تحول در گردشگری گیلان با سرمایه گذاری ۲ هزار میلیارد تومانی

تحول در گردشگری گیلان با سرمایه گذاری ۲ هزار میلیارد تومانی

به گزارش لذت سفر گردشگری عضو جدایی ناپذیر از اقتصاد مردم استان باران خیز و سبزنواز گیلان با جاذبه های طبیعی آن است که طی هشت سال گذشته از میزبان دستاوردهایی همچون ثبت جهانی جنگل های کهن هیرکانی تا سرمایه گذاری بیشتر از ۲هزار میلیارد تومانی بود، که چهره صنعت توریسم این استان را متحول کرد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، باران، شالی، تاریخ و طبیعت سفر می آفرینند و باآنکه کرونا ضربه ای ناخوش بر پیکره آفاق پویی در جهان و کشور وارد کرد، اما با نگاه به عملکردی هشت ساله، روشنایی در سپهر گردشگری گیلان می تواند این سرزمین را به صنعت سیاحت دلخوش سازد.
گیلان همیشه در عرصه تاریخ کشور منشا تحولات عظیم فرهنگی و تأثیر گذار در کشور بوده است. وجود حکومت هایی چون دیلمیان کیانیان و نهضت جنگل گواهی بر این ادعاست و بر مبنای مستندات موثق مطالعات باستانشناسی سابقه سکونت در گیلان که همان دیلم و جیلان است به سه هزار و ۵۰۰ سال پیش باز می گردد.
به همین سبب ثبت جهانی جنگل های هیرکانی بعنوان دستاوردی بزرگ برای این اثر طبیعی در استان گیلان بود که بعد از چندین دهه انتظار در دولت تدبیر و امید امید به ایستگاه پایانی رسید تا به کارنامه این دولت ثبت گردد.

ثبت جهانی جنگل های هیرکانی و تحقق آرزویی دیرینه
گیلان است و باران؛ مسافرانی که عطش باران دارند و مردمانی که در تفقد میهمان شهره اند؛ اما این دفعه کرونا شرایطی خلق کرد که صنعت توریسم در سرتاسر جهان با خسارت روبه رو شود و گیلان هم ازین صدمه بدور نماند. اما این سرزمین به جهت موقعیت طبیعی از مواهب و گیرایی های برخوردار می باشد که جنگل های هیرکانی به یادگار از از دوره چهارم زمین شناسی بارزترین آن هست.
هیرکانیان گیلان با اینکه همیشه مِه خیس نوش نمی کردند و گاه گلوی رودخانه های جوشان زیر پای استوارشان به قوطی های فلزی گردشگران می خراشید، اما به جهت حمایت و تلاش در تیرماه ۹۸ این عرصه های کهن طبیعی شمال کشور که بخشی از آن در گیلان قرار داشت ثبت جهانی شد تا مهری محکم بر امانت داری قدیمی ترین جنگل جهان خورده باشد.
ثبت جهانی جنگل های هیرکانی از مبارک ترین رویدادهای میراثی کشور و بخصوص استان سبز نواز گیلان بود که علاوه بر معرفی جهانی این اثر طبیعی به تمامی جهان، بلکه توانست زمینه حراست بیشتر از پیش این سرمایه کهن را هم رقم زند. دستاوردی و رویایی که در دولت تدبیر و امید و با تلاش و رایزنی های چندین ساله و هزینه سنگین به حقیقت بدل شد.
در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، اعلام شد؛ جنگل های هیرکانی چهار استان گیلان، مازندران، گلستان و سمنان برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو پیشنهاد شد؛ سه سایت پیشنهادی استان گیلان بخش هایی از مناطق حفاظت شده سیاهرود رودبار، گشت رودخان فومن و لیسار تالش هستند که مورد بازرسی بازرسان یونسکو قرار گرفتند.
سه سایت مورد اشاره از جنگل های هیرکانی در ارتباط با استان گیلان است و این مناطق بعنوان مناطق حفاظتی تلقی و هیچ گونه دخالت انسانی در آن انجام نخواهد شد و بعنوان جاذبه های طبیعی گیلان محسوب خواهند شد.
پرونده نامزدی جنگل های هیرکانی برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو به وسیله میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با همکاری سازمان محیط زیست، سازمان جنگلها و مراتع، دانشگاه تربیت مدرس و بنیاد سوکوی آلمان تهیه شد و در فوریه سال ۲۰۱۸ به این سازمان ارسال شد و در تیرماه ۹۸ در لیست جهانی به ثبت رسید.
جنگل های هیرکانی از بقایای جنگل های دوران سوم زمین شناسی هستند و به لحاظ پایداری و قدمت از اهمیت بسزایی برخوردارند؛ حدود دو میلیون هکتار از این جنگلها در ایران بخصوص شمال کشور قرار دارد و ثبت جهانی این اثر پرارزش در لیست میراث جهانی اقدامی مناسب برای حفظ زیست بوم و گردشگری طبیعی است.
جنگل های هیرکانی نوار سبزی به طول ۸۵۰ کیلومتر هستند که از جلگه گرگان تا قسمتی از کشور آذربایجان کشیده شده اند. نام این جنگلها از نام قدیم گرگان که در گذشته هیرکان خوانده می شد، گرفته شده است؛ منطقه ای جنگلی در کرانه جنوبی دریای خزر و شمال رشته کوه های البرز که غنا و تنوع زیستی، گونه های بومی، نادر و منحصر بفرد گیاهی و جانوری و زیبایی تعجب آور طبیعی اش چشم هر بیننده ای را خیره می کند. اینجا بخوانید
ثبت جنگل های هیرکانی بعنوان کهن ترین اثر طبیعی استان گیلان علاوه بر مراقبت بیشتر می تواند در جذب توریستهای داخلی و بخصوص خارجی تأثیر بسزایی داشته باشد که البته هم اکنون به علت همه گیری ویروس کرونا این ارتباط با گردشگری خارجی در کوتاه مدت قطع می باشد.


تکانه ای در سپهر گردشگری گیلان زیر سایه کرونا
حساسیت مدیریت امور مربوطه به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نگاهی دیگر از نظام برنامه ریزی در جهت توسعه بخشی حوزه های زیر پوشش را رقم زد.
پائیز ۹۹ بود که علیرغم توقف چرخه گردشگری براثر کرونا در گیلان، افتتاح ۲۶ پروژه گردشگری از راه ارتباط تصویری توسط رئیس جمهوری، با اعتبار بالغ بر ۳۲۹ میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای ۷۳۸ نفر، خبری خوش در سپهر گردشگری استان شد.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان این طرح ها در شهرستان های رشت، فومن، ماسال، شفت، انزلی، رودبار، لاهیجان، رودسر، رضوانشهر، تالش و لنگرود قرار دارند و زمینه ساز بهبود و توسعه زیرساخت های گردشگری استان شده اند.
مسعود حلاج پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: در دولت تدبیر و امید ۵۳۰ پروژه در بخش گردشگری با حجم سرمایه گذاری بیشتر از ۲ هزار میلیارد تومان در گیلان به بهره برداری رسید.
وی عنوان کرد: پیوستن و بهره برداری از این تعداد پروژه گردشکری به ظرفیت اقامتی استان، ۲ هزار و ۱۰۰ اتاق و ۶ هزار و ۵۰۰ تخت اضافه و زمینه اشتغال بیشتر از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر را از سال ۱۳۹۲ تابحال فراهم نموده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اظهار داشت: همینطور تعداد ۳۰۸ طرح با برآورد حجم سرمایه گذاری ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و پیشبینی ایجاد اشتغال چهار هزار و ۸۰۰ نفر در دست اجراست که بمحض تکمیل بهره برداری و به چرخه فعالیت خاهند پیوست.


رشد ۲۷۰ درصدی مراکز اقامتی گیلان
سفر نشان گیلان است و خاطرات شمال آن چنان در نوستالژی مردمان سرزمین های دور و نزدیک رخنه کرده که واژه شمال، خود به تنهایی زایش حس خوشایند شالی، جنگل، باران، عطر خوش هیزم و باران در هیاهوی شکفتن پامچال ها و... است ؛ اما در دنیای امروز زیرساخت ها، بن مایه توسعه است و مراکز اقامتی زیرساختی در رونق صنعت توریسم به حساب می آید.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان بیان نمود: سه هزار و ۷۶ هتل، هتل آپارتمان، مجتمع گردشگری مهمانپذیر، خانه مسافر، مجتمع سرگرمی و تفریحی، اقامتگاه بومگردی، اقامتگاه سنتی، بین راهی، و اسکله گردشگری و مسافربری دریایی در استان فعال است؛ این در حالیست که این رقم در سال ۹۲ یک هزار و ۱۴۵ واحد بوده است.
حمید رضا آذرپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: با عنایت به ارقام ذکر شده، تعداد و ظرفیت تاسیسات اقامتی و پذیرایی فعال استان نسبت به سال ۹۲ رشد ۲۶۸ درصدی داشته است.
وی عنوان کرد: در سال ۹۲ تعداد یک میلیون و ۳۹۶هزار و ۱۹۰ توریست داخلی و ۴۱ هزار و ۶۱۵ توریست خارجی به ثبت رسید که این رقم در سال ۹۸ و قبل از کرونا به تعداد ۲میلیون و ۲۷۳هزار و ۸۳۴ نفر رسید.
وی افزود: در سال ۹۲ تعداد راهنمایان فرهنگی، تاریخی و طبیعت گردی ۱۹۵ نفر بوده که این رقم در انتهای سال ۹۹ به ۴۴۳ نفر افزایش پیدا کرده است که نشان از رشد گردشگری و بستر سازی حضور بیشتر مسافران و گردشگران به این استان دارد.
آذرپور با اشاره به اینکه استان گیلان دارای ۳۳۰مرکز و جاذبه گردشگری، ۱۷روستای هدف گردشگری و ۷۱منطقه نمونه گردشگری می باشد اظهار داشت: اقامت کنندگان در مراکز اقامتی ثابت و موقت استان هم نسبت به سال ۹۳، ۱۳۶ درصد رشد داشته است؛ در زمان حاضر هم بیشتر از ۱۲ هزار نفر در تاسیسات گردشگری تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان فعال می باشند.


گیلان را در پسا کرونا بایستی در چهار فصل دید و حظ جنگل و باران، برنج و شالی، رودهای خروشان و پامچال، زیستگاه قو و مرغابی، خروش روز و شب امواج دریا، جشن رنگ در لباس های محلی و رسوخ طعم طبیعت در غذاهای محلی و جشن ها و آئین ها و هزاران جاذبه را مزه مزه کرد.
بر این اساس واژه ˈگیلانگردیˈ اغراق نیست چونکه گیلان تنها طبیعت نیست و جای جای آن سرشار از غنای تاریخی و طبیعی و فرهنگی است؛آنقدر که به دنبال نورد جاده های گیلان، ارتفاعات خیس و عطر هیزم، به یاد می آوری شاید، اندکی به آسودگی محتاجی... اینجا بخوانید
بر اساس دانش توریسم؛ گردشگری در سطح بالای اقتصادی و اجتماعی آن باعث شکوفا شدن ذوق و استعداد و ارتقای آموزش در همه زمینه ها می شود و بر همین مبنا کشوری که در صنعت توریسم فعال می شود، می تواند میلیون ها توریست را به خود جلب نماید؛ کشورهای توریستی در تهیه پخت غذاهای عالی و باکیفیت بالا و تولید آثار هنری گران قیمت پیشرفت می کنند.
گردشگری در مجموع نه تنها باعث اشتغال، افزایش درآمد، صلح و آرامش می شود بلکه سطح هنر و ذوق و استعداد را ارتقا می بخشد چون گردشگران فرهنگی ثروتمند حاضرند برای آثار فرهنگی با ارزش پول خوبی بپردازند.
به هر روی گیلان، همایشی است از گیرایی ها و گونه های مختلف گردشگری که طبیعت گردی (اکوتوریسم) سرآمد آنهاست و چه بسیار حیف که کرونا حسرت آفرین این سفر شد اما این هم خواهد گذشت و بار دیگر سفر به شمال جان خواهد گرفت و صنعت توریسم غوغا خواهد نمود.1400/03/02
22:00:47
5.0 / 5
1561
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر