وزیر میراث فرهنگی خبر داد

بریتانیا ۱۰۰ اثر موزه ای ایران را پس داد

بریتانیا ۱۰۰ اثر موزه ای ایران را پس داد

لذت سفر: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع از استرداد 100 اثر موزه ای از موسسه ایران شناسی بریتانیا به موزه ملی ایران، بعد از نیم قرن آگاهی داد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان در توئیتر خود آگاهی داد که با دیپلماسی فرهنگی، مجموعه ای دیگر شامل ۱۰هزار مواد فرهنگی، همچون ۱۰۰ اثر موزه ای که در اختیار موسسه ایران شناسی بریتانیا بود، بعد از نیم قرن به موزه ملی ایران بازگشت.
او در توضیحات تکمیلی درباره چگونگی دسترسی این موسسه به ۱۰۰ اثر موزه ای اظهار داشت: مؤسسه ایران شناسی بریتانیا در تهران، در گذشته محل استقرار گروه های دیرینه شناسی و ایران شناسان بریتانیایی بود که برای مطالعه، بازدید، بررسی های میدانی و کاوش دیرینه شناسی به ایران می آمدند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: گروه های بریتانیایی در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی (دهه ۴۰ و ۵۰ خورشیدی) برخی اشیاء و مواد فرهنگی را برای تکمیل طراحی و عکاسی بمنظور آماده سازی برای انتشار به محل استقرار خود در مؤسسه ایران شناسی در قلهک منتقل می کردند. با وقوع انقلاب اسلامی قسمتی از این آثار و پروژه ها بصورت نیمه کاره در آن محل باقی ماند.
او اضافه کرد: این آثار شامل مواد فرهنگی از محوطه نوشیجان تپه (استان همدان)، سگزآباد (قزوین)، خوروین (البرز)، باباجان تپه (استان همدان)، پاسارگاد (استان فارس)، هفتوان تپه (استان آذربایجان غربی)، بقایای جانوری و قطعات شکسته سفال (بانک سفال) از محوطه های مختلف ایران است.
مونسان با اشاره به اینکه این آثار حاصل بررسی ها و جستجوهای پژوهشگران وابسته به BIPS در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی است که در مناطق مختلف ایران پژوهش میدانی دیرینه شناسی داشتند، اظهار نمود: در میان این مجموعه بیش از ۱۰۰ اثر اشیای موزه ای وجود دارد که شمار مواد فرهنگی آن بیش از ۱۰هزار یافته است. یافته ها از جنس ابزار سنگی، سفالی، استخوانی، آجر و... است که مستندنگاری این آثار در دستور کار موزه ملی ایران قرار دارد.
به گفته او، اهمیت این یافته ها در این است که حاصل بررسی و کاوش علمی دیرینه شناسی از خیلی از محوطه های مهم کشور هستند.
او بیان کرد: امیدواریم در آینده ای نزدیک بتوانیم با همکاری موزه و مؤسسه، این مجموعه باارزش را منتشر و نمایشگاهی در این خصوص در موزه ملی ایران برگزار نماییم.این مواد فرهنگی در روز ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۹ به موزه ملی ایران منتقل شده است. مؤسسه ایران شناسی بریتانیا در تهران (British Institute of Persian Studies) که به اختصار به آن «BIPS» می گویند یکی از چندین مؤسسه تحقیقاتی بین المللی بریتانیا است که زیر نظر فرهنگستان بریتانیا فعالیت می کند.
این مؤسسه در سال ۱۹۶۱ زیر نظر فرهنگستان بریتانیا تأسیس شد و در سال ۱۹۷۶ ساختمان های خودرا در تهران، خیابان قلهک، خیابان شریعتی افتتاح نمود.
منبع:

1400/02/05
21:10:32
5.0 / 5
1024
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر