غار مزداوند خراسان رضوی بیشتر از غار علیصدر ظرفیت توسعه دارد

غار مزداوند خراسان رضوی بیشتر از غار علیصدر ظرفیت توسعه دارد

لذت سفر: معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: بهره گیری از جاذبه کم نظیر ˮغار مزداوندˮ در شمال استان برای توسعه اشتغال و اقتصاد مورد غفلت واقع شده است در صورتیکه ظرفیت بیشتری نسبت به غار علیصدر در همدان برای جذب توریست و توسعه اطراف آن دارد.


سید کمال الدین میرجعفریان روز پنجشنبه در نشست کارگروه امور زیربنایی استانداری خراسان رضوی اضافه کرد: از جاذبه کم نظیر غار مزداوند در شمال این استان که یکی از منحصر به فردترین غارهای کشور است به نفع توسعه شهر مزداوند و اشتغالزایی و آورده اقتصادی برای استان بهره گرفته نشده است.
وی افزود: صرف این که جاذبه گردشگری غار مزداوند توسط اداره کل میراث فرهنگی ثبت گردد کافی نیست و هیچ عایدی برای مردم ساکن اطراف آن ندارد و واقعا در حق ساکنان اطراف این غار جفا شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: غار افقی مزداوند که یک کیلومتر طول دارد در صورتیکه مورد توجه قرار می گرفت و سرمایه گذاری لازم برای بهره گیری از این جاذبه گردشگری می شد، چهره آن منطقه خصوصاً شهر مزداوند را متحول می کرد و فرصتی برای گشت و گذار مردمی که از اقصی نقاط دنیا برای زیارت بارگاه منور رضوی می آیند فراهم می شد و ارزش افزوده زیادی برای استان داشت.
میرجعفریان با تاکید بر تهیه طرح سرمایه گذاری گردشگری برای غار مزداوند اضافه کرد: غار علیصدر در همدان هم برای روستای کنار خود و هم برای استان همدان ثروت آفرینی و اشتغالزایی فراوانی داشته است و غار مزداوند که شرایط بهتری برای جذب توریست دارد در صورت توسعه و سرمایه گذاری برای آن می توانست برای شهر کمتر توسعه یافته ای مانند مزداوند منبع درآمد مالی پایداری باشد.
در نشست امروز کارگروه امور زیربنایی خراسان رضوی "طرح هادی مزداوند" از طرف مشاور طرح ارائه و به تصویب رسید که خواص اصلی طرح پیشنهادی شامل "استفاده از اراضی بایر توسعه برای سکونت و خدمات، امکان راه اندازی خدمات پشتیبان گردشگری برای تقویت نقش خدماتی و گردشگری شهر، حفظ نقش محور اصلی بعنوان راسته و مرکز کارهای شهری، مسیریابی و اتصال محورهای شریانی و محلی و تقویت آنها در مواقع بحران و تعریف مرکز ناحیه در شمال و تعریف سه مرکز محله" است.
شهر مزداوند در بخش مرزداران شهرستان سرخس استان خراسان رضوی و در جنوب غربی این شهرستان و در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شرق مشهد قرار دارد.
جمعیت شهر مزداوند بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ هزار و ۲۴۱ نفر و نرخ رشد جمعیت آن ۸۳ درصد است که این تعداد در افق سال ۱۴۱۰ طرح هادی مزداوند باید به هزار و ۶۷۰ نفر برسد.
مساحت شهر مزداوند ۴۰۸ هزار و ۳۵۷ مترمربع است که از این مقدار ۹۸ هزار و ۶۷۷ مترمربع آن مسکونی و باقی آن کاربریهای دیگری دارد اما ۶۴ هزار و ۳۳۰ مترمربع آن بایر است.
براساس آخرین آمار میزان توریست شهر مزداوند در سال ۱۳۹۸ تعداد ۲۶ هزار و ۶۱۰ نفر بوده است که این تعداد در افق ۱۴۱۰ و بعد از اجرای کامل طرح هادی شهر مزداوند باید به ۷۱ هزار و ۷۳۰ نفر برسد.
در این جلسه طرح توسعه و عمران (جامع) شهر تربت جام نیز از طرف مشاور ارائه و کلیات آن در بحث نرخ رشد جمعیتی و سرانه هایش به تصویب اولیه رسید اما درباب پاره ای دیگر از موارد آن به اعضای کارگروه مهلت ۲ هفته ای داده شد تا موضوعات را بررسی و برای تصویب نهایی به نشست بعدی کارگروه بیاورند.منبع:

1400/03/28
13:48:05
5.0 / 5
989
تگهای خبر: توریست , ثبت , خدمات , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر