جدال تركیه و كریستیز بر سر مجسمه شش هزارساله

جدال تركیه و كریستیز بر سر مجسمه شش هزارساله

لذت سفر: دولت ترکیه خواهان بازگشت مجسمه شش هزارساله و 14.4 میلیون دلاری به این کشور شد که اکنون در اختیار حراجی کریستیز قرار دارد.


به گزارش لذت سفر به نقل از آرت نیوز، حراجی کریستیز در سال ۲۰۱۷ یک مجسمه مرمرین را بعنوان یک شاهکار هنری چندهزارساله به مبلغ ۱۴.۴ میلیون دلار فروخت اما دولت ترکیه با ادعای مالکیت این اثر تاریخی در کوشش برای جلوگیری از فروش و بازگرداندن آنست و شکایتی را در دادگاه فدرال آمریکا در این زمینه مطرح کرده است.
دولت ترکیه در شکایت خود به فرمان حکومت عثمانی در سال ۱۹۰۶ اشاره دارد که برمبنای آن همه آثار تاریخی کشف شده در این کشور متعلق به آن هاست و خروج آنها از کشور به هر نحوی ممنوع می باشد. ترکیه می خواهد با ارائه شواهد و مدارکی ثابت کند نه فقط این مجسمه در این کشور کشف شده بلکه زمانی کشف و از کشور خارج شده که قانون حکومت عثمانی لازم الاجرا بوده است.
از طرف دیگر وکیل حراجی کریستیز معتقد می باشد دولت ترکیه شواهد مستقیمی از زمان و مکان کشف و خروج این مجسمه تاریخی و حتی عکسی از آن ندارد.
این مجسمه که «Guennol Stargaze» نام دارد قبل تر متعلق به یک مجموعه دار هنری به نام «آلستر بردلی مارتین» بود که حدود دهه ۱۹۶۰ میلادی آنرا خریداری نموده بود و بین سالهای ۱۹۶۶ تا ۲۰۰۷ در چند برهه زمانی برای نمایش به موزه هنر متروپولیتن نیویورک امانت داده بود.
«مایکل استنهارد» در سال ۱۹۹۳ این مجسمه مرمرین را از یک گالری در نیویورک خریداری نموده بود و در سال ۲۰۱۷ آنرا در حراجی کریستیز فروخت اما خریدار جدید این اثر به سبب دعواهای حقوقی تا کنون هزینه آنرا پرداخت نکرده و این مجسمه هم اکنون در مخزن حراجی کریستیز نگهداری می شود.منبع:

1400/01/29
22:01:03
5.0 / 5
1212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر