افتتاح جایزه احمد اقتداری

افتتاح جایزه احمد اقتداری

به گزارش لذت سفر یک فعال فرهنگی از طریق اندازی «جایزه احمد اقتداری» در زمینه های تاریخ، مطالعات فرهنگی و زبان شناسی در دومین سال روز در گذشت او اطلاع داد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، محمدصادق رحمانیان - دبیر جایزه احمد اقتداری - با بیان اینکه احمد اقتداری دهم مرداد سال ۱۳۸۷ در نامه ای از او خواسته تا با هماهنگی خانم امید اقتداری بعضی از کتاب های وی را چاپ کنند و عواید حاصل از آنرا به مصارف فرهنگی برسانند، اظهار داشت: در همین نامه هم به جایزه فرهنگی احمد اقتداری اشاره شده است، که بعد از دو سال از درگذشت این دانشمند، تمهیدات این جایزه فراهم شده تا علاوه بر زنده نگه داشتن یاد او، ظرفیت های تازه و جدیدی را برای مطالعات در حوزه جنوب ایران ایجاد نماییم.
او با بیان اینکه این جایزه فعلا به صورت دوسالانه برگزار می شود، افزود: دوره نخست جایزه در سال ۱۴۰۲ برگزار می گردد و تا آن زمان دبیرخانه دائمی این جایزه در شهرستان گراش و مؤسسه فرهنگی هنری هفت برکه مستقر است تا آثار پژوهشگران و نویسندگان را دریافت کند.
رحمانیان با تکیه بر این که داوری این جایزه در سه شکل کتاب، رساله و مقاله علمی در حوزه های تاریخ جنوب و خلیج فارس، مطالعات فرهنگی و زبان شناسی در قلمرو جنوب ایران انجام می شود، اضافه کرد: منظور از حوزه جنوب جغرافیای سه استان بوشهر، فارس و هرمزگان در محدوده خلیج فارس است که در صورت استقبال و اعلام آمادگی نهادهای فرهنگی، استان های خوزستان و کرمان هم به آن افزوده می شوند.
او افزود: تلاش می شود تا از متخصصان و سرآمدان حوزه های تخصصی اعلام شده برای داوری استفاده گردد. ساختار اجرایی این جایزه فرهنگی شامل هیات امنا، دبیر علمی و دبیر اجرایی می باشد که بعد از نهایی شدن آئین نامه اجرایی، نام هیات امنا و داوران هم منتشر خواهد شد.
دبیر جایزه فرهنگی احمد اقتداری اظهار داشت: در دومین سال روز درگذشت ایشان، تأسیس جایزه دوسالانه احمد اقتداری را برای مطالعات خلیج فارس و شناخت جنوب ایران اعلام می نماییم. فراخوان این جایزه در روز دهم اردیبهشت همزمان با روز خلیج فارس، در اختیار دانشجویان، نویسندگان و علاقه مندان به شناخت جنوب ایران قرار می گیرد.
احمد اقتداری از پیشگامان مطالعات خلیج فارس و جنوب ایران از سال ۱۳۳۴ اولین پژوهش های خویش را منتشر نمود. اطلاعاتی که وی در زمینه های شناخت تاریخ، جغرافیا و فرهنگ جنوب ایران عرضه نمود، همه بر پایه تجربه ها و مشاهدات خود اوست. او با سفرهای دور و نزدیک، مصاحبه، تصویربرداری و یادداشت های روزانه خود پژوهش های میدانی خویش را سامان بخشیده است. اقتداری در کتاب کاروان عمر چنین نوشته است: «می توان گفت همه شهرها و دیه های کشور را دیدم. همه آثار قدیمی و منابع طبیعی و زیبایی های هنری و معماری و تاریخی کشور را با دقت بازدید نمودم. بیشتر مردمان و بیشتر لهجه های محلی را دیدم و شنیدم و در کار زبان شناسی ایرانی بیشتر از پیش شور و شوق پیدا کردم. به این نتیجه رسیده بودم که از روی یک واژه قدیمی یا نام یک آبادی یا کوه و دشت و روستا، از مطالعه یک ترانه محلی، از تطبیق یک فعل و ریشه مصدری آن در یک زبان محلی دورافتاده، از دقت در یک اثر تاریخی، از توجه به یک روایت و حکایت سینه به سینه، حتی از دقت در خطوط چهره‌ی یک مرد روستایی یا یک دختربچه‌ی ایلی میتوان به تاریخ و تمدن و فرهنگ اقوام مختلف ایران زمین با نژادها و زبان ها و آداب و رسوم مختلف شان پی برد و دانست که این اقوام با هم چگونه ارتباط فرهنگی و فکری و تعلقات ملی و وطنی دارند.»
سفرهای تحقیقاتی احمد اقتداری از خوزستان و بوشهر و کرمان تا سیستان و بلوچستان، نگارش چندین کتاب پرحجم از زندگی و فرهنگ مردم جنوب ایران را به دنبال داشت. تصحیح کتاب های سدیدالسلطنه کبابی بندرعباسی، کتاب خلیج فارس (برگزیده جایزه ویژه کمیسیون ملی یونسکو در ایران، سال ۱۳۴۶)، تاریخ مسقط و عمان، بحرین و قطر و روابط آنها با ایران، دیار شهریاران و خوزستان و کهگیلویه و ممسنی هم در همین رهگذر قابل بررسی است. تصاویر او از جوامع، مساجد، خانه ها و رودها اهمیت ویژه ای دارد، چونکه خیلی از بناهایی که عکاسی شده از بین رفته اند و دیگر اثری از آنها باقی نمانده است.
او علاوه بر تاریخ و آثار باستانی علاقه مندی خود به زبان شناسی و مطالعات فرهنگی را با انتشار کتاب های فرهنگ لارستانی و لارستان کهن در سال ۱۳۳۴ خورشیدی نشان داد.
احمد اقتداری بعد از سال ها زندگی در تهران وصیت کرد او را در زادگاهش گراش فارس به خاک بسپارند. او ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۸ در تهران درگذشت و پیکرش بعد از تشییع در دایره المعارف بزرگ اسلامی تهران، سوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، به شهر گراش منتقل شد تا طبق وصیتش در آرامگاه خاندان دهباشی به خاک سپرده شد.
منبع:

1400/01/30
14:21:15
5.0 / 5
998
تگهای خبر: باستانی , تاریخی , روستا , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر