آغوش باز دریا در تابستان كرونائی، لغو روادید ایران و روسیه در خطر

آغوش باز دریا در تابستان كرونائی، لغو روادید ایران و روسیه در خطر

لذت سفر: علاقه مندان دریا و شنا می توانند از هفته دوم تیر در طرح سالم سازی دریا شنا کنند و مسئولان می گویند تخلف احتمالی یک آژانس مسافرتی می تواند روادید گروهی ایران و روسیه را به مخاطره بیاندازد.


به گزارش روز جمعه ایرنا، خبر و فیلم های منتشرشده از حدود ۳۷ ایرانی که با هواپیمای روسی به روسیه رفته اند اما از ۵ بامداد روز ۲۷ تا ۲۹ خرداد در فرودگاه مانده اند در فضای مجازی و رسانه ها پیچیده است. پلیس فرودگاه روسیه مدعی است، این افراد با نوعی برگه بارکددار به نام فن آیدی «Fan ID» جعلی به روسیه رفته اند.
این خبر علاوه بر این که می تواند اعتبار گردشگران ایرانی را در بین دیگر کشورها کم کند، نگرانی هایی در خصوص اجرائی شدن لغو روادید میان دو کشور بوجود آورد. مسئولان وزارت میراث قطعی هنوز بصورت قطعی اعلام نکردند که آژانس ایرانی که گردشگران را به روسیه فرستاده تخلف کرده است؛ اما مقرر است بزودی با برگزاری گمیته های فنی این مساله را مشخص نماید.
طرح دریا از هفته دوم تیر در مازندران فعال می شود
علی رجبی وندچالی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران اظهار داشت که طرح دریا از هفته دوم تیر با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی در سواحل دریای خزر در استان فعال می شود.
رجبی وندچالی بعد از برگزاری جلسه ستاد طرح سالمسازی دریا با اظهار اینکه شنا کردن در دریا با توجه شیوع ویروس کرونا همچنان ممنوع می باشد، افزود که فعال شدن طرح های دریا باتوجه به حضور مسافران و گردشگران و شهروندان مازندرانی در سواحل لازم است و در نشست امروز هم در این زمینه تصمیم گرفته شد.
وی توضیح داد: قرار شد با هماهنگی فرمانداران از امروز به مدت یک هفته شهرداران و متقاضیان بخش خصوصی طرح هایشان را در سواحل استان فعال کنند.
رجبی وندچالی با اظهار اینکه شخص استاندار نسبت به خطر شیوع ویروس کرونا و غرق شدن شهروندان در آب های ساحلی استان توجه جدی دارد، اظهار داشت: گزارش های زیادی از حضور شهروندان بومی، مسافران و گردشگران در سواحل و حتی شنا در دریای خزر وجود دارد و فعال شدن طرح های دریا در این وضعیت که فصل تابستان فرا رسید و گرمای هوا هم رو به افزایش است، ضریب ایمنی را برای شهروندان در سواحل می افزاید.

مدیرکل احیای بناهای وزارت میراث فرهنگی: بافت باغ شهر سمنان احیا شود
سید هادی احمدی روئینی مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: بافت باغ شهر سمنان که دارای هویتی تاریخی است، با همکاری بین بخشی حفظ و احیا شود.
احمدی روئینی در دیدار با شهردار سمنان اضافه کرد: بافت مسکونی منحصر به فرد و با ارزش و باغ راه ها از خاصیت های اساسی بافت تاریخی سمنان است.
مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، باغ شهر را خاصیت بعدی بافت تاریخی سمنان عنوان و اشاره کرد: حفظ و احیای باغ شهر سمنان نیاز به توجه ویژه دارد.
وی اظهار داشت: اشتباهی که مدیریت شهری در طول ۱۰۰ سال قبل در تمام شهرهای ایران مانند سمنان داشته است از بین بردن بافت دارای هویت و معماری و استفاده از مصالح جدید بجای مصالح بومی بود و این در حالیست که مصالح و معماری هر منطقه مختص همان اقلیم و نقطه جغرافیایی است.


دستگیری متجاوز به قدیمی ترین آرامگاه ایلامی در شوش
سرهنگ رامین مکناوی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان از دستگیری یک سارق در محوطه باستانی هفت تپه شهرستان شوش آگاهی داد.
مکناوی در این زمینه اظهار داشت: برابر گزارش پایگاه حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شوش و طی گزارش دریافتی از عوامل نگهبانی موزه هفت تپه در خصوص سرقت لوله های فلزی حصار مقبره "تپتی آهار" از قدیمی ترین آرامگاه های مکشوفه ایلامی، نیروهای این پایگاه بی درنگ به محل موردنظر مراجعه کردند.
وی افزود: نیروهای این پایگاه با رسیدن به محل، فردی با هویت معلوم از ساکنان شهر شاوور شهرستان کرخه را درحال سرقت لوله های فلزی پیش گفته مشاهده نمودند.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان بیان کرد: این فرد خاطی با همکاری عوامل انتظامی پاسگاه و نگهبانان موزه هفت تپه حین سرقت دستگیر و ضمن تشکیل پرونده، بمنظور سیر مراحل قانونی به دادسرای انقلاب شوش معرفی گردید.


غار علیصدر همدان برای حضور گردشگران بازگشایی شد
مهدی مجیدی مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر از آمادگی این مجموعه تفریحی، سیاحتی برای پذیرش توریست از شروع فصل تابستان آگاهی داد و اظهار داشت: مجموع غار علیصدر بر طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و با اجرای دقیق پروتکلهای بهداشتی، بعد از هفت ماه تعطیلی بازگشایی می شود. مجموعه تفریحی، توریستی غار علیصدر، امروز و همزمان با ولادت باسعادت امام رضا (ع) بعد از هفت ماه تعطیلی بصورت رسمی و با موافقت ستاد مدیریت کرونا بازگشایی شد.
وی با اعلان اینکه غار علیصدر چهارشنبه (دوم تیر) میزبان پرچم سبز حرم رضوی است، گفت: این مجموعه در هفت ماه گذشته به سبب شیوع ویروس کرونا تعطیل بود که با پیگیری انجام شده و موافقت ستاد ملی، از اول تیر فعالیت خودرا شروع و آماد پذیرش گردشگران با اجرای دقیق شیوه نامه های بهداشتی است.
مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر با اعلان اینکه با بازگشایی غار علیصدر میزبان مسافران در فصل تابستان خواهیم بود، اضافه کرد: امیدواریم بازگشایی این مجموعه سبب رونق گردشگری استان و جبران قسمتی از لطمه های وارده به این بخش به سبب شرایط ناشی از همه گیری ویروس کرونا شود.


مرمر موزه ای که از قبل از انقلاب موزه مانده است
گلناز گلصباحی مدیر مرکز فرهنگی موزه ای هنر ایران عمارت مرمر، اظهار داشت: حالا در این عمارت موزه هنر ایران برپا ست. موزه هنر ایران با اتکا به داشته های موسسه فرهنگی موزه های بنیاد، سرگذشتی از هنر ایران، از حدودا هفت هزار سال پیش، تا میانه سده حاضر را به نمایش می گذارد. نمایش این سیر تاریخی و تحول هنر ایران در تالارهای مختلف عمارت مرمر با انواع هنرها و تزیینات بنا در هم تنیده شده و مجموعه ای به یاد ماندنی ارائه می کند چنانکه سیزده تالار عمارت مرمر و شش فضای عمومی آن مانند سرسراهای هر دو طبقه، راهروها وسایرفضاهایی با چشم اندازها و تزیینات هنرمندانه، در اختیار روایت هنر ایران، تاریخچه آن و معرفی هنرمندان آن قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: آثار موزه هنر ایران قابل دسته بندی در شاخه های هنرهای کاربردی، تزیینی، سنتی، انواع هنرهای وابسته به تزیینات معماری، هنر خوشنویسی، بافندگی، نقاشی معاصر، نگارگری سنتی، نقاشی قهوه خانه ای، سوخت/معرق، نقاشی پشت شیشه، سفالگری، سفالینه های زرین فام، فلزکاری، آرایه سازی، شیشه گری، ساخت رزم افزار، هنر چوب، کاشیکاری، منبت، مقرنس، آیینه کاری و خاتم سازی است. تعداد سیصدو بیست و نه عدد اثر تاریخی/ هنری در این موزه به نمایش درآمده است.
رویکرد واگذاری بناهای تاریخی، درآمدزایی نیست
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در واگذاری بناهای تاریخی نگاه ما درآمدزایی نیست و دنبال منافع مادی نیستیم، بلکه هدف ما حفاظت هرچه مناسبت تر از بناها و آثار تاریخی است.
مونسان در نشست کمیته نفایس ملی و تصویب کاربری هم شان اثر، با اشاره به اهمیت حفظ و صیانت از آثار و بناهای تاریخی اظهار داشت: تغییر کاربری بناهای واگذار شده به بخش خصوصی می تواند به صیانت هرچه بیشتر از این بناها کمک نماید.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در واگذاری بناهای تاریخی نگاه ما درآمدزایی نیست و به دنبال منافع مادی نیستیم، بلکه هدف ما حفاظت هرچه مناسبت تر از بناها و آثار تاریخی است.
مونسان به تشریح با اهمیت ترین وظایف صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دست باف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی پرداخت و با مهم برشمردن وظایف این صندوق بر حفاظت هرچه بهتر از بناهای تاریخی و تغییر کاربری مناسب آنها تأیید کرد.
دبیرخانه روستاهای ملی صنایع دستی گیلان دایر می شود
فرزاد رشیدی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اظهار داشت: طبق موافقت وزارت میراث فرهنگی، در پنج روستای ثبت ملی صنایع دستی گیلان بمنظور توسعه این رشته و پشتیبانی از هنرمندان آن، دبیرخانه ایجاد می شود.
رشیدی در آئین افتتاح کارگاه پیکرتراشی چوب در روستای سیبلی بخش لوندویل آستارا اظهار نمود: ریاست دبیرخانه صنایع دستی در روستاهای ثبت ملی بر عهده فرمانداران و در شهرها بر عهده شهرداران خواهد بود.
وی افزود: علاوه بر ثبت ملی پنج روستای صنایع دستی در گیلان، روستای قاسم آباد رودسر در سال ۹۸ در رشته چادرشب بافی بعنوان روستای جهانی ثبت شده است و ثبت ملی روستای لیالستان لاهیجان در رشته بامبو و شهر آستانه اشرفیه در رشته مرواربافی در سال ۱۴۰۰ پیگیری می شود.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اظهار داشت: در ۸۰ رشته صنایع دستی این استان ۲۴ هزار نفر مشغول کار و فعالیت هستند و از همه ظرفیت های موجود برای پشتیبانی از آنها استفاده می نماییم.
لغو روادید گروهی بین ایران و رسیه هنوز اجرائی نشده است
لیلا اژدری مدیرکل دفتر ارزیابی و گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی گردشگری با اشاره به این که لغو روادید گروهی میانه دو کشور ایران و روسیه هنوز پروسه کامل دیپلماتیک را طی نکرده و اجرائی نشده اظهار داشت: برخی تصور کردند این تعداد توریست که که به روسیه رفته و باز گردانده شدند مشمول لغو روادید بوده اند که اینطور نیست.

ایشان سپس بروز اینگونه اتفاقات را برای گردشگری کشور نامطلوب دانست و اظهار داشت: با این حوادث ارزش گذرنامه ایرانی کاهش می یابد. دولت در نظر دارد ارزش گذرنامه ایرانی را با افزایش تعداد کشورهایی که با قرارداد میان دو کشور نیاز به روادید از آنها برداشته می شود، ارتقاء دهد ولی بروز این اتفاقات سبب می شود دیگر کشورها برای گذرنامه ایران ارزش قائل نشوند و تمایلی برای این قراردادها با ایران نداشته باشند.


ایران در آستانه بازگشایی مرزها برای ورود گردشگری خارجی
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به بازگشایی مرزهای کشور در ماه آتی، اظهار داشت: رعایت شیوه نامه های بهداشتی در تاسیسات گردشگری دقیق نظارت می شود.
تیموری در نشست مجازی با مدیران کل و معاونان گردشگری استانهای کشور با هدف هماهنگی و برنامه ریزی برای حضور شایسته در نمایشگاه گردشگری اکسپو دبی ۲۰۲۱ اظهار داشت: رویداد مهم و جهانی اکسپو دبی از دو منظر معرفی ظرفیت های گردشگری کشور و بهره مندی از فرصت نزدیکی ایران با محل برگزاری این رویداد بمنظور جذب توریستهای خارجی شامل بازدیدکنندگان و غرفه داران رویداد مذکور در دستور کار قرار دارد.
با توجه به امکان باز شدن کنترل شده و تحت نظارت مرزهای بین المللی به روی گردشگران ظرف روزهای آینده، لازم است زمینه حضور ضابطه مند توریستهای خارجی در استانهای کشور فراهم گردد.


فهرست آژانس های معتبر به زودی اعلام می شود
لیلا اژدری مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی در پاسخ به خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: متاسفانه یکی از آژانس های معتبر فن آیدی، جعلی به این افراد فروخته است. باید جلوی این این آژانس ها زودتر گرفته شود تا بیش از این اعتبار گردشگران ایرانیها کاسته نشود.
فن آیدی یک نوع برگه بارکد دار است که نقش ویزا را دارد و دولت روسیه برای اتباع بیگانه برای حضور در این کشور و تماشای بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ مجوز صدور این نوع روادید را داده بود. در رقابت های جام ملت های اروپا ۲۰۲۱ شهر سنت پترزبورگ روسیه نیز یکی از میزبانان این مسابقات است و برخی شهروندان ایرانی با هدف دیدن این بازی ها فریب شرکت های سودجو را خورده و با این مجوز روز گذشته به مسکو آمدند؛ اما چون پلیس مرزی فرودگاه در مصاحبه هدف این افراد را مغایر با تماشای فوتبال دید از ورود آنها جلوگیری کرد.منبع:

1400/04/06
20:24:13
5.0 / 5
1080
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر