پل تاریخی كرج در فراموشی

پل تاریخی كرج در فراموشی

به گزارش لذت سفر دو ورودی پل را با سنگ بتونی بسته اند و میانه های پل را، درست جایی که سوراخ بزرگ ناشی از ریزش کف پل بوجود آمده با کیسه های کوچک سنگریزه محاصره کرده اند. زیر پل اما وضعیت بدتری از همه آن چه روی پل به چشم می خورد، دارد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، سازه قدیمی کرج که به نام پل دختر یا پل شاه عباسی هم شناخته می شود، پلی در ورودی شهر و نزدیکی میدان حافظ امروزی است که پس از گذشت سال ها در مقابل بارش ها دوام نیاورد و بخشی از آن ۱۵ آذر سال قبل فرو ریخت.
اما داستان پل صفوی کرج به همین آوارها و خرابی ها ختم نمی گردد. از طاق های زیرین آن گرفته تا آبی که دیگر در زیر پل صفوی زیبایی پل را به رخ کرجی ها و گردشگرانش نمی کشد، هر کدام داستانی را روایت می کنند از تاریخی که به مرور در حال تخریب است، اما این دفعه گویا متولیان میراثیِ البرز فرصت رسیدگی به آنرا ندارند.


بر مبنای دیده های خبرنگار ایسنا، علاوه بر ریزشِ بخشی از پل در همان چند ماه گذشته، پناهگاهی که هنوز برخی نشانه های آن در فضای داخلی پل وجود دارد هم در حال از بین رفتن است، از طرفی پوشاندن بخشی از دهانه پل که می تواند راهی برای ورود به پناهگاه بالای پل باشد و امروز دو ورودی آن به صورت کامل پوشانده شده هم نشانه های دیگر همین بی توجهی است، بخصوص وقتی معتادان منطقه با تخریب آجرهای روی هم بالارفته ورودی کوچکی راه را برای خودشان هموار می کنند و فضای امن زیر پل را مکانی برای استراحت یا دیگر کارهای خود کرده اند.
از طرفی بخش های فروریخته پل داخل رودخانه، امروز در اطراف پل جا خوش کرده اند و میراث فرهنگی هنوز دست کم قدمی برای حفاظت از آجرهای صفوی پل برنداشته است.
چیزی بسیار متفاوت تر از چیزی که «اوژن فلاندن» - نویسنده و نقاش فرانسوی - در ۱۸۴۰ میلادی در سفرنامه سیاح نوشته است: «شش فرسخی پیش راندیم به امامزاده رسیدیم که در طرف راست جاده قرار داشت، رسیدیم و در نزدیکش رودی جاری که پیوسته سنگ های سفید قبور را شست وشو می دهد. چون از قزوین بیرون شدیم، از پلی آجری که بر روی رود کرج زده شده و آبش از البرز سرازیر می شود، گذشتیم.» در نقاشی ای که او از این پل ترسیم کرده امامزاده ای کنار این بنای تاریخی وجود دارد، اما امروز هیچ نشانی از آن وجود ندارد.
نقاشی ای که اوژن فلاندن از پل صفوی کرج ثبت کرده است

1400/02/23
10:10:58
5.0 / 5
963
تگهای خبر: برند , تاریخی , ثبت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر