معاون میراث فرهنگی كرمان خبر داد

برج تاریخی بهرامجرد بردسیر مرمت می شود

برج تاریخی بهرامجرد بردسیر مرمت می شود

کرمان معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان از شروع مرمت برج تاریخی روستای بهرامجرد آگاهی داد.


"مجتبی شفیعی" امروز ۹ تیرماه با بیان این خبر اظهار نمود: عملیات مرمتی برج تاریخی بهرامجرد با اعتباری معادل ۷۰۰ میلیون ریال در قالب خشت چینی و اندود کاه گل شروع شده است.
وی ضمن اشاره به این که این برج به دوره قاجار بازمی گردد، اضافه کرد: بهرامجرد از توابع شهرستان بردسیر و دارای بافت تاریخی باارزش است.
شفیعی در ادامه از مرمت بافت تاریخی هنزا در رابر آگاهی داد و بیان کرد: عملیات کف سازی بافت تاریخی این بخش با اعتباری معادل ۹۰۰ میلیون ریال شروع شده است.
معاون میراث فرهنگی استان کرمان بیان کرد: بخش هنزا از توابع شهرستان رابر است که با عنایت به کوهستانی بودن آن در فصول مختلف پذیرای گردشگران و علاقمندان زیادی است.
وی همین طور ضمن اشاره به این که با اعتباری معادل ۵۰۰ میلیون ریال مرمت گنبد مشتاقیه کرمان شروع شده، اظهار نمود: مرمت گنبد، کاشی کاری ها، رواق های اطراف بنا، طاق نماها، کف سازی و محوطه سازی حیاط بنای مشتاقیه کرمان بصورت مستمر در طول سالهای گذشته انجام شده است.
شفیعی به انجام عملیات استواری بخشی بخش هایی از این بنا در سالهای اخیر اشاره نمود و اضافه کرد: استان کرمان دارای بیش از ۷۰۰ اثر ثبت ملی و ۷۰۰۰ اثر شناخته شده است و اعتبارات مرمتی این استان پاسخگوی مرمت تمام بناهای تاریخی نیست.
وی با اشاره به اینکه بنای مشتاقیه تحت مدیریت اداره اوقاف است، بیان کرد: اداره اوقاف در حوزه مرمت و بازسازی این بنای تاریخی همکاری و تعامل لازم را با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان داشته باشد.1400/04/11
15:43:59
5.0 / 5
753
تگهای خبر: تاریخی , ثبت , روستا , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر