گردشگران خزر علاوه بر جریان های شكافنده مراقب پدیده موج مرده خزر باشند!

گردشگران خزر علاوه بر جریان های شكافنده مراقب پدیده موج مرده خزر باشند!

به گزارش لذت سفر معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ضمن اخطار نسبت به پدیده ˮموج مردهˮ در دریای خزر اظهار داشت: این پدیده در ساحل مکران وجود دارد و دریای خزر هم از این مخاطره به دور نیست.


به گزارش ایسنا، دکتر حمید علیزاده لاهیجانی امروز در وبینار اثر مخاطرات دریایی خزر بر گردشگری ساحلی، با اعلان اینکه دریای خزر با وجود آنکه دریاچه است، ولی خاصیت ‎های دریا را دارد، اضافه کرد: طول این دریاچه هزار تا ۱۲۰۰ کیلومتر، عرض آن ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر است و نواحی جنوبی خزر نیز دارای بیشترین عمق است و در بین خزر میانی و جنوبی کوهی از جمهوری آذربایجان تا ترکمنستان قرار دارد.
وی با اعلان اینکه در سواحل ایرانی خزر ۶۲ رودخانه به خزر منتهی می شود، اظهار نمود: برداشت آب در این رودخانه ها بسیار بالا است.
علیزاده با تاکید بر این که که در سواحل خزر خصوصاً در گیلان و مازندران پشته های ماسه ای دیده می شود که این توانایی را دارند در ضمن سال جابجا شوند، افزود: این پشته ها مخاطراتی را برای گردشگران دارند.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، "نوسانات طولانی مدت تراز آب"، "نوسانات کوتاه مدت تراز آب"، "امواج ناشی از باد"، "امواح بلند (سونامی)" و "جریان های شکافنده" را همچون مخاطرات موجود در دریای خزر نام برد و تصریح کرد: دلیل اصلی حرکت آب در دریای خزر پدیده های جوی است که به دو صورت جریان ناشی از باد در لایه سطحی (۱۰۰ متر اول) و جریان های چگالی (ترموهالین) در همه ستون آب دیده می شود.
وی با اشاره به جریان های ناشی از جزر و مد آب در خزر، با اعلان اینکه حداکثر تراز آب ۱۲ سانتی متر در هر ۱۲ ساعت است، اشاره کرد: طغیان آب خزر مربوط به فصل بهار است و در ماه های دی و آذر خزر کمترین تراز آب را تجربه می کند.

خطر کم سونامی در ایران
علیزاده امواج ناشی از سونامی را به سبب وقوع زلزله در دریا دانست و تصریح کرد: سونامی می تواند امواجی به ارتفاع ۲ متر بوجود آورد و مطالعاتی که از طرف یکی از پژوهشگران روسی برمبنای مدل سازی انجام شده، نشان میدهد که امواج ناشی از سونامی در خزر شمالی و میانی در مدت ۵ ساعت به آب های ایران می رسد و از آنجایی که بین خزر جنوبی و میانی، کوهی در زیر آب واقع شده است، مانع از ورود این امواج به آب های ایران می شود، بدین جهت امواج ناشی از سونامی مخاطره ای برای سواحل ایران ندارد.
بگفته این محقق سونامی در خزر بیشتر در سواحل ترکمنستان و قزاقستان رخ می دهد و برمبنای سوابق تاریخی در سال ۱۹۰۲ در باکو وقوع سونامی گزارش شده است.
وی خیزاب را از دیگر مخاطرات دریای خزر نام برد و تصریح کرد: در سواحل روسیه و کشورهای قزاقستان، خیزاب ها تراز آب را تا ۴ متر می افزایند. این مخاطره بیشتر در خزر شمالی رخ می دهد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی دلیلهای نوسانات آب در دریای خزر را مربوط به رودخانه ولگا دانست و افزود: ولی به سبب گرمایش جهانی، افزایش دمای سطح آب و تبخیر بالا، تراز آب در خزر افزایش نیافته است.

خطرات پدیده موج مرده
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه اقیانوس شناسی با اشاره به وجود پدیده ای به نام "موج مرده" یا "موج دورا" (Swell) در دریای خزر در این زمینه توضیح داد: این پدیده در سواحل ماسه ای خزر رخ می دهد و برای گردشگران مخاطره آمیز است؛ چونکه وقتی گردشگران در یک روز آفتابی با ساحل آرام و بدون باد مواجه می شوند، تصور می کنند که دریا آرام است، ولی وقتی باد شدیدی آغاز به وزیدن می کند، امواجی را به وجود می آورد و در بعضی مواقع این امواج جمع می شوند و موج بزرگی را به سمت ساحل هدایت می کنند.
وی با تاکید بر این که این پدیده مخاطره آمیز است، بر ضرورت توجه به هشدارهای هواشناسی برای ورود به سواحل اصرار کرد و تصریح کرد: این پدیده در ساحل مکران وجود دارد و دریای خزر نیز از این مخاطره به دور نیست.

جریان های شکافنده مخاطره دیگری که در انتظار گردشگران است
علیزاده جریان های شکافنده را از دیگر مخاطرات دریای خزر نام برد و اظهار داشت: این جریان ها جریان های موازی با ساحل است که برای شناگران حتی برای شناگرانی که دارای مدل المپیک هستند، بسیار خطرناک است؛ چونکه سرعت برگشتی آب در این جریان بیشتر از توان شناگران است.
وی با اعلان اینکه این پدیده سالانه جان بیش از ۲۰۰ شناگر را در دریای خزر می گیرد، افزود: در بعضی از مواقع که بیشتر ۳ ماه فصل تابستان است، این آمار به ۴۰۰ نفر نیز می رسد.
منبع:

1400/04/24
12:09:30
5.0 / 5
1114
تگهای خبر: تاریخی , فناوری , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر