معاون وزارت میراث فرهنگی:

اسناد پدافند غیرعامل باغ ها و كاروانسراهای ایرانی تدوین شود

اسناد پدافند غیرعامل باغ ها و كاروانسراهای ایرانی تدوین شود

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر تدوین سندهای جداگانه پدافند غیرعامل با مطالبی همچون باغ ایرانی، کاروانسراهای ایرانی، بافت ها و شهرهای تاریخی بعنوان الگو تاکید نمود.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، نشست ارائه پیش نویس سند جامع پدافند غیرعامل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جهت بررسی در حوزه های تخصصی وزارتخانه با اتمام پیش نویس این سند در معاونت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام شد.

در این جلسه با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، معاون آموزشی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رئیس دانشگاه مالک اشتر، معاون توسعه فرهنگی سازمان پدافند غیرعامل، رئیس و معاون مجتمع دانشگاهی پدافند غیرعامل دانشگاه صنعتی مالک اشتر مهدی به شکل حضوری و مدیران کل استانی به شکل مجازی انجام شد.

اقدامات نهایی سند جامع پدافند وزارت میراث فرهنگی با حضور مونسان

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این جلسه با تشکر از دست اندرکاران تهیه این سند و با اشاره به وظایف این معاونت در خصوص سیاست گذاری و برنامه ریزی درباب حفظ، مرمت، احیا، سامان دهی و مدیریت بناها، مجموعه بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی کشور و نظارت بر اجرای طرح ها و برنامه های مربوط بیان کرد: تهیه این سند گامی در امتداد تسهیل حفاظت، مدیریت بحران و کمک در وضعیت اضطرار در زمینه های فعالیتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی با اشاره به برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور نمایندگانی از سازمان پدافند غیرعامل و مدیر پژوهشکده حفاظت از زیرساخت های حیاتی مجتمع پدافند غیرعامل دانشگاه صنعتی مالک اشتر و نمایندگان پدافند غیرعامل در مراکز استانی با هدف احصای سرفصل های مرتبط بر تهیه سندهای جداگانه پدافندغیرعامل با مطالبی همچون باغ ایرانی، کاروانسراهای ایرانی، بافت ها و شهرهای تاریخی و.... بعنوان الگو اصرار کرد.

به گفته طالبیان برمبنای زمان بندی انجام شده، مقرر است در ادامه جلسات کارشناسی ستادی و مراکز استانی در نشست شورای معاونان وزارتخانه با حضور دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری، اقدامات نهایی شدن این سند فراهم گردد.

سند جامع پدافند غیرعامل وزارت میراث فرهنگی با آینده نگری و هوشمندانه تدوین شود

محسن محبی معاون توسعه فرهنگی سازمان پدافند غیرعامل، تهیه پیش نویس این سند در زمان کوتاه باتوجه به برنامه ریزی های منظم، برگزاری کارگاه های آموزشی و نشست های بحث و تبادل نظر با حضور اعضای ستادی و استانی را همچون توفیق های تهیه این سند اعلام نمود و اظهار داشت: تهیه اسناد راهبردی برای وزارت خانه ها و سایر دستگاه های اجرائی همچون برنامه های مصوب سال جاری است و تهیه این اسناد نقشه راه دستگاهها در زمان حال و آینده با هدف دستیابی به اهداف عالی پدافند غیرعامل است.

او با تاکید بر این که این سند برای مواجهه با تهدیدهای احتمالی وزارتخانه تهیه می شود، بر مشارکت تمامی معاونت ها و ادارات کل استانی و بحث و بررسی و تبادل نظر در زمان اجرا و ارائه سند نهایی اصرار کرد و اضافه کرد: سند جامع پدافند غیرعامل وزارت باید با تایید سازمان پدافند غیرعامل و بر طبق آینده نگری، متناسب با تحولات، هوشمندانه و باتوجه به تهدیدهای سایبری در زمینه های تخصصی وزارت تهیه شود.

حفظ دارایی های زیرساختی میراث فرهنگی کشور اولویت ما است

ابوطالب شفقت معاون آموزشی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رئیس دانشگاه مالک اشتر نیز با تاکید بر قابلیت خوب سند جامع پدافند غیرعامل در ادامه اظهار داشت: این سند باید به آینده جهت بدهد و قابل بهره برداری بهینه باشد. حفظ دارایی های زیر ساختی میراث فرهنگی کشور از اولویت های ماست که باید به نسل های آتی نیز منتقل شود.

او تهیه سند جامع پدافند غیرعامل را اقدامی مبارک در حفظ میراث فرهنگی بعنوان سرمایه اجتماعی و ملی عنوان نمود و اضافه کرد: سند یاد شده با تحلیل وضعیت حال و ترسیم خوب آینده می تواند در حفظ زیر ساخت های حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاثیر گذار باشد.

ارائه گزارشی از اقدامات ۱۰ ماهه کمیته پدافند غیرعامل در زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی، نشست های تخصصی در تهران و برخی مراکز استانی، ارائه مراحل تهیه سند استراتژیک پدافند غیرعامل از طرف مهدی نوری مدیر پژوهشکده حفاظت از زیرساخت های حیاتی مجتمع پدافند غیرعامل دانشگاه صنعتی مالک اشتر و اعلام آمادگی مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر برای موزه منطقه ای خلیج فارس و کرانه خلیج فارس تا دریای عمان، استان آذربایجان شرقی برای بازار تاریخی و جهانی تبریز، استان خوزستان برای سه اثر جهانی چغازنبیل، شوش و سازه های تاریخی آبی شوشتر در خصوص تهیه سند جامع پدافند غیرعامل همچون موضوعات پایانی این جلسه بود.

امضای تفاهم نامه همکاری میان معاونت میراث فرهنگی و دانشگاه صنعتی مالک اشتر

همچنین تفاهم نامه همکاری بین معاونت میراث فرهنگی و دانشگاه صنعتی مالک اشتر در نشست بررسی پیش نویس سند جامع پدافند غیرعامل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بمنظور گسترش همکاریهای علمی، فناوری و تامین نیازهای تحقیقاتی و آموزشی در حوزه پدافند غیرعامل به امضا رسید.

موضوع این تفاهم نامه که به امضای طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور و ابوطالب شفقت رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ رسید، شامل همکاری ها و کارهای علمی، تحقیقاتی و آموزشی در حوزه پدافند غیرعامل، مدیریت بحران و حفاظت از زیرساخت ها و آثار تاریخی با بهره مندی از ظرفیت های طرفین و مدت آن سه ساله است.

انجام طرح های مطالعاتی با موضوع «تدوین الزامات پدافند غیرعامل و مدیریت بحران» برای اماکن، محوطه های تاریخی و طبیعی با اولویت ثبت های جهانی، برگزاری همایش ها، نشست ها، کارگاه ها، سمینارهای مشترک علمی و پژوهشی پدافند غیرعامل و مدیریت بحران در اماکن تاریخی و حفاظت از زیر ساخت های تاریخی، همکاری در طراحی و اجرای دوره های آموزشی کوتاه مدت عمومی و تخصصی و... همچون موضوعات همکاری این تفاهم نامه مشترک است.

انجام پژوهش های بنیادی، کاربردی، توسعه ای و راهبردی در قالب طرح های پژوهشی، پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا بر طبق عناوین پروژه های تعریف شده مشترک فی مابین، ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی با مشارکت کارشناسان، امکان تبادل و استفاده از اسناد، مدارک، منابع علمی و کتابخانه ای، گزارش و منابع پژوهشی انتشار یافته طرفین، همکاری در طراحی و اجرای دوره های آموزشی کوتاه مدت عمومی و تخصصی و.... از دیگر موضوعات همکاریهای فی درخلال معاونت میراث فرهنگی و دانشگاه صنعتی مالک اشتر بشمار می رود.


1400/02/27
09:12:07
5.0 / 5
991
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر