در روز بزرگداشت فردوسی اعلام شد

ساماندهی محوطه تاریخی توس

ساماندهی محوطه تاریخی توس

به گزارش لذت سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در پیام روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی، اظهار داشت: محوطه تاریخی توس برای حضور توریستهای داخلی و خارجی ساماندهی و بازپیرایی می شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، در پیام علی اصغر مونسان به مناسبت این روز آمده است: «فردوسی را نگاهبان زبان فارسی می دانند، از آن رو که با سرایش یکی از عظیم ترین منظومه های حماسی جهان به زبان فارسی حیاتی باردیگر و به فرهنگ و ادبیات کشورمان غنایی افزون بخشید.
بی شک گرامیداشت مقام و منزلت فردوسی، پاسداشت بخشی باارزش از گنجینه میراث فرهنگی این مرز و بوم است. بر این سیاق وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کنار اقدامات مختلفی که برای توس انجام داده، ساماندهی و بازپیرایی محوطه تاریخی توس را نیز دنبال کرده است تا شرایط حضور توریستهای داخلی و خارجی در آرامگاه فردوسی تسهیل شود.
ضمن بزرگداشت یاد و نام بلند حکیم توس، فرارسیدن روز فردوسی را به همه ایرانیان و دوستداران زبان فارسی در سراسر جهان تبریک و تهنیت می گویم.»
مونسان در آذرماه ۹۹ اظهار داشته بود: برای بازسازی و بهسازی این منطقه تاریخی و فرهنگی ارزشمند، ۹۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است. او همین طور از تهیه و تکمیل پرونده محوطه تاریخی توس برای ثبت در لیست جهانی یونسکو آگاهی داده بود.
پرونده «چشم انداز فرهنگی توس» از سال ۸۶ در لیست موقت یونسکو ثبت شده است. در سایت یونسکو نوشته شده «توس یکی از اماکنی است که دیرینه ترین بقایای حیات انسان را در خود جای داده است و امروز بزرگ ترین شهر مذهبی جهان اسلام شناخته می شود. این شهر شاهد تمدن های متفاوتی بوده است (چرخه فرهنگی). توس زادگاه خیلی از فرهیختگان ایرانی است.»
سکونت و ساخت وساز روی عرصه تاریخی، خدشه دار شدن منظر توس به دنبال نصب دکل های برق و فعالیت بدون مجوز معادن همچون موانع ثبت جهانی توس بوده و بنظر می رسد تا ثبت جهانی آن راهی طولانی در پیش باشد.
منبع:

1400/02/26
13:52:47
5.0 / 5
959
تگهای خبر: تاریخی , توریست , ثبت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر