ممنوعیت تورهای گردشگری بدون لغو پرواز ممكن نیست

ممنوعیت تورهای گردشگری بدون لغو پرواز ممكن نیست

به گزارش لذت سفر رئیس هیات مدیره انجمن صنفی، دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ضمن اشاره به خبر درخواست ممنوعیت تور مسافرتی به ترکیه اظهار داشت: ممنوعیت تورهای گردشگری بدون لغو پرواز ممکن نیست.


این روزها شاهد اوج گیری ویروس کرونا در بیشتر کشورها هستیم؛ بیشتر مردم حدود دو سال است که در خانه مانده اند و سفر نرفته اند؛ اما قسمتی از مردم نیز خسته از این دوران سخت و قرنطینه به سفر می روند؛ بسیاری معتقدند سفر به شیوع بیشتر کرونا کمک می نماید و البته قسمتی از کارشناسان حتی در حوزه بهداشت مدعی هستند سفر ایمن به شیوع بیشتر ویروس کرونا منجر نمی گردد. موضوع که این روزها در فضای مجازی و حتی رسانه های رسمی منتشر می شود تور ترکیه است. به سبب شیوع گسترده کرونا در ترکیه خیلی از گردشگران همچون ایرانیها رغبتی برای سفر و گردشگری در این کشور ندارند.
در حالت عادی بین ایران و ترکیه هفتگی ۲۰۰ فروند هواپیما مجوز پرواز دارند اما سازمان هواپیمایی اعلام نموده این پروازها تا ۹۵ درصد کاهش یافته است.
هفته گذشته بود که سازمان هواپیمایی آگاهی داد که فقط پنج درصد از کل توافق پروازها بین دو کشور انجام می شود. سخنگوی سازمان هواپیمایی، درباره آخرین وضعیت پروازهای انجام شده بین ایران و ترکیه اظهار داشته بود: از اختتام سفرهای نوروزی تا حالا با وجود ظرفیت بالای پروازی بین ایران و ترکیه، تنها پنج درصد آن مورد استفاده قرار گرفته است که البته تعلیق تورهای مسافرتی نیز می تواند از دلیلهای این کاهش باشد.
در این شرایط قیمت تور مسافرتی به ترکیه نیز کاهش شایان توجهی داشته است. حالا اگهی تور بهاری ترکیه آن هم به قیمت هایی نه چندان گران به فضای مجازی و سایت های تبلیغاتی مشاهده می شود. پیامک های تور گردشگری به آنتالیا و استانبول نیز به وفور روزانه به گوشی بسیاری از شهروندان فرستاده می شود.
اکنون برنامه ای برای قطع کامل پروازها بین دو کشور تا زمان ابلاغ رسمی ستاد مبارزه با کرونا وجود ندارد و کاهش پروازها بر طبق توافقات صورت گرفته بین دو کشور انجام شده است به شکلی که در راه مذکور در ۲۴ ساعت گذشته پنج پرواز خروجی و ۷ پرواز ورودی انجام شده است.


محمد حسن ذیبخش سخنگوی سازمان هواپیمایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره فعال بودن تورهای گردشگری به ترکیه اضافه کرد: ممنوعیت پرواز به ترکیه نداریم اما از ابتدا تبلیغ سفر به ترکیه در وضعیت شیوع ویروس کرونا ممنوع بود و اعلام گردید که تورهای ترکیه لغو شود.
ذیبخش با اعلان اینکه حالا تبلیغ سفر به ترکیه هم انجام می شود و وزارت گردشگری باید پیگیر و ناظر تخلفات در این بخش باشد، اظهار داشت: سازمان هواپیمایی پس از ابلاغ ستاد مبارزه با کرونا پروازهای ترکیه را به حداقل رسانده است و به کمترین مقدار نسبت به توافق بین دو کشور رسانده است تا شاهد سفر کمتری به سمت ترکیه باشیم.
به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی حالا حتی با وجود تبلیغات آژانس های مسافرتی، تخفیف روی سفر به ترکیه به سبب تعطیلی و قرنطینه شهرهای ترکیه جذابیتی برای گردشگر ها وجود ندارد، حالا فقط پروازهای ضروری و تجارتی در حال انجام می باشد و پرواز توریستی به ترکیه نداریم.
حرمت الله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی، دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی با اشاره سخنان سخنگوی سازمان هواپیمایی اظهار داشت: برگزار نکردن تور مسافرتی در حالی پرواز وجود دارد، مدلول ندارد. تور جمع بین هتل و بلیط است، مسافر هواپیما در کشور مقصد پیاده شود کجا برود؟ این صحبت ها کاملا غیر کارشناسی و غیر قابل اجرا می باشد.
وی اظهار داشت: کرونا این روزها در همه شهرهای کشور شیوع پیدا کرده؛ یعنی اگر مردم به کیش و اصفهان سفر کنند کرونا نمی گیرند اما در ترکیه می گیرند؟ این صحبت که از طرف تعدادی از مسئولان مطرح می شود غیر واقعی است. سفر مد نظر ما سفر ایمن است که مسافران موظف به رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی هستند.
رفیعی اظهار داشت: سازمان هواپیمایی اگر نگران کرونا است؛ پروازها را لغو کند، ممکن نیست وقتی در مسیری پرواز وجود دارد تور وجود نداشته باشد نمی توان مسافران را در کشور خارجی سرگردان کرد.
رفیعی اظهار داشت: اگر نگرانی از انتشار بیشتر کرونا از کشور ترکیه است چرا پرواز به دیگر شهرهای ترکیه مثل آنتالیا را لغو نمی شود؟ شاید برخی برای کارهای تجاری به استانبول می روند و نتوان این مسیر را بست. اما اساسا هرکسی به آنتالیا و دیگر شهرهای توریستی ترکیه می رود با هدف گردشگریست.
مهدی میرزایی مدیر یکی از آژانس های مسافرتی در تهران با اشاره ضررمالی آژانس های مسافرتی در دو سال اخیر به سبب شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: این روزها تعداد کمی تور به مقصد ترکیه برقرار است که البته ما از سود آن، فقط امکان پرداخت بخشی هزینه های جاریمان را داریم.
وی اظهار داشت: هر روز شاهد برگزاری تورهای داخلی و حتی یک روزه در داخل کشور هستیم، آیا تورهای داخلی شیوع ویروس کرونا را بیشتر نمی کند؟ در صورتیکه مسافرت به ترکیه مسافران داشتن نتیجه منفی تست کرونا ضروری می باشد. در صورتیکه در تورهای داخلی این الزام وجود ندارد.منبع:

1400/02/09
20:38:28
5.0 / 5
1340
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر