آیت الله مدرسی مطرح كرد؛

پیوند محكم اسلام و گردشگری

پیوند محكم اسلام و گردشگری

یزد نایب رییس شورای حوزه های علمیه استان یزد به جایگاه سیاحت و گردشگری در اسلام اشاره و ا روایتی سخن اظهار داشت که برپایه آن برخی از یاران حضرت امام زمان(ع)، توریستهایی هستند که به دلیل درک مصالح و رساندن پیام حضرت، جهانگردی را بعنوان شغل و پیشه خود قرار داده اند.


آیت الله «سیدمحمد کاظم مدرسی» در گفتگو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان اینکه سیاحت و گردشگری در زندگی امامان معصوم(ع) هم نقش فراوانی داشته است، اظهار نمود: گردشگری به تعبیر کنونی، در زندگی ائمه معصوم دارای ثمرات و آثار سازنده بسیار قابل توجهی بوده و به صورتی که جامعه اسلامی از سیر و سفر برای رشد کمالات انسانی و غنی ساختن فرهنگ جامعه، بهره گرفته است.
وی با بیان اینکه برخی از یاوران امام زمان(عج) افرادی هستند که از آنها در برخی از کتب با عنوان «المراوت السیاح» یاد شده است، اظهار داشت: از این افراد بعنوان مجاهدان یاد شده و این در حالیست که در معنای صرف، کلمه ی جاهد به مفهوم جنگجو نیست بلکه به معنای تلاشگران بی بدیل است.
وی اضافه می کند: در کتاب «الملاحم و الفتن» در صفحه ۲۰۲ نقل می شود که برخی از یاران حضرت امام زمان (ع) در دنیا، توریستهایی هستند که به دلیل درک مصالح و رساندن پیام حضرت، جهانگردی را بعنوان شغل و پیشه قرار می دهند.
مدرسی با تکیه بر اینکه حکومت جهانی و کارگزاری ملیت ها و فرهنگ های متعدد و آشنایی عمیق با تاریخ و جغرافیا و فرهنگ ها ایجاب می کند که با مردم جهان در ارتباط باشیم، تصریح می کند: یاران حضرت ولی عصر(عج) با گردش در کرانه های جهان، خویش را برای خدمت به اسلام آماده می کنند.
وی ضمن اشاره به اینکه روایاتی در مورد دیگر ائمه و پیوند آنها با گردشگری وجود دارد، خاطرنشان کرد: در روایتی به نقل از امام صادق(ع) موجود است که امام حسن مجتبی(ع) در زمان حکومت امیرالمومنان(ع) به درخواست سلطان روم، پیرامون پاره ای از مسائل کلامی و مشکلاتی که میان اسلام و مسیحیت در ارتباط با علم کلام وجود داشت، به آنجا سفر کردند.
امام جمعه بخش مرکزی با اشاره به این مطلب که امام در این سیاحت و گردشگری به تعبیر کنونی، پاره ای از عقاید اسلامی را برای مسیحیان و یهودیان آن زمان بیان کردند، اظهار داشت: حاکم روم هم پیکره هایی از پیامبران را که نیاکان او به یادگار گذاشته بودند، به حضرت نشان داد و خواهان شناسایی آنها شدند و امام یکایک آن پیکرها را شناسایی نمودند که این روایت هم در بهارالانوار جلد ۱۰ صفحه ۳۶ وجود دارد.
وی ضمن اشاره به دستاوردهای این سفر برای اسلام، خاطرنشان کرد: این سفر، تأثیر زیادی در نگرش رومیان نسبت به اسلام علوی برجای گذاشت و همینطور امام باقر(ع) هم در زمانی که به فرمان حشام ابن عبدالملک از مدینه به شام رفتند، در فرصت های به دست آمده، با امام صادق(ع) به میان مردم می رفتند و به اقشار مختلف مردم آگاهی می دادند و این مقوله هم در بهار الانوار جلد ۱۰ صفحه ۱۴۹ قابل رویت است.
مدرسی در مورد سفر امام رضا(ع) از مدینه به مرو هم اظهار نمود: امام هشتم شیعیان برای توسعه فرهنگ دین سفر کرد و در بعضی محل ها هم مدتی سکونت کردند به صورتی که برپایه شواهد تاریخی دو ماه هم در یزد حضور داشتند که سفری تاریخی، هدفمند و پاک است.
نایب رییس شورای حوزه های علمیه استان نسبت به الزامات توسعه گردشگری در ایران خاطرنشان کرد: باید به توجه اسلام نسبت به گردشگری و سیاحت و جهانگردی اهتمام نماییم، البته در فرهنگ اسلامی ما، گردشگری علاوه بر الزامات قانونی مانند سایر کشورها، الزامات شرعی و اخلاقی هم دارد که باید طرفین رعایت نمایند.
مدرسی در انتها تصریح کرد: مسلمانان باید نسبت به گردشگران وگردشگران هم باید نسبت به شرایط داخلی کشور ما توجه کرده و الزامات شرعی و قانونی و اخلاقی را مورد توجه قرار دهند.
منبع:

1400/04/01
11:03:13
5.0 / 5
1356
تگهای خبر: تاریخی , توریست , سفر , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر