مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

تمایل به سرمایه گذاری در گردشگری آذربایجان شرقی ۲۰ درصد افزایش دارد

تمایل به سرمایه گذاری در گردشگری آذربایجان شرقی ۲۰ درصد افزایش دارد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی اعلام نمود: به رغم شیوع کرونا، تمایل به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری در استان 20 درصد افزایش یافته است.


احمد حمزه زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: سال قبل ۱۰۰ مورد موافقت اصولی در بخش های هتل سازی، مجموعه های مختلف، بوم گردی و واحدهای پذیرایی در استان صادر گردیده است در صورتیکه این تعداد در سال ۱۳۹۸، ۷۵ مورد بود.
وی اضافه کرد: ۹۲ طرح در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی به ارزش ۱۰هزار میلیارد تومان فعال است و استان در این خصوص جزو سه استان برتر کشور در حوزه سرمایه گذاری در زیرساخت های گردشگری را داراست.
حمزه زاده تصریح کرد: سال قبل در حوزه مرمت آثار تاریخی ۱۵۰ کارگاه فعال مرمت دولتی و بیش از این تعداد توسط بخش خصوصی داشتیم که بصورت طرح های مشارکتی اجرا کردیم که به لحاظ کمیت و کیفیت جزو استان های برتر هستیم و در بخش طرح های مرمتی با ۵۵ مورد رتبه اول کشوری را کسب کردیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی افزود: در حوزه صنایع دستی، ۲ شهر اسکو در چاپ باتیک و اهر در بافت ورنی بعنوان شهرهای ملی در این عرصه ها ثبت ملی شدند و ۱۰ مورد مجوز مجموعه داری و موزه خصوصی در تبریز صادر شد که تعداد این نوع مجموعه و موزه ها را به ۱۵ مورد افزایش داد.
متوسط بازدیدها و مسافرهای نوروزی در آذربایجان شرقی ۱۵درصد پیش از شرایط کرونائی است
حمزه زاده اظهار نمود: متوسط بازدیدهای و مسافرهای نوروزی در استان تنها ۱۵درصد پیش از شرایط کرونائی است و متوسط اشغال مراکز اقامتی ۳۰ تا ۴۰درصد ظرفیت است.
وی اظهار داشت: بالاترین میزان بازدید از موزه آذربایجان تبریز بوده که روزانه بیش از ۴۰۰ نفر ثبت شده این در حالیست که در سالهای گذشته این تعداد چهار هزار نفر در روز بوده است.
وی اضافه کرد: کلیسای سنت استپانوس و موزه قاجار نیز در رتبه های دوم و سوم تعداد بازدیدکنندگان نوروزی قرار دارند.
حمزه زاده افزود: البته برمبنای ابلاغ ستاد کرونای کشور مسافرت به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوعست اما سفر به شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکلهای بهداشتی آزاد است.
وی اظهار نمود: در آذربایجان شرقی شهر سراب وضعیت قرمز و شهرهای جلفا و عجب شیر وضعیت نارنجی دارند که سفر به آنها ممنوعست اما سفر به بقیه شهرهای استان بلامانع است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی اشاره کرد: پروتکلهای بهداشتی واحدها و مراکز اقامتی، موزه ها و واحدهای پذیرایی ابلاغ گردیده و در ۲۱شهرستان استان تیم های نظارتی این واحدها را زیر نظر دارند.
۶ واحد اقامتی و پذیرایی در آذربایجان شرقی پلمب شد
حمزه زاده اظهار نمود: در روزهای تعطیلات نوروزی ۶ واحد اقامتی و پذیرایی در آذربایجان شرقی به سبب رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی پلمب شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی افزود: بر خلاف سالهای گذشته تمام مدارس و واحدهای اقامتی دولتی ممنوعیت پذیرش داشته اند و اسکانی در این مکان ها نداشتیم.
حمزه زاده اظهار نمود: موزه های آذربایجان شرقی نیز با رعایت پروتکل هایی که ابلاغ گردیده از ساعت ۹ تا ۱۹ آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی است گرچه امسال بیشتر بازدیدکنندگان استانی هستند.
بازدید از موزه ها طبق ظرفیت تعیین شده امکان پذیر است
حمزه زاده با اشاره به دستورالعمل های ابلاغی در بازدید از موزه ها، اظهار داشت: برای بازدید از موزه ها ظرفیت مشخص شده و در فضاهای روباز در هر سانس ۱۰۰ و فضای بسته تا ۵۰ نفر نسبت به مساحت می توانند از موزه ها بازدید کنند.
وی تصریح کرد: امسال بلیت فروشی الکترونیکی شده و تا سقف تعیین شده بیلط فروشی انجام می شود و بلیط فروشی بعدی بعد از خروج بازدیدکنندگان انجام می شود و ضدعفونی اماکن نیز به دقت انجام می شود و البته خود مسافران هم همراهی لازم را داشته و پروتکل ها را هم رعایت می کنند.
وی با اعلان اینکه ۱۳ خانه موزه در تبریز برای بازدید گردشگران نوروزی آماده شده است، افزود: بازدید از موزه های آذربایجان شرقی ۱۵درصد دوران پیش از کرونا است اما به هر حال مجموع مسافران ورودی به استان بعد از تعطیلات نوروزی بصورت رسمی اعلام می شود.
حمزه زاده همین طور با اشاره به رعایت دستورالعمل های ویژه هتل ها و مراکز اقامتی، اظهار نمود: اتاق های مسافران بعد از آماده سازی و ضدعفونی پلمب می شود و در حقیقت خود مسافران پلمب اتاق را باز کرده و اقامت خودرا شروع می کنند و مطمئن می شوند که قبل از آنها مسافری در اتاق سکنی نداشته است.
به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، آذربایجان شرقی با داشتن یکهزار و ۸۵۵ اثر ثبت شده ملی شامل منقول، غیرمنقول، طبیعی و معنوی جزو پنج استان اول ایران در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بشمار می رود.


1400/01/11
19:38:59
5.0 / 5
1160
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر