سه بنای تاریخی كرمان به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار می شود

سه بنای تاریخی كرمان به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار می شود

به گزارش لذت سفر مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور اظهار داشت: سه بنای تاریخی کرمان توسط صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار می شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، هادی میرزایی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از بناهای تاریخی شهر کرمان اضافه کرد: صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی در سال ۱۳۸۴ به استناد بند "ز" ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه بمنظور واگذاری ابنیه تاریخی کشور به بخش خصوصی تشکیل شد.
مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور از واگذاری ۱۵۰ بنای تاریخی به بخش خصوصی در کشور آگاهی داد و بیان کرد: با استناد به سه مصوبه و بخشنامه آثار تاریخی قابل احیا، چهار بنا همچون کاروانسرای وکیل، خانه امینیان، عمارت شترگلو و خانه غفاری در استان کرمان به بخش خصوصی واگذار شده است.
وی کاروانسرای وکیل را جزو متمایزترین کاروانسراهای کشور دانست و بیان کرد: امیدواریم کاروانسرای وکیل که با سرمایه گذاری بخش خصوصی درحال تبدیل شدن به بوتیک هتل است، در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.
میرزایی تبدیل کاروانسراها به مراکز اقامتی را یک سیاست خوب در امتداد احیا و زنده سازی این بناها عنوان نمود و افزود: بزودی زمینه واگذاری سه بنای تاریخی در شهرهای کرمان و بم به بخش خصوصی را فراهم خواهد شد که خانه های عامری و آرشام نیز در فهرست بررسی واگذاری های امسال نیز خواهد بود.
وی برگزاری فستیوال خانه های خلاق صنایع دستی و فرش دست باف را از دیگر اقدامات سال ۱۴۰۰ صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی برشمرد و عنوان کرد: باتوجه به تفاهم نامه ای که با مجموعه کار، تعاون و رفاه اجتماعی منعقد شده است، زمینه برگزاری این فستیوال در امتداد تعیین بازار هدف و صادرات صنایع دستی با تاکید بر ظرفیت های داخلی فراهم می شود.
میرزایی با اعلان اینکه این فستیوال از مردادماه سال جاری شروع و تا مردادماه سال ۱۴۰۱ تمام می شود اشاره کرد: به هر خانه خلاق در هر استان تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره ارائه می شود و همین طور به افرادی که در این فستیوال از خانه خلاق خرید انجام دهند تا سقف ۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.
رییس هیئت مدیره صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور افزود: امیدواریم با سیاست هایی که در امتداد پشتیبانی از صنایع دستی با تاکید بر رفع موانع و پشتیبانی ها داریم زمینه توسعه، تامین بازار صادرات، ارتقای کیفی محصولات و ایجاد برندیگ در سطح جهان را فراهم نماییم.
وی یکی از اهداف سفر خود به کرمان را افزایش تعداد واگذاری بناهای تاریخی این استان دانست و بیان کرد: یکی از واگذاری های مذکور در شهر کرمان با رویکرد ایجاد خانه خلاق است و امیدوارم در سه روزی که در کرمان هستم یکی از بناها به خانه خلاق اختصاص پیدا کند.
میرزایی درباره هفته های ایران در کشورهای مختلف دنیا اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت های کشور در زمینه های مختلف و تفاهم نامه ای که با سازمان فرهنگ و ارتباطات منعقد شده است هفته های ایران در کشورهای هدف برگزار می شود.
وی از برگزاری هفته کرمان به مدت سه هفته در سه کشور مختلف دنیا امسال آگاهی داد و اظهار نمود: در این هفته می توانیم ظرفیت های صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی استان کرمان را به نمایش بگذاریم.
مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور اشاره کرد: کشورهای ایتالیا، اتریش و سوییس، آفریقا و کشورهای حاشیه خلیج فارس مثل قطر و عمان مشتاق برگزاری هفته های ایران در این کشورها هستند که امیدواریم بتوانیم از این فرصت استفاده کافی را ببریم.منبع:

1400/04/05
20:09:03
5.0 / 5
1035
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر