مدیر علمی رویداد هفته صنایع دستی ایران:

شبكه سازی و بازسازی اكوسیستم اقتصادی صنایع دستی لازم است

شبكه سازی و بازسازی اكوسیستم اقتصادی صنایع دستی لازم است

به گزارش لذت سفر مدیر علمی رویداد «هفته صنایع دستی ایران»، شبکه سازی و بازسازی اکوسیستم اقتصادی صنایع دستی را ضروری دانست و اظهار داشت: این شبکه می تواند بازارهای جدیدی برای محصولات فرهنگی و صنایع دستی ایران در خارج بوجود آورد.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، همزمان با بیستم خرداد روز جهانی صنایع دستی و هفته میراث فرهنگی در ایران، رویدادهای مختلفی در کشور اجرا شد. یکی از این رویدادها که با حمایت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بصورت برخط و به زبان انگلیسی و به مدت یک هفته برگزار شد، هفته صنایع دستی ایران / IRAN CRAFT WEEK است.

شیوه های جدید درآمدزایی، بروزآوری صنایع دستی در عین حفظ میراث، استفاده از فناوری های مدرن برای دستیابی به بازارهای جدید، طراحی، بسته بندی و صادرات صنایع دستی و همین طور سیاست گذاری صنایع خلاق بر محور صنایع دستی از با اهمیت ترین محورهای گفت و گو سخنرانان و صاحب نظران صنایع دستی در این رویداد بود.

مخاطب اصلی «هفته صنایع دستی ایران» فعالان خارجی بود

حمیدرضا شش جوانی مدیر موسسه توسعه صنایع فرهنگی و خلاق و مدیر علمی رویداد هفته صنایع دستی ایران در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: ایران در بین سایر کشورهای منطقه هم از تنوع بالای صنایع دستی برخوردارست و از سویی با ثبت ۱۱ شهر و ۳ روستا، بیشترین تعداد شهرها و روستاهای جهانی را در بین کشورهای جهان دارد؛ در همین راستا رویداد هفته صنایع دستی ایران برای معرفی صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران، تبادل نظر میان فعالان، مدیران و کارافرین حوزه صنایع دستی خصوصاً در وضعیت همه گیری کرونا، با حمایت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی برنامه ریزی و اجرا شد.

مدیر علمی رویداد هفته صنایع دستی ایران گفت: تم اصلی این رویداد استمرار سنت در صنایع دستی نوین است و به زبان انگلیسی برای مخاطبان و علاقه مندان صنایع دستی ایران در خارج از کشور طراحی و برگزار شد، و باتوجه به شرایط همه گیری کرونا و محدودیت هایی که برای سفر متخصصان و برگزاری رویداد در ایران وجود داشت، در طول یک هفته گذشته همه برنامه ها از سخنرانی ها تا کارگاه ها بر صورت آنلاین انجام شد.

وی با اعلان اینکه ایران از سال ۱۳۴۷ در شورای جهانی صنایع دستی (WCC) حضور دارد، اضافه کرد: تقویت روابط فعالان صنایع دستی ایران با افراد اثرگذار در این شورا و نشان دادن پتانسیل های ارتباطی در سطوح مختلف محلی، منطقه ای و بین المللی از با اهمیت ترین اهداف سیاست گذاری این رویداد بود و اساسا این روابط و رایزنی ها، نقش به سزایی در اثرگذاری و نقش آفرینی ایران در تصمیمات شورای جهانی صنایع دستی خواهد داشت.

مدیر موسسه توسعه صنایع فرهنگی و خلاق اظهار داشت: در این رویداد که روز (چهارشنبه ۲۶ خرداد) آخرین روز آن برگزار شد، تشکیل کنسرسیومی از با اهمیت ترین بازیگران بازار و ایجاد زیرساختی همگن که به فعالان عرصه صنایع دستی کمک نماید را دنبال کردیم تا این کنسرسیوم بتواند بازارهای جدیدی در خارج از ایران برای محصولات فرهنگی هنری و صنایع دستی را فراهم آورد.ضرورت شبکه سازی و بازسازی اکوسیستم اقتصادی صنایع دستی

شش جوانی بر ضرورت شبکه سازی داخلی و بین المللی میان هنرمندان و فعالان حوزه صنایع دستی اصرار کرد و اظهار داشت: رویداد هفته صنایع دستی ایران تشکیل و بازسازی اکوسیستم اقتصادی صنایع دستی کشور را در وهله نخست دنبال می کند؛ بااینکه اجزای این اکوسیستم جدا جدا وجود دارند، ولی بصورت همگن با هدف توسعه کنار هم نیستند،.

این اقتصاددان فرهنگ اشاره کرد: در این رویداد تلاش شد تا تجربه های گروهی صنعت گران، کارآفرینان، استادان دانشگاه، بازاریان و تکنسین های سایر کشورها به فعالان ایرانی در این عرصه منتقل شود؛ بااینکه در دوران تحریم های حداکثری هستیم، اما حضور بیش از ۵۰ میهمان خارجی از ۲۹ کشور که برخی از آنها از موثرترین شخصیت های بین المللی در زمینه صنایع دستی هستند برای ایران بسیار مهمست.

وی با اعلان اینکه به سبب تحریم های بانکی هنرمندان ایرانی امکان دریافت دستمزدشان را ندارند، اظهار داشت: هم اکنون کنشگران و فعالان صنایع دستی کشورهای دیگر هم از بیم تبعات تحریم با بازرگانان ایرانی معامله نمی کنند؛ امیدواریم در آینده ای نزدیک با لغو و رفع تحریم های ناعادلانه و همین طور انجام واکسیناسیون عمومی کرونا و افزایش سفر و گردشگری، بازار صنایع دستی مجدد رونق بگیرد و احیا شود.

مدیر موسسه توسعه صنایع فرهنگی و خلاق اشاره کرد: ساختار تولید در اقتصاد جهانی از بخش صنعت به بخش خدمات و فرهنگ درحال تغییر است که در کتاب (کارآفرینی هنر و توسعه اقتصادی / رونی. جی فیلیپس) تشریح شده است؛ همین طور سرعت رشد بخش فرهنگ در تولید ناخالص داخلی کشورها از سایر بخش ها پیشی گرفته است. بدین جهت تعدادی از اقتصاددانان معتقدند «دهه های آینده دهه توسعه اقتصاد فرهنگ است».

شش جوانی با اشاره به گزارش دفتر مطالعات و برنامه ریزی راهبردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ارزش کل صادرات صنایع خلاق ایران (اعم از کالا و خدمات) در سال ۱۳۹۳ بالغ بر۴۴۷.۹ میلیون دلار بوده است. این رقم حدود نیم درصد (۰.۵۴ درصد) از کل صادرات کشور در همان سال را تشکیل می داده است. این رقم در مقایسه صادرات ایران با کل صادرات صنایع خلاق جهان در همان سال، هفتاد و چهار هزارم (۰.۰۷۴) درصد بوده است که به هیچ روی با توانایی های میراثی و هنری ایران هم خوان نیست.

وی اظهار داشت: بااینکه مزیت های نسبی اقتصاد ایران (فرهنگ و هنر، میراث فرهنگی و گردشگری) با این انتقال ساختار تولید در جهان تصادفا همساز شده است، ولی برمبنای وضعیت فعلی نمی توان توسعه بوسیله فرهنگ را برای ایرانیان حتمی دانست.

اقتصاد جهانی درحال فرهنگی شدن است

شش ­جوانی به وبینارها و سخنرانی های رویداد هفته صنایع دستی ایران اشاره نمود و اضافه کرد: مطابق گزارش های جهانی درباره میزان رشد صنایع خلاق می توان، ساختار تولید در اقتصاد جهانی به سمت این صنایع میل کرده است به شکلی که برخی اقتصاددانان این روند را فرهنگی شدن اقتصاد نامیده ­اند.

مدیر علمی هفته صنایع دستی ایران اضافه کرد: «تجمع طبقه­ خلاق» پایه رشد اقتصادی قرن بیست ­ویکم است؛ ساختار هر اقتصادی در پروسه توسعه خود، به تدریج به سمت بخش‏ های کم‏ وزن‏ تر، پیشرفته ‏تر و خلاق ‏تر حرکت می‏ کند.

این اقتصاددان فرهنگ اظهار داشت: در این رویداد به ظرفیت­ های صنایع دستی و رویداد هفته صنایع دستی ایران و همین طور تحقیقات درباره مزیت های نسبی آشکار شده یکنواخت SRCA در کشورهای منطقه و ضرورت توجه سیاست گذاران به محصولات و خدمات گردشگری، صنایع خلاق و هنرها اشاره کردم.

وی از نمایندگان کشورهای شرکت ­کننده در رویداد هفته صنایع دستی که در وضعیت تحریم ناعادلانه ایران با شرکت خودبه یاری گری صلح، هنر و هنرورزان ایرانی آمده اند، اضافه کرد: در سخنرانی در روز نخست پیشنهاد کردم که برای تقویت صلح در منطقه پرآشوب خاورمیانه، بازار صنایع دستی CRAFT FAIR با همکاری اعضای شورای جهانی صنایع دستی(WCC) و سازمان های منطقه ­ای نظیر اکو (ECO) بصورت مشترک اجرا شود.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، در رویداد هفته صنایع دستی ایران ( ۲۰ تا ۲۶ خرداد۱۴۰۰) در مجموع ۵۷ میهمان داخلی و خارجی از هنرمندان، مدیران جهانی و فعالان بین المللی در زمینه صنایع دستی از کشورهای ایتالیا، روسیه، یونان، آلمان، دانمارک، هلند، هند، چین، اندونزی، انگلستان، ایرلند، اسپانیا، استرالیا، اسکاتلند و... و شماری از صاحب نظرانی که در شورای جهانی صنایع دستی یا سمت دارند یا از مسئولان سابق این شورا بوده اند، حضور داشته و درباره وضعیت فعلی و آینده صنایع دستی جهان سخنرانی کردند.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، سعد القدومی Saad al-Qaddumi رئیس موقت شورای جهانی صنایع دستی (WCC)، اکرم ایکراموف Adkham Ikramov رئیس شاخه آسیا و اقیانوسیه و راجا فوزیه Raja Fuziah رئیس سابق شورای جهانی صنایع دستی در این منطقه، عزیز مرتضایف Aziz Murtazaev معاون شاخه آسیای مرکزی شورای جهانی صنایع دستی و همچنین روزی گرینلیز Rosy Greenlees و اوشا کریشنا Usha Krishna از روسای سابق شورای جهانی صنایع دستی، سرور بختی Sarvar Bakhti رئیس موسسه فرهنگ اکو و الیسا گوییدی Elisa Guidi رئیس شاخه اروپای شورای جهانی صنایع دستی از سخنرانان اصلی روز نخست (پنجشنبه ۲۰ خرداد) این رویداد و همزمان با روز جهانی صنایع دستی بودند.

حضور پژوهشگران، کارآفرینان، هنرمندان و صاحبان تجارت­خانه­ ها که از ۲۹ کشور از سراسر دنیا در این رویداد شرکت کردند، به اندازه ای بود که می توان این رویداد را در زمره مهم ترین رویدادهای صنایع دستی در سه، چهار دهه اخیر قرار داد. در آیین اختتام این رویداد، از سه نفر از کارآفرینان اجتماعی صنایع دستی و فعالان روستایی با اهدای جایزه قدرانی و همین طور از مجله CRAFT LAND رونمایی گردید.


1400/03/29
11:26:59
5.0 / 5
1237
تگهای خبر: برنامه , تولید , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر