و بخش اعظمی از درآمد یکساله تاسیسات گردشگری و کسب و کارهای وابسته به این صنعت در نیمه اول سال محقق می شود.
او افزود: با شیوع کرونا از اسفند سال ۱۳۹۸ بیشترین صدمه به کسب و کارهای گردشگری وارد شد چونکه بقیه مشاغل پس از مدتی به روال قبلی بازگشتند اما گردشگری همچنان تعطیل می باشد و تا سال های بعد هم آثار و تبعات این رکود ادامه دارد.
وی ضمن اشاره به خسارت های سنگین کرونا به فعالان این بخش اضافه کرد: بعضی از مراکز اقامتی با صبوری و نجابت خود چراغ گردشگری را روشن نگه داشته و از اندوخته های پیشین هزینه های خویش را پرداخت می کنند.
او تصریح کرد: از سال قبل تابحال تنها ۱۰ درصد از ظرفیت مراکز اقامتی استان پر شده و این به مفهوم بی میلی مردم برای سفر و در یک کلام تعطیلی بخش گردشگری می باشد.
مالمیر اضافه کرد: تسهیلاتی برای جبران خسارت وارد شده پرداخت گردید که به علت سود بالا و نداشتن مدت زمان تنفس، گره ای از مشکلات صدمه دیدگان باز نکرد و آنها هنوز به درآمد و فعالیتی نرسیده اند تا توان بازپرداخت اقساط را داشته باشند.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان؛ با عنایت به ممنوعیت و محدودیت مسافران خارجی، مسافرتهای داخلی باید رونق بگیرد تا تاسیسات اقامتی و تفریحی استان به روال سابق بازگردد.

مشکلات دهکده گنج نامه با کمک مدیران رفع شود
استاندار همدان هم در بازدید از مجموعه تفریحی دهکده گنجنامه، خواهان رفع موانع و مشکلات این مجموعه از جانب مدیران دستگاههای اجرایی استان شد و اظهار داشت: در جهت بازگشایی تله کابین تلاش شود.


«سیدسعید شاهرخی» با قدردانی از زحمات کارکنان این مجموعه عنوان کرد: کرونا، تحریم های اقتصادی، ممانعت از ورود توریست خارجی و گرانی قطعات، صنعت توریسم دهکده تفریحی و توریستی گنجنامه را به تعطیلی کشاند.
وی تصریح کرد: با شیوع کرونا کل دنیا بخصوص گردشگری متضرر شد و کشور ایران و استان هم از این قاعده مستثنی نبود.
استاندار همدان با اشاره به اینکه مردم همدان قدردان زحمات کارکنان مجموعه تفریحی و گردشگری گنجنامه هستند بر رفع مشکلاتی که مانع از فعالیت دهکده گنجنامه شده است تصریح کرد.
وی ضمن اشاره به اجرای گازرسانی به گنجنامه تصریح کرد: اجرای این طرح به سرعت صورت گیرد و شرکت گاز و راهداری با همکاری مشکلات را رفع کنند.
شاهرخی توسعه همه جانبه و هدفمند همدان را نیازمند یک حرکت جمعی دانست و خاطرنشان کرد: داشتن نگاه فرهنگی و فرابخشی به توسعه و پیشرفت همدان باید در میان نهادهای مردم نهاد و دیگر دستگاههای اجرایی وجود داشته باشند.
وی به استاندارد سازی دهکده تفریحی و گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: تحریم ها باعث افزایش قیمت و گران شدن قطعات تله کابین شده و همین مبحث توجیه اقتصادی برای دهکده گنجنامه ندارد.


استاندار همدان با تکیه بر این که توسعه همدان باید همه جانبه و هدفمند توسط فعالان و دلسوزان دنبال شود تصریح کرد: افراد غیرمتخصص و با نفوذ مانع پیشرفت و توسعه همدان هستند.
استان همدان دارای ۱۸۰ هتل، مهمانپذیر، هتل آپارتمان، اقامتگاه بومگردی، دفتر خدماتی و مسافرتی و مراکز آموزش گردشگری می باشد.منبع:

1400/04/28
20:04:08
5.0 / 5
1130
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر