مشكلات هنرمندان صنایع دستی در دوران كرونا

پول نمی خواهیم، فقط به ما كار بدهید!

پول نمی خواهیم، فقط به ما كار بدهید!

یک تولیدکننده صنایع دستی می گوید: متاسفانه اغلب هنرمندانی که در حوزه صنایع دستی در روستاها و شهرستان های کوچک کار می کنند یا سرپرست خانوار هستند یا بطور کلی معیشتشان از این راه تامین می شود که با تعطیل شدن کارگاه های صنایع دستی، امیدشان نیز از بین رفته است.


حامد اکرمی، احیاگر و تولیدکننده صنایع دستی و سوغات شهرستان ابرکوه در گفت وگویی با ایسنا درباره وضعیت بازار تولید و فروش محصولات در دوران کرونا، اظهار نمود: ما قبل از شیوع کرونا در تلاش بودیم تا تعدادی از هنرهای منسوخ شده را احیا نماییم و رشدی هم در حال صورت گرفتن بود، اما متاسفانه با شیوع ویروس کرونا این پروسه متوقف گردید و عرضه آثار بیشتر بصورت آنلاین و بوسیله شبکه های اجتماعی صورت گرفت که متاسفانه به دلیلهای مختلفی این مدل فروش بصورت محدود انجام می شود.
او افزود: از طرف دیگر باید این نکته را نیز در نظر داشت که حجم تولیدات ما به علت کمبود یا نبود مواد اولیه و همین طور شرایط ناشی از شیوع کرونا و تعطیلی کارگاه های تولیدی، به شدت کاهش پیدا کرده است. قیمت مواد اولیه در طول این مدت تقریباً به سه برابر افزوده شده است یا اینکه اصلا در بازار موجود نیست. بعنوان مثال یکی از مواد اصلی کار ما، پنبه است که اصلاً پیدا نمی شود! بدین سان عملاً امکان تولید، به شدت کاهش پیدا کرده است.
اکرمی درباره مشکلات هنرمندان فعال در عرصه صنایع دستی نیز اظهار نمود: تعدادی از هنرمندان تماس می گیرند و می گویند اصلا پول نمی خواهیم، فقط کاش می توانستیم سر کارمان برگردیم. در حقیقت تعدادی از این هنرمندان حاضرند مجانی کار کنند، اما حداقل مشغول به کار باشند. این در شرایطی است که با عنایت به این که مواد اولیه نداریم، امکان فعالیت چندانی هم در یک سال قبل وجود نداشته است. متاسفانه اغلب هنرمندانی که در حوزه صنایع دستی در روستاها و شهرستان های کوچک کار می کنند یا سرپرست خانوار هستند یا بطور کلی معیشتشان از این عرصه تامین می شود که با تعطیل شدن کارگاه های صنایع دستی، امیدشان نیز از بین رفته است.
این فعال حوزه صنایع دستی همین طور درباره کمک های مالی یا معنوی از طرف متولیان امر نیز تصریح کرد: هیچ نوع کمکی در این ایام صورت نگرفته است. به شخصه این توقع را از مسئولان شهر خود داشتم که به ما سر بزنند و حداقل آثار صنایع دستی هنرمندان را به بهانه حمایت و بمنظور استفاده از آنها برای هدیه خریداری کنند، اما حتی این رویکرد نیز در بین آنها وجود نداشت.1400/01/28
10:04:48
5.0 / 5
1029
تگهای خبر: تولید , خرید , روستا , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر