مدیركل آموزش و ترویج صنایع دستی مطرح كرد:

جهانی شدن روستاها به نام صنایع دستی تقویت اقتصاد و افزایش رفاه

جهانی شدن روستاها به نام صنایع دستی تقویت اقتصاد و افزایش رفاه

مدیرکل آموزش و ترویج صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی با اشاره به اهمیت برندسازی و جهانی شدن یک شهر یا روستا به نام صنایع دستی اظهار داشت:  این امر سبب تقویت وضعیت اقتصادی و سهولت معیشت می شود و به رشد و ثروت هم می انجامد که چهره اجتماع را دگرگون می کند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، شورای جهانی صنایع دستی (World Crafts Council) به اختصار.CC، در سال ۱۹۶۴ تأسیس شده و از زیرمجموعه های سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی و ملل متحد (یونسکو) است و در مقام مشورتی این سازمان جهانی در زمینه تخصصی صنایع دستی هم ایفای نقش می کند.

برپایی جنبش صنایع دستی برای ارائه آینده ای بهتر برای سازندگان یا تولیدکنندگان صنایع دستی در سراسر جهان، توان بخشی جایگاه صنایع دستی بعنوان بخشی حیاتی از فرهنگ و زندگی اقتصادی، ارتقاء همکاری میان سازندگان صنایع دستی در جهان، تشویق، کمک و راهنمایی آنها و توسعه اقتصادی بوسیله فعالیتهای درآمدزا از با اهمیت ترین اهداف شوای جهانی صنایع دستی است.

اجرای طرح های خاص و بزرگ مقیاس در هر یک از مناطق پنج گانه آفریقا، آسیا- اقیانوسیه، اروپا، آمریکای لاتین و آمریکای شمالی، ایجاد تعامل و همکاری اعضا با یکدیگر با همه اشتراکات و تفاوت های فرهنگی اقتصادی و اجتماعی در این مناطق، فراهم کردن بستر مشاکت عمومی برای فعالیتهای داخلی و بین المللی، از با اهمیت ترین تلاش ها و ماموریت های شورای جهانی صنایع دستی در چند دهه گذشته است.

ثبت شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی در شورای جهانی صنایع دستی که از هفت سال قبل ۱۳۹۴ (۲۰۱۵) شروع شده هم برنامه ای الهام گرفته از شهرهای خلاق یونسکوست؛ روند این ثبت ها تا قبل از انتشار کرونا در جهان اواخر سال ۲۰۱۹ بصورت عادی و طبق روال انجام می شد و ایران حتی برای سال ۱۳۹۹پرونده چند منطقه کمترشناخته شده از جنوب کشور را آماده کرده بود، اما انتشار کرونا مانع از سفر و حضور و بازدید ارزیابان بین المللی از این مناطق و منجر به توقف این پروسه شد. حالا ۱۱ شهر و ۳ روستا با عناوین صنایع دستی منحصر به همان مناطق، ثبت جهانی شده اند و ایران در ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی از سردمداران دنیاست.

از طرفی از سال ۹۶ که شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی تشکیل شده، ۵۲ شهر و روستا هم با عنوان صنایع دستی بنام و منحصر بفرد خود در لیست ملی قرار گرفته اند که بگفته پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، این پروسه مسیر جهانی شدن و ثبت شهرها و روستاهای کشور را در شورای جهانی صنایع دستی، تسهیل و تسریع می کند.شورای جهانی صنایع دستی؛ اعتباربخشی به دست ساخته های کمتر شناخته شده

ویدا توحدی مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا به نقش و جایگاه شورای جهانی صنایع دستی اشاره نمود و اضافه کرد: تشویق، کمک و راهنمایی صنعتگران و هنرمندان همین طور بالابردن سطح اطلاعات تخصصی و حرفه ای آنها با عنایت به زمینه های متفاوت فرهنگی موجود در هر یک از کشورهای عضو از اقدامات اثربخش این شورا در ارتقا شأن صنایع دستی و هنرمندان این رشته در جهان است.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی تصریح کرد: حفظ و تقویت صنایع دستی و تجلی آن بعنوان یکی از ارکان اساسی حیات فرهنگی هر ملت و ایجاد همبستگی میان صنعتگران دست ساخته ها سراسر جهان را می توان از با اهمیت ترین دستاوردهای شورای جهانی صنایع دستی عنوان نمود. وقتی کارشناسان ارشد شورای جهانی صنایع دستی به مناطق خاستگاه یک هنر بی بدیل سفر می کنند و بدیع، اصیل و منحصربه فرد بودن یک هنر و صنعت در یک روستا و شهر را ارزیابی و تایید می کنند، نوعی اعتبار بخشی به آن هنر صنعت و دست ساخته ها است.

وی ارتقای جایگاه صنایع دستی را هدف اصلی شورای جهانی صنایع دستی دانست و اظهار داشت: اقداماتی که از سالهای گذشته در زمینه صنایع دستی در سطح جهانی مانند برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها و نشست های تخصصی انجام شده موجب معرفی بیشتر و بهتر صنایع دستی، توسعه اقتصاد فرهنگی صنایع دستی محور و حتی ایجاد بازارهای مشترک محلی و منطقه ای شده است.

توحدی عنوان کرد: نمی توان با ساده اندیشی و این تلقی که شورای جهانی صنایع دستی نهادی فقط غیردولتی است، ثبت شهرها و روستاهای صنایع دستی را کم ارزش و فاقد اعتبار دانست. همین که بسیاری کشورهای جهان رقابت جدی در این حوزه دارند و علاقه بسیاری نشان می دهند که شهرها و روستاهای کمترشناخته شده خودرا در حوزه صنایع دستی ثبت و به جهان معرفی کنند و لابی های سیاسی، اقتصادی و دولتی هم انجام می دهند. ارزش کاری که در این ۷ سال اتفاق افتاده و ایران را با ۱۴ شهر و روستای صنایع دستی در صدر جهان قرار داده، مشخص می شود.واگذاری برنامه ها و ماموریت های ویژه یونسکو به شورای جهانی صنایع دستی

توحدی با اشاره به اینکه شورای جهانی صنایع دستی یک شورای تخصصی و متولی صنایع دستی در جهان است، اضافه کرد: این شورا از زیرمجموعه سازمان بین المللی یونسکو به حساب می آید که در سالهای اخیر همه وظایف و ماموریت های یونسکو در زمینه صنایع دستی از جمله اعطای گواهینامه مهر اصالت بین المللی صنایع دستی بعنوان یکی از طرح های ویژه این سازمان بود به این شورا واگذار شده است؛ هم اکنون ثبت شهرها و روستاهای صنایع دستی هم یکی از طرح های ویژه این شوراست که از همان شروع ایران در این روند مشاکت جدی داشته و حتی نخستین روستای جهانی صنایع دستی (سفال کلپورگان استان سیستان وبلوچستان) به نام ایران ثبت شده است.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی خاطرنشان کرد: مباحث اقتصادی، خصوصاً تولید و فروش محصولات برای شورای جهانی صنایع دستی اهمیت فراوانی دارد و کمیت کارگاه های تولیدی در کنار کیفیت محصولات، شاخصی بسیار اساسی محسوب می شود؛ اما از آنجائیکه صنایع دستی، بالذات دارای جنبه های فرهنگی و اجتماعی بسیاری است، نمی توان پیشرفت هر یک را بدون ارتقای وضعیت دیگری انتظار داشت.

«شورای جهانی صنایع دستی بالاترین و معتبرترین مرجع جهانی برای کشورهای فعال در صنایع دستی است که شبکه ای بسیار منسجم از متخصصان، علاقه مندان حرفه ای و فعالان صنایع دستی را ایجاد کرده است، از طرفی ارتباطات بسیار گسترده و تعاملات تخصصی میان اعضای آن، باعث شده گردش اطلاعات و کارشناسی آثار و نقد نظرات با سرعت و دقت بی نظیری صورت گیرد، همین موارد سبب کسب اعتبار و ارتقای این شورا در مجامع علمی، نظری و اجرائی فرهنگی و اقتصادی جهان شده است. »رونق اقتصادی صنایع دستی و معرفی مقصدهای جدید گردشگری

توحدی درباره ثبت ملی و جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی گفت ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی جدا از برندسازی برای صنایع دستی و مناطقی که یک هنر-صنعت در آنجا خاستگاه دارد و همچنان پویا و زنده است، به معرفی ظرفیت ها و زوایای فرهنگی آن شهرها و روستا و همین طور استوار شدن پایه های صنایع فرهنگی جامعه در سطح ملی و بین المللی کمک می نماید.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: ثبت شهرها و روستاهای صنایع دستی علاوه بر معرفی صنایع دستی در سطح ملی و جهانی، منجر به حفظ و توسعه صنایع دستی موجود در یک منطقه و تقویت سطح درآمد و تقویت معیشت و اقتصاد هنرمندان می شود و به سامان دهی کارگاه ها، فروشگاه ها، تعاونی ها و احیاء کارگاه های صنایع دستی که درحال فراموشی یا منسوخ شدن هستند، کمک می نماید.

وی عنوان کرد: ثبت شهرها و روستاهای ملی و جهانی همین طور این امکان را فراهم نموده که محصولات فرهنگی این مناطق با تمرکز بیشتر در کشور معرفی شوند تا در بین مدت مسیرهای جدید گردشگری به سمت مناطق صنایع دستی ایجاد و ورود توریست به این شهرها و روستاها افزایش و منجر به رشد و رونق اقتصادی شود.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، ضمن اشاره به قدمت، تنوع و کیفیت صنایع دستی ایران در جهان اظهار داشت: طراحی مسیرهای و مقصدهای جدید گردشگری به سمت شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی، علاوه بر رونق و تقویت گردشگری و افزایش رفت وآمد توریست خارجی، زمینه تجارت در سطح بین المللی و افزایش جذب منابع و سرمایه گذاری خارجی در زمینه صنایع دستی را ایجاد می کند، البته برای معرفی و نثبیت این مقاصد جدید در گردشگری هنری باید ظرفیت ها و فرصت هایشان توسط بخش خصوصی در نمایشگاه های خارجی تخصصی صنایع دستی و گردشگری معرفی و تبیین شود.

وی اضافه کرد: ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی همین طور موجب بهتر دیده شدن ظرفیت های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، آداب، آیین ها و رسوم مردم این مناطق در کنار تولیدات صنایع فرهنگی­­ آنها باکیفیت و شکل بهتری به مخاطبان معرفی شود.جهانی شدن روستاها به نام صنایع دستی؛ تقویت اقتصاد و افزایش رفاه

توحدی عنوان کرد: برندسازی و جهانی شدن یک شهر یا روستا بنام صنایع دستی، اساسا تقویت وضعیت اقتصادی و سهولت معیشت و افزایش رفاه را همراه خواهد داشت. این امر به رشد و ثروت هم می انجامد. از طرفی بهبود این عامل، تازه سرآغاز شکوفایی فرهنگی و هنری است. تقویت وضعیت اقتصادی و شکوفایی فرهنگی، عواملی هستند که چهره اجتماع را دگرگون کرده و آنرا بعنوان بستر تغییرات، غنا می بخشد.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی اظهار داشت: آثار مثبت و قابل توجه ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی علاوه بر افزایش حیثیت بین المللی و ملی در زمینه فرهنگی و هنری و اقتصادی، دیر یا زود عیان می شود. البته برای معرفی و برندسازی و کسب دستاوردهای اقتصادی در سطح ملی و برای جوامع محلی، تدوین برنامه های جامع و دقیق، اجرای طرح های عملیاتی و همکاری و هماهنگی همه دستگاههای اجرائی ضروریست.

خوشبختانه نمونه های خوبی از خروج برخی رشته های صنایع دستی از خطر انقراض و عبور از مرحله منسوخ شدن در این سال ها داریم؛ تعدادی از این رشته ها در مناطق به حدی رشد کرده که حالا بعنوان روستای جهانی صنایع دستی شناخته شده اند. رشته چادرشب بافی روستای قاسم آباد استان گیلان از همین نمونه است. این رشته ۱۰ سال پیش در خطر فراموشی بود اما حالا تا حدی احیا و به رشته ای پررونق تبدیل گشته است.

وی بیان نمود: ایران علاوه بر این که با ثبت جهانی ۱۱ شهر و ۳ روستای صنایع دستی در رتبه نخست ثبت جهانی است؛ حالا بعنوان عضوی موفق و صاحب نظر و در جایگاه مناسبی در شورای جهانی صنایع دستی قرار گرفته، به ویژه این که می تواند در مورد مسائل، مباحث و سیاست گذاری های بخش آسیای غربی منطقه آسیا و اقیانوسیه این شورا به ریاست پویا محمودیان نقشی مهم ایفا کند.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی عنوان کرد: توبافی (حوله بافی) در روستای خراشاد خراسان جنوبی هم بعد از ثبت جهانی رونق گرفته، حتی محصولات آن در سایت های فروشگاهی معتبر جهانی مانند آمازون جایگاه و مشتری دارد؛ احیای توبافی منجر به مهاجرت معکوس به خراشاد شده و به منطقه هویت بخشی کرده است؛ جوانان تحصیل کرده روستا و مناطق اطراف خراشاد با افتخار از پرداختن به این هنر و صنعت، خودرا هنرمند و صنعتگر فعال در این رشته معرفی می کنند.


1400/04/10
22:54:50
5.0 / 5
975
تگهای خبر: آموزش , برنامه , برند , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر