حضور ویژه ایران در چین

حضور ویژه ایران در چین

به گزارش لذت سفر برخی از عکاسان چینی نتیجه سه سال سفر به ایران را در نمایشگاهی به تصویر کشیدند که با استقبال زیاد چینی ها روبه رو شد. راهنمای ایرانی این گروه می گوید: این نمایشگاه تصویر خوبی را از ایران نشان داد که در تشویق چینی ها برای سفر به ایران بسیار موثر است.


فائزه آخوندی، راهنمای رسمی ایرانگردی و جهانگردیِ چینی زبان که حدود ۱۰ سال است در زمینه فرهنگ گردشگران چینی مطالعه و پژوهش می کند، این خبر را به ایسنا داد و اظهار داشت: این نمایشگاه در نتیجه سفرهای عکاسان یکی از انجمن های عکاسی شناخته شده در چین است. آنها به کشورهای زیادی سفر می کنند؛ از قطب شمال تا کویرهای ایران. ما در مسافرت ایران از شمال تا جنوب، شرق و غرب را در چند نوبت دیده ایم، تا اینکه چندی قبل دستاورد آن سفرها در نمایشگاه عکسی نشان داده شد که با استقبال زیادی روبه رو شد و یقین دارم اثر زیادی بر چینی ها خواهد داشت و تصویر زیباتری را از ایران در ذهن آنها ایجاد خواهد نمود.
او ضمن اشاره به علاقه چینی ها به عکاسی، بیان نمود: گردشگران چینی که به ایران سفر می کنند معمولاً دو دسته اند؛ آن هایی که حرفه ای عکاسی می کنند و حاصل کار خویش را در منابع رسمی منتشر می کنند و گروهی که عکاس نیستند، اما به آن علاقه دارند و تصاویر شان را در فضای مجازی انتشار می دهند که هر دو گروه برای تغییر ذهنیت چینی ها نسبت به ایران خیلی تاثیرگذارند.
آخوندی افزود: معمولاً با گروه های عکاس که به ایران می آیند خیلی حرفه ای برخورد نمی گردد تا تبلیغ ایران درست صورت گیرد. از آن جا که شغل پدربزرگم عکاسی بوده، شناخت نسبی از مطالبات آنها در سفرهای عکاسی دارم، ازاین رو وقت بیشتری می گذارم. برای این استادان و عکاسان چینی هم تلاش کردم برنامه متفاوتی تنظیم کنم؛ به هر شهری که می رفتیم با انجمن های عکاسی ارتباط می گرفتم و عکاسی را از آن منطقه همراه می کردیم، یا با انجمن عکاسان میراث فرهنگی هماهنگ می کردم و حتی سراغ عکاسان پیشکسوت رفتیم، در شهر یزد با «رحیم خان»، عکاس قدیمی این شهر همراه شدیم که اتفاقا دوست پدربزرگ عکاسم بود و داستان چگونگی آغاز حرفه ای عکاسی در یزد را با دعوت از پدربزرگم برای چینی ها تعریف کرد و چقدر هم شنیدن این قصه برای شان جذاب بود و تجربه متفاوتی شد. همه این کارها برای این بود که سفر ایران برای گروه های عکاسی که از چین می آمدند جذاب باشد تا گروه های بیشتری را تشویق کنند. برای تورهای عکاسی باید وقت بیشتری گذاشت تا تصویر خوبی از ایران نشان داده شود.


او افزود: در جریان این سفرها حتی به خانه ایرانیان رفتیم، از روستایی تا شهری، چون فرهنگ زندگی و چیدمان داخل خانه های چینی ها با ایرانیان بسیار متفاوت می باشد و این مورد برای آنها جذاب است.


این راهنمای گردشگری افزود: این گروه ها که حدود سه چهار سالی پیاپی به ایران سفر کردند، تصمیم گرفتند نمایشگاهی را از تمام کشورهایی که عکاسی کرده اند، برگزار کنند و چون تعداد سفرهای شان به ایران بیشتر از دیگر کشورها بود، بخش ویژه ای را به ایران اختصاص دادند و این نکته را حتی در بنر و دعوتنامه های نمایشگاه تاکید کرده اند که این نمایشگاه عکس با مبحث اصلی ایران است.
وی همینطور اظهار داشت: استقبال از این نمایشگاه زیاد بود، به خصوص که چینی ها برای اجتماعات دیگر محدودیت ندارند و این انجمن هم قوی و معتبر است و مخاطبان زیادی دارد و حتما می تواند دیگران را برای سفر به ایران در آینده راغب کند. چینی ها خیلی به تبلیغاتی که از هموطنان خود دریافت می کنند، توجه و اعتماد دارند و حتما این عکس ها اثر می گذارد.
این فعال گردشگری سپس به "فرصت سوزی هایی که از جانب مسؤولان کشور در برخورد با این رویدادها می شود" اشاره نمود و اظهار داشت: وقتی این نمایشگاه در چین برگزار شد از برخی مسؤولان تقاضا کردم با اهدای هدیه ای، هرچند کوچک از این عکاسان تقدیر کنند که با هزینه خودشان به ایران آمده اند و حالا با نمایش این عکس ها برای کشور ما تبلیغ مؤثر می کنند، اما حتی نشانی محل برگزاری نمایشگاه را نپرسیدند و استقبالی هم از آن پیشنهاد نشد.
آخوندی اظهار نمود: وقتی مسؤولان دنبال تبلیغ ایران هستند، چرا شخص یا گروهی را که با هزینه خود به ایران سفر و تبلیغ می کند، حمایت نمی کنند؟ برای تهیه و تولید محصولات تبلیغی ایران هزینه و بودجه های سنگینی می شود اما نتیجه حتی در سلیقه توریست نیست و محصولی کارآمد و کاربردی هم تولید نمی گردد. این همه برای معرفی «دهکده پارسیان» در چین که هیچ سندیت تاریخی برای آن وجود ندارد و بیشتر شبیه افسانه است، هزینه شد، اما برای تبلیغاتی که بدون هزینه و متناسب با سیقه توریست خارجی انجام می شود حتی در حد اهدای چند بشقاب مینا قدردانی نکردند.


منبع:

1400/04/18
14:21:00
5.0 / 5
1098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر