ارگ گوگد گلپایگان همچنان راوی تاریخ

ارگ گوگد گلپایگان همچنان راوی تاریخ

لذت سفر: ایرنا- برای دیدار یکی از بزرگترین بناهای خشتی ایران باید راهی گوگد از توابع گلپایگان شد، این اثر تاریخی چهارصد ساله که کاربری برمبنای موقعیت یک از خاصیت های آنست، ارگی که هم کاروانسرا و هم در زمان جنگ دژ نظامی بود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، برای دیدار از ارگ گوگد باید بیشتر از ۱۸۰ کیلومتر تا گلپایگان رانندگی کنید و از آن سو تا گوگد پنج کیلومتر دیگر باید راه بپیمایید تا بتوانید ارگ تاریخی این شهر را ببینید. برای کسانی که در اصفهان هستند پیشنهاد سفر یک روزه خوبی است که بتوان آسوده و بدون خیال اقامت و استرس های آن در وضعیت کرونا حال و هوایی تازه کرد. اما قبل از طلوع خورشید باید راهی شد و مطمئن باشید اگر برنامه ریزی درستی برای بازدید داشته باشید پس از صرف ناهار و اندکی آسودن می توانید راهی برگشت به خانه شوید.
ساختار ارگ گوگد ساختار کاروانسراست و در راه جاده ابریشم قرار داشته است، گفته می شود این ارگ در زمان های صلح کاربری کاروانسرا داشته و در زمان جنگ دژ نظامی بوده است و بدین جهت هم در دیوارهای مرتفع آن یک سیستم امنیتی سنتی وجود داشته است.
سیستم امنیتی هشدار دهنده ارگ، سوراخ هایی بوده اند که در آنها کبوتران را قرار می دادند و به سبب حساسیت، بیقراری و سرو صدای این پرندگان در هنگام ورود مهاجمین، ساکنان متوجه حضور افراد ناشناس در حوالی ارگ می شدند.
ارگد گوگد در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است و الان بعنوان هتل کاربری دارد. در ساختمان این ارگ چهار برج و ۲ طبقه با دیوارهای مرتفع و یک ورودی بزرگ دیده می شود. استر و استربانان در طبقه پایین و تجار و افراد بلند پایه در طبقات بالا ساکن می شدند.
در زمان حاضر ارگد گوگد شرایط مطلوبی دارد و دیدار از این اثر تاریخی در جوار گلپایگان، پایتخت سنگ نگاره های ایران، لطف دوچندانی دارد. حیات مرکزی ارگ با حوض و چهار باغچه به شکل چلیپا و با انواع گلها آراسته است.

پلان این ارگ خشتی مربع است و چهاربرج قرینه در چهار گوشه آن افراشته است. شواهد نشان میدهد این کاروانسرا از اهمیت خاصی در میان کاروانسراهای منطقه داشته است و محل استراحت کاروان تجار معروف و والیان سرشناس ایران بوده است تا آنجا که گفته می شود آغا محمد خان قاجار در لشکرکشی های خود چند روزی در این کاروانسرای صفوی اسکان داشته است.
باید گفت دیوارهای مرتفع این کاروانسرا که بیشتر آنرا به یک دژ نظامی شبیه می کرده نشانگر اهمیت این ساختمان در حوالی گلپایگان بوده است.
استان اصفهان کاروانسراهای تاریخی بی شماری دارد که جملگی در دوران صفویه بنا شدند. به واقع یکی از آبادانی های دوره صفویه ایجاد کاروانسراها برای اسکان کاروان تجار و ایجاد امکانات در راه عبور شهرها بوده است. ارگ گوگد همچون این کاروانسراهاست که هنوز با وجود چهارصد سال توانسته رونق داشته باشد.
گرچه این کاروانسرا هم چون آثار دیگر، سالهای سختی را به لحاظ فرسایش، تخریب و فراموشی در غبار گذر سال ها پشت سر گذاشته است اما همچون کاروانسراهایی است که قرعه شانس به نامش خورده و توانسته با مرمت و گرفتن کاربری مناسب از گزند فراموشی و غفلت در امان باشد.
در میان کاروانسراهای استان اصفهان شوربخت کاروانسرای برسیان در کنار منار و مسجد سلجوقی برسیان در شرق اصفهان است که با وجود استواری بنا به حال خود رها شده است و کاروانسرای عباسی در راه اصفهان به تهران همچون کاروانسراهای بختیار بوده است که با مرمت و گرفتن کاربری توانسته به رونق بازگردد. ارگ گوگد نیز از این جهت شانس خوبی برای بازسازی و مرمت داشته و توسط بخش خصوصی به هتل در یکی از مناطق گردشگر پذیر تبدیل گشته است.
استفاده از پتانسیل کاروانسراهای تاریخی اصفهان برای ایجاد کاربری در مسیرها و محورهای گردشگری یکی از اقداماتی است که می تواند با تشویق بخش خصوصی و ایجاد تسهیلات به رونق اقتصاد گردشگری بیانجامد و هم از سویی به حفظ این آثار میراث فرهنگی بعنوان پتانسیل های گردشگری کمک بزرگی کند.
کاروانسراها، مسافرخانه هایی برای اسکان کاروان ها هستند. حیات بزرگ مرکزی، ۲ طبقه اسکان برای انبار کالاها و افراد، برج هایی در چهار گوشه آن و ورودی برجسته و بلند آنها همچون خاصیت های ساختاری این بناها هستند. شمار زیادی از کاروانسراهای ایران در دوران صفویه تولید شده اند و گفته می شود شمار آنها تنها در اصفهان بیش از یک صد کاروانسرا بوده است.
استان اصفهان قطب گردشگری ایران است و با ۱۰۷ شهر و یک هزار و ۹۳۴ روستا بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی دارد که از این میان بیش از یک هزار و ۸۰۰ اثر ثبت ملی و هفت اثر یعنی میدان نقش جهان، باغ فین، باغ چهلستون و مسجد جامع عتیق و سه قنات وزوان، مزدآباد و مون ثبت جهانی شده اند.منبع:

1400/01/14
19:51:54
5.0 / 5
1074
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر