گردشگری همدان، ملودی توسعه در تراژدی كرونا

گردشگری همدان، ملودی توسعه در تراژدی كرونا

ایرنا- صنعت هتل سازی، بوم گردی و میزبانی رویدادهای بین المللی گردشگری و معرفی چند جاذبه تاریخی و طبیعی برای ثبت جهانی یونسکو نت های ملودی گسترش زیرساخت های گردشگری در کهن دیار همدان است، آنهم در روزگاری که کرونا هر لحظه یک تراژدی می سازد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا؛ سیل فروردین ۹۸ تمام هدفگذاری و برنامه های همدان برای افزایش شمار توریست را با خود شست و برد، پارینه هم کرونا بازار گردشگری این دیار را از سکه انداخت و نوروز ۱۴۰۰ نیز بیم از کرونا نگذاشت بیشتر از ۲۰ درصد ظرفیت های اقامتی استان رنگ مسافر به چشم ببیند، در یک کلام پیکر صنعت گردشگری همدان در سال های اخیر زخمهای بسیار خورده است.
آن سوی این تراژدی، داستان رشد اعجاب انگیز زیرساخت های گردشگری در دیار چهار اقلیم هگمتانه است.
این را نه فقط من بلکه آمار انتشار یافته در کتاب اقدامات شاخص دولت بیان می کند که بتازگی انتشار یافته است.
همدان در ۱۰۰ شاخص بخش های مختلف مثل «کشت گلخانه ای، صنعت، انرژی خورشیدی، شرکت های فناور و دانش بنیان، سدسازی، بهداشت و درمان و گازرسانی» رشد شایان توجهی داشته و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اطمینان کامل از استخراج صحیح و دقیق این آمار و ارقام دفاع می کند.
«سیداسکندر صیدایی» توضیح می دهد که گردشگری همدان در سال ۹۹ در قیاس با سالهای قبل یکی از فاکتورهای مهم توسعه یافتگی این دیار شمرده می شود که می توانیم با سربلندی به آن ببالیم.
طبق این آمارها، ایجاد هتل، سفره خانه های سنتی، خانه های بوم گردی، مراکز سرگرمی و تفریحی، خانه مسافرها و دفاتر خدمات گردشگری حرکت پرشتابی داشته تا کیفیت گردشگری در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین را در سکوهای بالاتری بنشاند.


رشد زیرساختهای گردشگری استان همدان
ردیف
شاخص سال۹۹ سال۹۲ ۱
سفره خانه های سنتی ۱۱ ۲ ۲
خانه های بوم گردی ۲۹ ۰ ۳ مراکز تفریحی و سرگرمی
۵ ۲ ۴ خانه مسافر
۱۱۵ ۰ ۵ آثار معرفی شده برای ثبت جهانی
۶ ۱ ۶
هتل ۱۵ ۱۰ ۷ دفاتر خدمات گردشگری
۶۰ ۲۷ ۸
رویدادهای بین المللی ۶ ۱

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان همدان نیز در گپ و گفتی دوستانه با ما عنوان نمود که در سالهای قبل کم و کسری فراوانی در بخش تاسیسات گردشگری داشتیم اما به مدد رویدادهایی مثل پایتخت گردشگری آسیا و برگزاری اجلاس جهانی گردشگری (UNWTO) و نشست جاده ابریشم زمینه برای توسعه ظرفیت های اقامتی و پاسخگویی به ذائقه و سلیقه مسافران برقرار شد.
انقلاب هتل سازی در همدان
و تقدیر اینطور رقم خورد که اسامی کتیبه، امیران یک و ۲، سفیر، فاران و ایرانیان نیز در فهرست هتل های همدان جای بگیرد و شمار این دسته از تاسیسات اقامتی به ۱۵ هتل و ۲ هتل آپارتمان برسد.
«علی خاکسار» معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان همدان می گوید: علاوه بر هتل سازی، در زمینه بوم گردی هم رشد خوبی را تجربه کردیم بطوریکه ۲۹ خانه بوم گردی فعال داریم و آژانس های گردشگری نیز در سایه حمایت های صورت گرفته از۴۰ به ۶۰ عدد رسید که نمی توان آنها را نادیده گرفت.
طبق آخرین آماری که وی در دست دارد چهار هزار و ۱۰۰ تخت اقامتی در هتل ها، میهمان پذیرها و اقامتگاهای بوم گردی استان همدان وجود دارد که برای همه گردشگران با هر نیاز و سطح اقتصادی قابل استفاده می باشد.

اما حفظ این تاسیسات ارتباط تنگاتنگی با حضور مسافر دارد که از سال ۹۸ بواسطه وقوع سیل و شیوع ویروس کرونا کسب وکار فعالان بخش گردشگری کساد شده و به گواه آمارهای ثبت شده در میراث فرهنگی در فروردین سال جاری تنها ۲۰ درصد از ظرفیت اقامتی استان همدان اشغال شد و این یعنی تداوم حال ناخوش گردشگری در شهر توریستی هگمتانه.
هرچند روند رو به رشد و شتاب گونه در ساخت هتل و واحدهای اقامتی لوکس در همدان همچون رویدادهایی است که باید و نبایدها و موافق و مخالف هایی را به همراه داشت اما از زاویه مثبت، بی شک اینطور زیرساخت ها در میزبانی از توریستهای داخلی و خارجی بی تاثیر نبوده و نیست.
آن هم در شرایطی که همدان عنوان پایتخت گردشگری آسیا را در سال ۲۰۱۸ کسب نمود و این خوش اقبالی چراغ سبزی به سرمایه گذاران هتل سازی در این منطقه نشان داد.
از دیگر فاکتورهای توسعه گردشگری تکمیل زیرساخت در ۲۰ روستای مقصد گردشگریست که خاکسار تعدادی از آنها را برایمان می شمارد مانند کف و جداره سازی، تامین روشنایی و ساخت سرویس بهداشتی و سنگ فرش در روستاهای ملحمدره، اشتران و گشانی که به تناسب ظرفیتی که دارند تاسیساتی به وجود آمده تا به جذابیت روستاگردی بیفزاید.

ملحمدره از روستاهای هدف گردشگری واقع در شهرستان اسدآباد است که به ماسوله غرب کشور شهرت دارد

دست پر همدان برای ثبت جهانی
موضوع ثبت جهانی آثار تاریخی نیز یکی از نت های ملودی توسعه گردشگری همدان است که نباید آنرا از قلم بیندازیم چونکه در این راستا هم تلاش و تکاپوی بسیاری انجام شده که در نوع خود ستودنی است.
برای اطلاع از چند و چون این مساله شنوای صحبت های مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان شدیم که بیشتر و بهتر از هرکسی از وضعیت آثار معرفی شده به یونسکو اطلاع دارد.
«علی مالمیر» با اهمیت ترین اولویت استان را ثبت جهانی تپه باستانی هگمتانه اعلام می کند که طی مذاکره و مشاوره با کارشناسان وزارت میراث فرهنگی و کارشناسان یونسکو این اولویت بسط و گسترش یافته و به «منظر تاریخی شهری از هگمتانه تا همدان» تبدیل گشته است.
به عبارتی بافت کهن شهری از هگمتانه تا مرکز شهر همدان در محدوده فوق گنجانده شده و این پرونده مراحل نهایی آماده سازی برای ارسال به یونسکو را می گذراند.
علیصدر بزرگترین غار آبی جهان نیز بگفته مالمیر در قالب یک اثر طبیعی در لیست موقت یونسکو جا گرفته و ۲ کاروانسرای تاج آباد و فرسفج هم در زنجیره کاروانسراهای ایران در صف ثبت جهانی به انتظار ایستاده اند.
کاروانسرای تاج آباد، از کمیاب ترین کاروانسراهای مدور ایران است که در روستایی با همین نام در شهرستان بهار واقع شده است.
منظر تاریخی فرهنگی دره ارزانفود، سداکباتان و ورکانه پرونده دیگری است که او از مطالعات اولیه اش برای ثبت جهانی خبر می دهد و با اهمیت تر از اینها پرونده تپه نوشیجان است که در حال تکمیل است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان الحاق قنات قاسم آباد را به قنات های ثبت شده ایران و اجرای مطالعات ثبت جهانی این اثر طبیعی اشاره می کند که جزو میراث با ارزش این کهن دیار شمرده می شود.
خلاصه اینکه ضرب آهنگ توسعه همدان در صنعت هتل سازی، بوم گردی و میزبانی رویدادهای بین المللی گردشگری و معرفی چند جاذبه تاریخی و طبیعی برای ثبت جهانی یونسکو در سال های اخیر طنین انداز شده و به جرات می توان گفت همه چیز برای این آماده شده تا همدان باستانی به مقصد توریستهای خارجی تبدیل گردد.
هر چند در کنار ایجاد زیرساخت ها و ملزومات اختصاصی صنعت گردشگری تقویت و توسعه ناوگان ریلی، فرودگاه، آزادراه ها و ساخت پیاده راه های اکباتان و بوعلی نیز در نواختن ملودی توسعه گردشگری همدان بسیار اثرگذار بود.
استان همدان با یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی بعنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران معرفی و شناخته می شود.
آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، تپه هگمتانه، گنبد علویان، حمام حاج آقا تراب نهاوند، خانه لطفعلیان ملایر، خانه مسعودی و آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی و بقعه حیقوق نبی (ع) از با اهمیت ترین آثار تاریخی و باستانی این استان است که همه ساله مورد بازدید توریستهای داخلی و خارجی قرار می گیرد.
سنگ نوشته های گنجنامه، کلیساهای آنجلی و گریگوری، حمام قلعه، کاروانسرای صفوی، آب انبارها، خانه های قدیمی و باغ نظری در همدان از دیگر آثار تاریخی مورد توجه گردشگران این استان است.


1400/02/14
21:09:33
5.0 / 5
1416
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر