با حضور معاونت صنایع دستی كشور؛

از فرش های دوره قاجار و پهلوی اول در البرز رونمایی گردید

از فرش های دوره قاجار و پهلوی اول در البرز رونمایی گردید

البرز مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز از برگزاری نمایشگاه فرش های قاجاری و پهلوی اول در کرج اطلاع داد.فریدون محمدی روز سه شنبه ۲۵ خرداد در حاشیه بازدید از این نمایشگاه اظهار نمود: همزمان با هفته صنایع دستی از مجموعه فرش های متعلق به دوره قاجار و پهلوی اول در مجموعه هارمونیک سنتر کرج رونمایی گردید.

به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، وی افزود: ۲۲ قطعه فرش شهری از مجموعه دار خصوصی فعال در این عرصه که طی سالیان متمادی از مناطق مختلف ایران، اروپا، آمریکا و غیره جمع آوری شده و متعلق به دوره قاجار و پهلوی اول است به نمایش عموم در آمده است.

وی توضیح داد: رنگ گیاهی، پشم دست ریس، بافت، طرح و نقوش سنتی و بکر به کار در رفته در قالیچه ها و فرش های مزبور همچون مهم ترین خصوصیت های آثار این مجموعه به حساب می آید.

وی اظهار داشت: کلکسیونی از فرش های طهران قدیم، قزوین، کاشان، تبریز، فراهان و یزد گردآوری شده که در این میان فرش ۱۳ متری کتیبه دار تهران که یکی از سه فرش کتیبه دار شناخته شده در دنیا است و هم فرش ۱۵ متری بافت سراب آذربایجان هنر دست استاد مشایخی است که در سال ۲۰۱۷ در نمایشگاه بین المللی تهران بعنوان فرش برتر ارائه شد.

محمدی اظهار داشت: با همکاری سبحانی مجموعه دار خصوصی و همینطور به همت سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل نمایشگاه فرش های قاجاری و پهلوی اول با هدف آشنایی با صنایع دستی و هنرهای سنتی، اصالت کهن و فرهنگ غنی ایران زمین از امروز به مدت یک هفته در مجموعه هارمونیک سنتر کرج برای بازدید عموم آزاد بوده و از قالیچه ۳ متری تا فرش های ۱۶ متری در آن به نمایش در آمده است.

گالری کارگاه تولید سفال و سرامیک در کرج افتتاح شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز همینطور از افتتاح گالری کارگاه تولید سفال و سرامیک در کرج با حضور معاونت صنایع دستی کشور اطلاع داد.

فریدون محمدی اظهار نمود: در ششمین روز از گرامیداشت هفته صنایع دستی کارگاه تولید سفال و سرامیک به همت بخش خصوصی در مهرشهر کرج افتتاح شد.

وی افزود: مرکز تولید سفالینه های دست ساز در دو فاز کارگاهی و گالری نمایش آثار امروز با حضور معاونت صنایع دستی کشور به بهره برداری رسید..

وی در ادامه بیان نمود: پروژه مذکور در زیربنایی به وسعت ۵۰۰ مترمربع و حجم سرمایه گذاری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان در مهرشهر کرج افتتاح شد.

محمدی ضمن اشاره به رونق اقتصادی و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی اضافه کرد: بازسازی، تجهیز و خرید لوازم مورد نیاز و مواد اولیه، بازاریابی، فروش و صادرات بیشتر از ۹۰ درصد محصولات تولیدی سفال و سرامیک این مجموعه منجر به اشتغال زایی مستقیم برای ۷ نفر و غیرمستقیم برای ۵۰ نفر شده است..

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز اظهار داشت: بهره وری ویژه از فضایی در مقیاس کوچک در مقابل تولید بیشتر همچون شاخصه های این واحد تولیدی است که به همت بخش خصوصی راه اندازی شده و از طراحی، تولید، پخت تا بسته بندی محصولات و هم بازاریابی داخلی و خارجی را بر عهده دارد.

وی در انتها خاطرنشان کرد: همینطور با حضور معاونت صنایع دستی کشور از لوگوی جدید این واحد تولیدی با عنوان آپریگون رونمایی گردید.

منبع:

1400/03/27
11:27:57
5.0 / 5
1038
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر