كاروانسرای تاریخی فرسفج، پیوند تمدن و فرهنگ در راه عتبات عالیات

كاروانسرای تاریخی فرسفج، پیوند تمدن و فرهنگ در راه عتبات عالیات

همدان کاروانسرای شاه عباسی فرسفج یکی از ابنیه تاریخی و پرارزش شهرستان تویسرکان متعلق به دوران صفویه است که در بین طبیعت روح افزای دشت قلقلرود و شهر فرسفج خود نمایی می کند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، در دوران حکومت شاه عباس صفوی به منظور ایجاد امنیت و عرضه تسهیلات و خدمات رفاهی در رابطه با سفر و توسعه تجارت در بیشتر نقاط کشور جاده هایی ساخته شده و در راه آنها کاروانسراهایی راه اندازی شده بود که به فاصله یک منزلی یعنی فاصله ای که کاروانیان می توانستند از بامداد تا شامگاه با چهارپایان طی کنند تا شب را در کاروانسرای بعدی استراحت کنند، از یکدیگر قرار داشتند.
یکی از این کاروانسراها، کاروانسرای شاه عباسی فرسفج در شهرستان تویسرکان است که در ۲۰ کیلومتری مسیر تویسرکان به کنگاور و در حاشیه این جاده و همینطور در مجاورت شهر فعلی فرسفج واقع شده است.
این کاروانسرا در واقع محل استراحت مسافران و کاروان هایی بوده که به قصد تجارت، زیارت و سیاحت به غرب کشور و عتبات عالیات عراق سفر می کردند. در کاروانسرای شاه عباسی فرسفج، امکاناتی برای استقرار چهار آخر و بارهایشان و قسمت هایی هم برای استراحت و خواب کاروانیان اختصاص داده شده بود که بعد از پشت سر گذاشتن شب، در بامداد روز بعد باردیگر به حرکت خود ادامه می دادند.
ساختمان این کاروانسرا در فاصله سالهای ۱۰۰۶ تا ۱۰۳۸ و به سبک معماری دوره صفویه ساخته شده است و مساحت آن حدود ۴۰۰۰ متر مربع است. مهم ترین خصوصیت کاروانسرای تاریخی فرسفج، وجود برج و باروهایی در چهار گوشه آن است که بنا به ملاحظات امنیتی راه اندازی شده بودند.
این اثر به شماره ۱۹۷۰ مورخه ۶/۲/۱۳۷۶ در لیست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است. تویسرکان یکی از شهرستان های استان همدان در ۹۰ کیلومتری شهر همدان است که با سه شهر، دو بخش مرکزی و قلقرود و هفت دهستان از بیشتر از ۲۲۱ اثر تاریخی، فرهنگی، مذهبی و جاذبه گردشگری و طبیعتی بکر و جذاب برخوردار می باشد.
گفتنی است؛ فرسفج یکی از سه شهر شهرستان تویسرکان در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر تویسرکان است که مرکز بخش قلقرود بشمار می رود.
منبع:

1400/04/13
12:08:22
5.0 / 5
1029
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر