مدیركل حفظ و احیاء بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی كشور:

هر مهندسی نباید و نمی تواند پیمانكار مرمت بنای تاریخی شود

هر مهندسی نباید و نمی تواند پیمانكار مرمت بنای تاریخی شود

لذت سفر: مدیرکل حفظ و احیاء بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی کشور با اعلان اینکه هر مهندسی و شرکت عمرانی نباید و نمی تواند پیمانکار مرمت میراث فرهنگی و بنای تاریخی شود، اظهار داشت: استقرار نظام فنی اجرائی مرمت، مشخصات و صلاحیت علمی و تجربی پیمانکاران مرمت آثار و بناها را تعیین و تایید می کند.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، نظام ویژه مرمت و احیا بصورت مجزا از نظام فنی مهندسی ساختمان تا اندازه ای دارای اهمیت است که مدیران و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی خصوصاً بخش مرمت بناها و بافت ها اسقرار این نظام را هدف و آرزوی خود عنوان می کنند.

استفاده از مصالح و فرآورده های ساختمانی و کالاهای تأسیسات و تجهیزات مکانیکی و برقی استاندارد در طرح های مرمت و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی و همین طور نیاز به بهره مندی از حداکثر توان فنی و مهندسی کشور، پشتیبانی از ابتکارها، خلاقیت ها و نوآوری ها در پدیدآوری طرح های مرمت و احیا، انتخاب فناوری مناسب و زمینه سازی برای بومی کردن آنها، استقرار و نهادینه کردن نظام فنی اجرائی مرمت را اجتناب ناپذیر کرده است.

سید هادی احمدی رویینی مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت و محوطه های تاریخی کشور در نشست شناخت و تحلیل نظام های فنی و اجرایی به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی با اشاره به اینکه بر طبق قانون، نظام فنی و اجرائی اختصاصی بناها و محوطه های تاریخی باید تدوین و تنظیم میشد، اظهار داشت که «پیش از این قرار بود سازمان برنامه مبادرت به تدوین این نظام نامه فنی کند که ما با آن مخالفت کردیم برای اینکه باید مرجع تدوین و ترسیم این نظام نامه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد. با وجود محدودیت های موجود، تدوین این نظام نامه را برعهده گرفتیم و از تمام دانشگاه های مرتبط درخواست همکاری دادیم، تا اینکه دانشگاه شهید بهشتی همکار ما در تدوین این نظام نامه شد.»


مرمت یک بنای تاریخی و میراث فرهنگی با ساختمان سازی متفاوت است
احمدی رویینی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره نظام ویژه فنی اجرائی مرمت آثار فرهنگی تاریخی، اظهار داشت: این نظام هم برای دولت و هم برای مردم و مالکان بناها برنامه ریزی شده است. هم اکنون نظام فنی اجرائی ساختمان (نظام مهندسی) وجود دارد و همه از آن استفاده می نمایند.

مدیرکل حفظ و احیاء بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی کشور اشاره کرد: اگر فردی برای ساخت یک واحد خانه یا آپارتمان اقدام نماید طبق ضوابط مصوب ابلاغی باید مهندس عمران، مهندس تاسیسات و معمار را با صلاحیت مشخص انتخاب نماید و با آنها قرارداد ببندد، همین طور باید مجوزهای لازم را از نهادهای مرتبط دریافت و برمبنای نقشه مصوب و ضوابط شهرسازی، ساختمان خودرا بنا کند که این موارد در چهارچوب نظام فنی مهندسی کشور قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: به دنبال این هستیم که حوزه میراث فرهنگی و مرمت ها، نظام ویژه فنی اجرائی خودرا داشته باشد و با ضوابط فنی و اجرائی با آپارتمان سازی تفاوت داشته باشد؛ ترتیب و روند خاصی پیش بینی شود چونکه یک کار عمرانی مانند ساختمان سازی با مرمت یک بنای تاریخی و میراث فرهنگی متفاوت می باشد و باید برمبنای همین تفاوت ها، ضوابط فنی و اجرائی اختصاصی آن پیش بینی و بصورت قانونی لحاظ شود.

احمدی رویینی با اشاره به برخی تفاوت های فنی و اجرائی یک طرح عمرانی با یک طرح مرمتی گفت: قیمت یک مترمکعب خاک برداری در یک طرح ساختمان سازی با یک طرح مرمت میراث فرهنگی بسیار متفاوت می باشد و لیست بهای خاص خودرا دارد؛ یک متر مکعب خاکبرداری در طرح های میراث فرهنگی با ابزار و وسایل بسیار دقیق برداشت می شود حال آنکه در طرح های عمرانی با بیل مکانیکی و با بیل دستی خاک برداری می شود. از همین نوع تفاوت ها در اجرای طرح ها، ضرورت استقرار مجزای یک نظام ویژه فنی اجرائی در این عرصه لازم است.هر مهندس و شرکت عمرانی نباید و نمی تواند پیمانکار مرمت بنای تاریخی شود

احمدی رویینی بیان کرد: نرخ و قیمت نقاشی ساختمان در یک واحد آپارتمانی حدود مترمربعی چندهزار تومان است و یک ساعت هم شاید طول نکشد در صورتیکه نرخ مرمت و حفظ یک مترمربع نقاشی دوره صفوی در یک بنای تاریخی، شاید صدمیلیون تومان شود و گاهی کارشناس مرمت بر روی آن حتی تا یکسال کار می کند.

وی گفت: در نظام فنی اجرائی مرمت باید مشخص شود چه کسی با چه مشخصات علمی و تجربی صلاحیت دارد در یک بنای تاریخی کاری انجام دهد. با استقرار این نظام، هر مهندس عمران یا شرکت مهندسی ساختمان که دانش و تخصص و تجربه در حوزه اجرای طرح های میراث فرهنگی ندارد، نمی تواند پیمانکار طرح های تخصصی مرمت در این عرصه شود، بلکه وزارتخانه مشخص می کند که چه کسی با چه تخصص علمی و اجرائی می تواند در زمینه مرمت شرکت تاسیس کند.

مدیرکل حفظ و احیاء بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی کشور اضافه کرد: وزارت میراث فرهنگی برمبنای نظام فنی اجرائی مرمت، صلاحیت های شرکت ها، پیمانکاران مرمت و حتی ترکیب کارشناسان آنها را تشخیص و تایید خواهدنمود و از آن مهمتر تعیین می کند که کدام پیمانکار توان و تخصص و دانش مرمت کدام بنا را دارد.وزارت میراث فرهنگی برای هر بافت تاریخی کشور طرح تدوین می کند

احمدی رویینی اشاره کرد: نظام فنی اجرائی مرمت، کارشناسان و شرکت های پیمانکار را برمبنای توانمندی، تخصص و تجربه سطح بندی و درجه بندی می کند برای اینکه هر پیمانکاری نمی تواند مثلا تخت جمشید را مرمت کند. حتی یک فرد و مالک حقیقی برای تعمیر و مرمت خانه تاریخی شخصی خود، باید از پیمانکاری که مشخصات و صلاحیت تایید شده وی در نظام فنی اجرائی درج شده، استفاده نماید.

وی اظهار داشت: هم اکنون فقط قسمتی از ترتیبات و روندهای مرمت آن هم در قالب نظام مهندسی کشور وجود دارد، اما همین هم باید به یک نظام جامع و ویژه و مختص میراث فرهنگی تبدیل گردد.

مدیرکل حفظ و احیاء بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی کشور توضیح داد: وزارت میراث فرهنگی برای هر بافت تاریخی در نقاط مختلف کشور طرح و ضوابط ویژه همان بافت را تهیه و تدوین و مشخص می کند در آن محدوده تغییر کاربری ها باید چگونه باشد و یا این که اصلا امکان و یا ظرفیت وجود دارد که این امر شامل نظارت بر طرح مرمت های خانه های تاریخی و بومگردی ها و تغییر کاربری ها می شود.منبع:

1400/02/02
13:05:57
5.0 / 5
1135
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر