معاون گردشگری خبر داد

بسته پشتیبانی از كسب و كارهای گردشگری ابلاغ گردید

بسته پشتیبانی از كسب و كارهای گردشگری ابلاغ گردید

به دنبال موافقت کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا و تصویب نهایی در ستاد ملی مدیریت کرونا، تمدید بسته پشتیبانی از کسب و کارهای به شدت صدمه دیده در سال ۱۴۰۰ از جانب رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری به تمام دستگاههای اجرایی کشور ابلاغ گردید.


به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری، ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ به دنبال ابلاغ این مصوبه به ادارات کل استانی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور برای اجرا، اظهار نمود: پیرو تلاش به منظور متقاعدسازی ستاد ملی مدیریت کرونا برای اعمال حمایت های بیشتر و استمرار پشتیبانی ها بسته حمایتی تلفیقی جدیدی مشتمل بر دو بخش مشترک اشتغال محور و بنگاه محور برای کسب وکارهای حوزه گردشگری در کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا تنظیم شد و بخش هایی همچون حمایت های بانکی، مالیاتی و بیمه ای در ارتباط با کسب و کارهای حوزه گردشگری را پوشش داد که بخش اول این حمایت ها در چارچوب تمدید بسته پشتیبانی از کسب و کارها و مشاغل به شدت صدمه دیده از کرونا در سال ۱۴۰۰ تصویب و ابلاغ گردید. همینطور بخش دوم در دستور کار ستاد ملی قرار دارد.
او اضافه کرد: تا کنون بیشتر از یک هزار و صد میلیارد تومان تسهیلات در چارچوب دو بسته حمایتی اشتغال محور و بنگاه محور به کسب وکارهای گردشگری صدمه دیده پرداخت شده است و پرونده بیشتر از ۹۰۰ میلیارد تومان هم تکمیل و الان در بانک ها در دست اقدام است.
تیموری افزود: در بخش بانکی با تصویب دستورالعمل مربوطه مواردی نظیر امهال تسهیلات فعالان گردشگری تا آخر شهریورماه اجرایی شده و کوشیده ایم که هیچ گونه جریمه و سودی هم به امهال صورت گرفته تعلق نگیرد. از طرفی در بخش بانکی رفع سوءاثر چک برگشتی و هم ادامه پرداخت تسهیلات ۱۲ درصد در دستور کار قرار گرفت تا هم متقاضیان جدید و هم افرادی که پرونده شان نزد بانک بود و روند آن متوقف شده بود، از این امکان بهره مند شوند. بر این اساس بانک ها و موسسات اعتباری موظف به پرداخت تسهیلات کرونایی شامل تسهیلات جدید یا تسهیلات مراحل قبلی تا آخر آبان ۱۴۰۰ هستند.
او افزود: مهلت ثبت نام کسب وکارهای به شدت صدمه دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات مصوب ستاد ملی کرونا در بخش های گردشگری، ورزش و جوانان، فرهنگ و هنر و حمل و نقل ریلی و هوایی تا آخر شهربورماه ۱۴۰۰ مطابق همان دستورالعمل و شرایط ابلاغی قبلی تمدید می شود.
معاون گردشگری تصریح کرد: بر مبنای ابلاغ صورت گرفته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران این مصوبات را ظرف مدت ۴۸ ساعت برای اجرا به شبکه بانکی کشور باید ابلاغ کند.
تیموری خاطرنشان کرد: در بخش بیمه ای بسته حمایتی جدید، امهال حق بیمه سهم کارفرمایی هم در دستور کار قرار گرفته است، ازاین رو اعطای یارانه حق بیمه برای بنگاه های بالای ۱۰ نفر اشتغال و عرضه یارانه دستمزد برای بنگاه های کمتر از ۱۰ نفر اشتغال، پیشبینی شده است. این در شرایطی است که در کنار بحث های سه گانه بانکی، بیمه ای و مالیاتی اقداماتی نظیر تمدید مجوزها و بخشودگی اجاره بهای اماکن اجاره ای تحت تملک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم محقق شده است.
او افزود: بر طبق این مصوبه برای مشاغل و کسب وکارهای به شدت صدمه دیده از کرونا حق بیمه سهم کارفرمایی اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۰ به مدت دو ماه امهال می شود. همینطور برای مشاغل و کسب وکارهای به شدت صدمه دیده از کرونا، شمول بند (ث) تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، موکول به رعایت شرط حفظ یا افزایش سطح اشتغال نیروی انسانی نخواهد بود.
معاون گردشگری همینطور در تشریح حمایت های مالیاتی بسته جدید پشتیبانی از کسب و کارها و مشاغل به شدت صدمه دیده از کرونا در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: برای مشاغل و کسب وکارهای به شدت صدمه دیده از کرونا، بدهی های مالیاتی قطعی شده مالیات های عملکرد و ارزش افزوده که تاریخ سررسید پرداخت آنها تا آخر سال ۱۳۹۹ بوده است تا ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ بدون محاسبه جریمه دیرکرد برای مدت مذکور امهال می شود.
تیموری اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی مجاز است تمام یا قسمتی از جرایم مقرر در قوانین مالیات های مستقیم و ارزش افزوده برای مودیان مالیاتی را مطابق دستورالعملی که به تایید وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد، در سال ۱۴۰۰ مورد بخشودگی قرار دهد.
او اضافه کرد: بخشودگی جرایم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض قانون معروف به تجمیع عوارض برای مؤدیان مالیاتی به شرط پرداخت اصل مالیات و عوارض تا تاریخ ۱۴۰۰/۶/۳۱ تمدید می شود.
به گفته معاون گردشگری، طبق تلاش ها و پیگیری های به عمل آمده، صنعت توریسم در کنار چهار رسته شغلی صدمه دیده از بحران انتشار ویروس کرونا شامل مشاغل در ارتباط با حمل و نقل، ورزش و هنر و سینما که لزوم بر استمرار حمایت داشت، قرار گرفت. این در شرایطی است که پیش از این گردشگری در گروه گسترده تر ۱۴ رسته شغلی قرار داشت و این ارتقا، امکان و اجبار کسب حمایت های بیشتر را سبب شد.
تیموری اظهار داشت: بخش جدیدی از موضوعات حمایتی مورد نظر که در بسته های اول و دوم قرار نداشت و احتیاج به بحث و طرح جزئیات در صحن ستاد ملی کرونا را داشت، بزودی بعد از تصویب در ستاد ملی کرونا ابلاغ خواهد گردید. این مصوبات برای تمام دستگاه ها لازم الاجرا بوده و در صورت اجرا نشدن بعنوان تخلف محسوب شده و با آن برخورد قانونی خواهد شد.
منبع:

1400/03/18
22:53:57
5.0 / 5
1124
تگهای خبر: ثبت , حمل و نقل , شبكه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر