وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

سامانه جامع میراث فرهنگی پایش و حفاظت از آثار تاریخی را زیاد می كند

سامانه جامع میراث فرهنگی پایش و حفاظت از آثار تاریخی را زیاد می كند

لذت سفر: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: سامانه جامع میراث فرهنگی علاوه بر ارتقای شفافیت و اعتماد به داده ها، حجم پایش و حفاظت از آثار تاریخی را بالا می برد.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، همزمان با روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی سامانه جامع میراث فرهنگی مدیریت حفاظت و احیا (پرونده الکترونیک آثار تاریخی) با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، سیدهادی احمدی رویینی مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی به شکل حضوری و معاونان میراث فرهنگی استان ها به شکل مجازی، رونمایی گردید.

مونسان در آیین رونمایی از این سامانه اظهار داشت: این سامانه می تواند به انتقال دانش و تجربه کمک نماید. بخشی که مقرر است بعنوان میراث بانان به آن اضافه شود مهم می باشد و حجم پایش و حفاظت از آثار تاریخی را با عنایت به این که آثار تاریخی بسیاری در کشور وجود دارد، بالا می برد.

او اضافه کرد: بخش میراث بانان باعث می شود تا کارشناسان واقعی نظرات، انتقادها و پیشنهادهای خویش را مطرح و ثبت کنند. بر روی این سامانه، بخش ارتباط با مردم با نام میراث بانان تعریف می شود تا تعامل دو سویه با مردم ایجاد شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: راه اندازی سامانه جامع میراث فرهنگی کار ارزشمندی است و یکی از نکات مهم آن افزایش سرعت عملیات بخصوص در حوزه میراث فرهنگی است، با عنایت به مصوبه هیئت وزیران باید طی یک سال آینده جواب استعلام ها ظرف ۴۸ ساعت پاسخ داده شود و باید تا چند ماه آینده این امکان فراهم گردد.

مونسان اظهار داشت: یکی از مزایای دیگر راه اندازی این سامانه، ارتقای شفافیت، افزایش اطمینان و اعتماد به داده ها و بهبود خدمت به مردم است. همینطور سامانه جامع میراث فرهنگی می تواند پایش، کنترل و نظارت دقیق تر را ایجاد و در هزینه ها و زمان هم صرفه جویی کند.ایجاد زمینه صدور پروانه مرمت و احیا و بهره برداری با راه اندازی سامانه جامع میراث فرهنگی

محمدحسن طالبیان در ادامه این برنامه اظهار داشت: بر روی این سامانه بخش مرمت و احیا قرار دارد و تصمیم داریم بخش ثبت آثار، موزه ها و پایگاه ها هم به آن اضافه شود تا زیرساختی برای مدیریت یکپارچه در کشور ایجاد شود.

معاون میراث فرهنگی کشور با تشکر از بخش مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری و معاونت توسعه مدیریت و منابع برای کمک در راه اندازی این سامانه خاطرنشان کرد: ایجاد زمینه صدور پروانه مرمت و احیا و بهره برداری، الکترونیکی کردن فرایند شورای فنی استان ها، زیرساخت ارتباط سراسری درخواست تعمیر و مرمت املاک بخش خصوصی، هوشمندسازی عرصه ها و حرایم آثار و بافت های تاریخی، الکترونیکی کردن فرایند کمیته ها و شوراهای راهبردی، زیرساخت ثبت و یکپارچه سازی اسناد مشخصات مالکیت عرصه آثار تحت حفاظت، ایجاد میز خدمت مجازی برای دریافت درخواست های نگهداری، احیا و مرمت بناهای بخش خصوصی از دیگر بخش های این سامانه به حساب می آید.

همه ایرانی ها می توانند کاربر سامانه جامع میراث فرهنگی شوند

سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی هم بیان نمود: در سامانه جامع میراث فرهنگی برنامه ریزی شده تا ۸۰ میلیون ایرانی، کاربر این سایت شوند. در فاز اول همکاران و افرادی که با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همکاری می کنند و در فاز بعدی میراث بانان هم می توانند عضو شوند.

سامانه جامع میراث فرهنگی، سامانه ای تخصصی در زمینه مدیریت حفاظت و احیای آثار تاریخی کشور با مدیریت دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی بعنوان زیرساخت جامع و الکترونیکی با کد و واحد شناسایی یکتا و بر زیرساخت کاداستر - مکان مبنای کشوری بوده که در مدت یک سال طراحی شده است.


1400/01/31
12:59:23
5.0 / 5
934
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر