اختصاصی لذت سفر

۱ و شش دهم هزار میلیاردریال سرمایه گذاری در بناهای تاریخی كشور جذب شد

۱ و شش دهم هزار میلیاردریال سرمایه گذاری در بناهای تاریخی كشور جذب شد

به گزارش لذت سفر مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور اظهار داشت: ۱۵۰ بنای تاریخی و گردشگری کشور تابحال به ارزش یکهزار و ۶۵۰ میلیاردریال به بخش خصوصی واگذار شد.


هادی میرزایی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، اضافه کرد: با وجود صدمه های ناشی از انتشار کرونا و کاهش جذب گردشگران، در زمینه واگذاری بناهای تاریخی کشور از آغاز واگذاری به صندوق تاکنون، یکهزار و ۶۵۰ میلیاردریال جذب سرمایه مستقیم و حدود سه هزار میلیاردریال سرمایه گذاری غیرمستقیم در بناهای تاریخی کشور محقق شد.
وی افزود: صندوق توسعه، حفظ و احیا با هدف بهره برداری و ارتقای بناهای تاریخی، از زمان تاسیس تابحال طی ۱۵ سال گذشته ۷۵۴ مجموعه را در اختیار خود قرار داده است که تابحال ۱۵۰ مجموعه تاریخی از این تعداد به بخش خصوصی واگذار شد.
میرزایی عنوان کرد: طی یکسال و نیم گذشته با ۳۴ سفر استانی و بررسی بناهای تاریخی متعلق به صندوق، ۷۰ مجموعه تاریخی جهت حفظ و احیا واگذار شد.
وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات صندوق فعال کردن ظرفیت بازاریابی، معرفی آثار و ظرفیت های طبیعی و تاریخی حوزه فعالان میراث فرهنگی است که فروش محصولات صنایع دستی را به صورت اینترنتی و در بستر اینترنت به همراه داشت.
میرزایی تصریح کرد: طی برنامه های پیش رو، تلاش می شود تا در آینده نزدیک ۵۰ مجموعه تاریخی دیگر با استفاده از فراخوان عمومی، به صورت شفاف و عاری از فساد به بخش خصوصی واگذار شود.
۲ تفاهمنامه صندوق احیا با سازمان های دولتی
میرزایی از امضای تفاهمنامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، بعنوان ۲ اتفاق خوب یادکرد و اظهار داشت: طبق تفاهمنامه با وزارت تعاون، مقرر شد تا زمینه حمایت یکهزار میلیاردریال در حوزه خانه خلاق و فرش دستباف صورت گیرد.
وی اضافه کرد: با این تفاهمنامه سرمایه گذاران می توانند تا سقف پنج میلیاردریال تسهیلات چهار درصد را از راه ظرفیت کارا و صندوق توسعه ملی دریافت نمایند.
میرزایی افزود: طبق تفاهمنامه با سازمان اوقاف و امور خیریه کشور هم مقرر شد تا بناهای تاریخی تحت مالکیت سازمان اوقاف با شناسایی استان ها به صندوق معرفی و جهت واگذاری به بخش خصوصی واگذار و ظرفیت اقتصادی و احیای بنا فراهم گردد.
آثار تاریخی دامغان با نگاه ویژه و کاربری متنوع واگذار می شود
میرزایی خاطرنشان کرد: مجموعه بناهای تاریخی صندوق احیا در دامغان دارای قابلیت های فراوان و ظرفیت جذب سرمایه بسیار خوبی است که باید با معرفی بهتر و کاربری متناسب به دنبال جذب سرمایه گذار در این مجموعه ها بود.
وی اضافه کرد: طی روزهای اخیر، مجموعه کاروانسرای شاه عباسی دامغان با کاربری فرهنگی، اقامتی و پذیرایی و با رویکرد هتل-کاروانسراها ضمن عرضه خدمات فرهنگی و هنری واگذار شد.
میرزایی عنوان کرد: خانه میر رحیمی دامغان هم بعنوان خانه خلاق و خانه ابراهیمی (مدرسه حشمتیه) بعنوان نخستین مدرسه دامغان بعنوان موزه آموزش و پرورش در شهر دامغان به بخش خصوصی واگذار می شود.
وی چشمه علی دامغان را از بناهای تاریخی بی نظیر و باشکوه دانست و اظهار داشت: مجموعه چشمه علی دامغان با رویکرد حفاظت محور و بهره برداری صحیح واگذار می شود تا بتواند بعنوان یک مکان متفاوت و تفرجگاه برای گردشگران مورد استقبال عمومی قرار بگیرد.
به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور، به منظور بازدید از چند بنای تاریخی و حضور در نشست با خبرنگاران به شهر دامغان سفر کرد.
شهرستان دامغان با قدمت هفت هزار ساله، دارای ۲ هزار اثر تاریخی و فرهنگی است که از این تعداد ۴۰۰ اثر شناسایی و تابحال ۱۳۱ اثر ثبت ملی شدند.منبع:

1400/04/14
10:03:50
5.0 / 5
1086
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر