وعده افتتاح 2 موزه فارس برای بهار آینده

وعده افتتاح 2 موزه فارس برای بهار آینده

فارس سال هاست صاحب نظران، دلسوزان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر، از نبود زیرساخت در حوزه ای که شیراز در آن نامدار است، گلایه می کنند؛ سال هاست رسانه ها از نبود تالار، موزه، کتابخانه و... گفته اند و نوشته ایم و سال هاست پروژه های مختلف در این عرصه، یا متوقف مانده یا حرکت لاک پشتی خویش را ادامه می دهند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، آنقدر از زمان آغاز نمادین عملیات اجرایی تالار مرکزی شیراز می گذرد که حتی خاطره آرشیو اخبار هم آنرا به بایگانی سپرده و به قدری از باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای و کتابخانه مرکزی و تخریب سالن های سینما و نداشتن نمایشخانه و... گفته و نوشته ایم و به سرانجام نرسیده است که حالا ذهن برای انشای گزارش یاری نکرده و انگشتانمان کلمات را روی کلیدهای تایپ کامپیوتر به درست پیدا نمی کنند و چشم ها را مدام به یاری می طلبند!
در کنار راکد و متوقف ماندن کار راه اندازی تالار و کتابخانه مرکزی شیراز، رشد کند و حرکت لاکپشت وار مرکز فرهنگی سعدیه و محور عرفان؛ باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای فارس، ۲ پروژه مهم ملی است که حالا و بعد از گذر ۱۳ سال از به زمین خوردن کلنگ راه اندازی و وعده ساخته شدن طی کوتاهترین زمان!! تنها ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هنوز بخش اصلی آن، باقیست!!
حالا و بعد از آنکه سکان هدایت مغز متفکر حوزه میراث فرهنگی و گردشگری فارس، پس از سالهای طولانی، دست به دست شده است؛ در روزی که به نام میراث فرهنگی و موزه ها شناخته می شود؛ برای اولین بار، تعدادی از خبرنگاران به بازدید کارگاه ۲ پروژه مهم فرهنگی در شیراز دعوت شدند؛ پروژه هایی که آرام آرام خود به اثری تاریخی بدل شده است!
حرف های سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، در بازدید خبرنگاران از کارگاه ساخت پروژه های باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه ای در شیراز، امیدوار کننده بود؛ امیدی که در ایام پایانی دولت، مطرح می شود.
جمشید معینی با بیان اینکه، ۲ پروژه یاد شده، با ۶۰ هزارمترمربع مساحت، بزرگترین مجموعه فرهنگی در حال ساخت کشور محسوب می شوند، اظهار داشت: مساحت موزه منطقه ای فارس ۳۰ هزار مترمربع پیش بینی شده و شامل ۴ گالری اصلی با مساحت ۱۶۰۰ مترمربع، یک پیش گالری، سالن اجتماعات و آمفی تئاتر، سینما تک، آزمایشگاه، نمازخانه، کافی شاپ و گنجینه امن اموال است.
معینی با یادآوری این که حالا ۲۵ هزار شیئ تاریخی و فرهنگی در فارس وجود دارد اما تنها ۵ هزار قلم در معرض دید عموم است، یکی از تاثیرات این پروژه را نمایش کل این اشیاء دانست و ادعا نمود که موزه منطقه ای فارس یکی از ایمن ترین سازه ها کشور است چونکه توان تحمل ۳ اتمسفر انفجار را دارد. نکته ای که شاخصی در استانداردهای موزه، شمرده می شود.
سرپرست میراث فرهنگی فارس اذعان داشت که سال ۸۷ کلنگ پروژه به زمین زده شد، اما عملیات اجرایی را ۸۹ آغاز کردند و ۱۲ هزار متر اراضی برای این هدف تملک شد.
معینی اضافه کرد: درواقع موزه منطقه ای شناسنامه فرهنگی یک منطقه بشمار می رود چونکه در این موزه تمامی آثار تاریخی و فرهنگی، هنر معاصر معرفی می شود.
او افزود: درصورتیکه اعتبارات موردنیاز برای این پروژه که حدود ۷۰۰ میلیارد ریال است تأمین شود، موزه تا ۱۴ ماه دیگر به بهره برداری می رسد.
بهره برداری از موزه منطقه ای فارس تا بهار ۱۴۰۱
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس در مورد پروژه باغ موزه مشاهیر هم اظهار داشت: این پروژه حدود ۲۰ هزار مترمربع وسعت دارد که در کنار آرامگاه حافظ در حال ساخت است و همینطور در این محوطه پارکینگی به وسعت ۱۵ هزار مترمربع هم در حال ساخت است.
معینی بیان کرد: پروژه باغ موزه مشاهیر به صورت bot به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار و طبق برنامه ریزی ها مراحل تکمیل آن ۴ ساله و بهره برداری سرمایه گذار هم به مدت ۱۳ سال تعیین شده است؛ البته این پروژه حالا ۶۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و یک سال دیگر به بهره برداری می رسد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس اشاره کرد: برای تکمیل موزه مشاهیر ۳۲ میلیارد تومان و برای پارکینگ مجموعه که گنجایش ۴۵۰ خورد را دارد ۴۵ میلیارد تومان هزینه می شود.
معینی افزود: موزه مشاهیر درواقع ۲۰ هزار مترمربع وسعت دارد و از ۴ باغ و هر ضلع ۲۴ رواق دارد که درمجموع ۴۸ تندیس از مشاهیر و ادبیان جهان در این محل نصب می شود.
او افزود: در واقع بخش خدماتی واداری مجموعه فرهنگی حافظ هم در این محوطه جای می گیرد همینطور این محل دارای نمایشگاه و کارگاه ها و فروشگاه های صنایع دستی، کافی شاپ، بخش اداری، نمازخانه است.
معینی بیان کرد: خوشبختانه عملیات ساخت وساز این دو پروژه مهم فرهنگی فارس که جزو پروژه های اقتصاد مقاومتی هم هستند به سبب شیوع بیماری کرونا متوقف نشد و همچنان کارهای اجرایی آن در حال انجام می باشد.
او با تاکید برساخت موزه منطقه ای و باغ موزه مشاهیر و تعریف مسیر جدید گردشگری، اضافه کرد: گردشگران می توانند از موزه منطقه ای و سپس باغ موزه مشاهیر و آرامگاه حافظ هم زمان دیدن کنند و را دسترسی به این سه جاذبه گردشگری با مسیری دسترسی سهل و گل های رونده مرزبندی شده است.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس عنوان کرد: طرح باغ موزه مشاهیر با الهام از معماری اسلامی مشتمل بر چهار باغ در مجاورت یک حیاط مرکزی است که تو سط باغچه های کوچکی با چهار نارنج به شکلی رواق مانند احاطه شده است که در هر کدام از این باغچه ها چهار نارنج که مجمو ع آنها ۸۱ عدد است، یکی از بزرگان ادبی ایران وجهان همچون شعرای بزرگ پارسی گوی چون رودکی و مولانا تا شکسپر و گوته معرفی می شود.
معینی افزود: حیاط مرکزی باغ موزه باتوجه به وسعت ۴۶۰۰ متر مربعی هم پیوند دهنده عناصر معماری مجموعه است و هم پذیرای مراسم ها و تجمع های خاص فرهنگی خواهد بود موضوعی که نیاز آن در شهری با ابعاد فرهنگی بزرگی همچون شیراز کاملا حس می شود.
او اظهار داشت: در ضلع جنوبی باغ موزه کارگاه های صنایع دستی و به همراه فضاهای اداری وفضاهای خدماتی و نمازخانه و وچایخانه با دو راهرو یا گذر سرپوشیده از گل با فضای آرامگاه حافظ مرتبط می شوند این ارتباط ظریف و ساده هم استقلال فضای فرهنگی حافظیه را مخدوش نمی کند و هم می تواند خدمات مورد نیاز محدوده آرامگاه را تأمین کند.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ردستی فارس اظهار نمود: ضلع شمالی باغ موزه مشاهیر قبر بعضی از علمای بزرگ شیراز قرار گرفته که با حفظ و معرفی این قبور تاکیدی بر تاریخ دارالعلم بودن شیراز هم می شود.
معینی با اشاره به این که شیراز نیازمند جاذبه جدید گردشگریست و اظهار داشت: در کنار جاذبه های سنتی موجود شیراز به جاذبه های جدید هم نیاز دارد که بی گمان این دو پروژه مهم جزو جاذبه های جدید شهر شیراز شمرده می شود.
به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، از امروز، شمارنده ها باز به کار افتاده و بطور قطع اردیبهشت سال ۱۴۰۱، یکی از پرسش های فعالان حوزه فرهنگی و رسانه ها از مسئولان، پیرامون سرنوشت این پروژه ها خواهد بود.


منبع:

1400/02/29
19:50:17
5.0 / 5
1021
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر