ممنوعیت تنها نسخه برای سفر در تعطیلات خرداد

ممنوعیت تنها نسخه برای سفر در تعطیلات خرداد

لذت سفر: سفرهای تعطیلات نیمه خرداد درحالی به خواست ستاد ملی مقابله با کرونا احیانا ممنوع شود که ممنوعیت های گذشته برای سفر چندان نسخه کارسازی نبوده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، محدودیت سفر و تردد به شهرهای قرمز و نارنجی همچنان برقرار است. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اما گفته با عنایت به تعطیلات چهارروزه نیمه خردادماه، درخواست ممنوعیت سفر از ۱۳ تا ۱۶ خردادماه به کمیته امنیتی اجتماعی وزارت کشور داده شده است. علیرضا رئیسی گفته است: درست است که در وضعیت نزولی بیماری هستیم، اما بسیاری از شهرها و استان ها در وضعیت نارنجی به سر می برند و وضعیت بسیار شکننده است. یکی از عوامل موثر در انتشار بیماری معمولا سفرها و ترددها، تجمعات و مهمانی ها است.
او تاکید کرده که سختگیری زیادی برای انجام سفرها قائل خواهند شد.
استاندار تهران، استانی که در تمام تعطیلات گذشته همزمان با دوران همه گیری کرونا، بیشترین سهم در جابه جایی ها و سفرها را داشته است، از عرضه پیشنهاد اعمال منع تردد از ۱۲ تا ۱۷ خردادماه در این استان با هدف کنترل بیماری کووید-۱۹ اطلاع داده است.
علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم که مطابق تعطیلی های گذشته برنامه ای برای مدیریت سفر عرضه نکرده، تصمیم درباره شرایط و ضوابط سفر در تعطیلات خرداد را کاملا به ستاد ملی مقابله با کرونا سپرده است. او گفته سفر در تعطیلات نیمه خردادماه تابع تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است. در ستاد ملی مقابله با کرونا مجموعه ای از دستگاههای دولتی حضور دارند که مبحث سفر در این تعطیلات در آن جا به بحث گذاشته خواهد شد. تلاش می شود بهترین تصمیم گرفته شود و حتما اولویت سلامت مردم است.
به نظر می آید ممنوعیتی که مطالبه وزارت بهداشت است، این دفعه هم فقط مشمول سفرهای جاده ای شود و سفر با وسایل نقلیه عمومی همانند گذشته با محدودیت و ممنوعیتی مواجه نشود. همان گونه که در تعطیلات عید فطر سفر حتی با تورهای گردشگری محدود نشد، هرچند در بعضی شهرها از ورود و اجرای تور خودداری شد. اما آمارهای مرکز مدیریت راه های کشور نشان داده است در تعطیلات عید فطر، با وجود اعمال ممنوعیت تردد جاده ای و افزایش جریمه، نزدیک به یک و نیم میلیون دستگاه در جاده های بین استانی جابه جا شدند. آمار دقیقی از حجم سفر با وسایل نقلیه عمومی از آن تعطیلات اعلام نشد، اما طبق اظهارات آژانس های گردشگری، میزان سفرهای هوایی هم در بعضی مسیرهای تفریحی با افزایش تقاضا روبه رو بود.
با وجود آن که ممنوعیت های ابلاغی در تعطیلات معمولا درست رعایت و اجرا نمی گردد، اما ظواهر امر نشان داده است دستور کلی برای ممنوعیت سفر و متعاقب آن جریمه خودرو های شخصی، تنها نسخه ای باشد که ستاد ملی مقابله با کرونا تا کنون برای مدیریت سفر داشته، این درحالی است که طبق آمار مرکز مدیریت راه ها، سفر و یا تردد جاده ای در دوران کرونا هیچگاه متوقف نشده و لزوم دارد با درنظر گرفتن این حقیقت که به هر حال گروهی، حتی با وجود ممنوعیت از سفر بازنمی مانند، برنامه یا راهکاری برای مدیریت سفرها داشت و صرفاً به یک «درخواست سفر نروید» و «سفر ممنوع است» متوسل نشد.
از سخنان معاون گردشگری در یک سال قبل برمی آید طرح هایی برای مدیریت سفر به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد شده، که با وجود موافقت های ضمنی، اما در نهایت نه مصوبه ای از این ستاد بیرون آمده و نه اجماع و توافق کلی در میان اعضای ستاد حاصل شده است؛ به صورتی که در بیشتر از ۱۶ ماه شیوع کرونا در ایران، سابقه ای در اجرای برنامه یا راهکاری با هدف مدیریت سفر حتی در عین ممنوعیت مشاهده نمی گردد. طرحی هم که برای کنترل سفرهای جاده ای در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ عرضه شد و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در چند نوبت درباره آن اطلاع رسانی و صحبت کرد، هم همزمان با شروع سفرهای نوروزی، اجرا نشد و ستاد ملی کرونا به شکلی آنرا رد کرد و شرایط ناهنجاری برای سفرهای نوروزی رقم خورد، به صورتی که سفر در آن بازه زمانی کاملا رها، بی برنامه و بدون مدیریت اجرا شد و وضعیت بیماری کووید-۱۹ را در ایران به وخامت ترین حالت ممکن رساند و دست آخر هم دست اندرکاران گردشگری مقصر شناخته شدند.
به نظر می آید اعضای ستاد ملی کرونا هنوز پس از گذشت یک سال و نیم از شیوع کرونا، با حقیقت سفر کنار نیامده و بیشتر از آن که برای مدیریت آن برنامه داشته باشند، بدون توجه به پیشنهادها، راهکارها و مدل هایی که حتی در سایر کشورها همزمان با فصل شلوغ سفر اجرا شده است، سیاست انکار را در پیش گرفته و فقط به یک دستور کلی «ممنوعیت سفر» بسنده کرده اند.1400/03/05
12:11:03
5.0 / 5
1124
تگهای خبر: برنامه , برند , تعطیلات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر