مینی ورلد رنسانس گردشگری ملایر

مینی ورلد رنسانس گردشگری ملایر

لذت سفر: ایرنا- بااینکه سال قبل در سایه شیوع ویروس کرونا و اعمال چندین ساله تحریم های ظالمانه مقابل ایران، سال کم رونقی در صنعت گردشگری بود، اما ملایر یکی از جنوبی ترین شهرهای استان همدان با خلق مجموعه تفریحی و توریستی «مینی وُرلد» پایه های این صنعت را در این شهر با 2 عنوان جهانی مستحکم کرده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، مجموعه تفریحی و توریستی مینی وُرلد یا جهان کوچک که از سال ۱۳۸۷ با هدف خلق ۱۳۸ اثر شاخص تاریخی ایران و جهان و به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر ملایر بوجود آمد، امروز بعنوان یکی از با اهمیت ترین محرک های رشد اقتصادی این شهرستان در کنار دیگر ظرفیت هایش بشمار می رود و با وجود اینکه هنوز تکمیل نشده، در طول سال پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است.
طی ۲ سال اخیر هم که ملایر ۲ عنوان جهانی را در انگور و مبلمان منبت کسب نمود، آهنگ رشد و توسعه گردشگری این شهرستان نیز شتاب بیشتری گرفته و در ایجاد زیرساخت ها و جذب توریستهای داخلی و خارجی آماده تحولی عظیم است، تحولی که برگرفته از پیشینه تاریخی، فرهنگی و ظرفیت ها و استعدادهای خدادادی است که از آباء و اجداد مردمان این دیار به یادگار مانده است.
تلاش های زیادی در دوره های مختلف شورای اسلامی شهر و شهرداری برای تکمیل این مجموعه کامل گردشگری در شمال شهر ملایر انجام شده تا امروز که شهردار عزم خودرا برای تکمیل پیشانی گردشگری شهر جزم کرده که تا پیش از آخر دوره پنجم شورای شهر این مجموعه به مرحله بهره برداری برسد، پروژه عظیمی که با صرف میلیاردها تومان اعتبار، آینده درخشانی را برای این شهر و استان رقم خواهد زد.
سال گذشته با پیگیری های انجام شده توسط نمایندگان ملایر در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و شهردار ملایر و با وجود تنگناهای مالی و کمبود اعتبارات، ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل طرح های این مجموعه تفریحی و گردشگری با ۴۸ هکتار وسعت اختصاص یافت تا قطار توسعه این شهر متوقف نشود و هرچه زودتر هدف گذاری این طرح با ایجاد ۱۳۸ اثر تاریخی محقق و خدمات تفریحی، توریستی و رفاهی برای جذب گردشگران در این مجموعه ارائه شود.


اجرای ۱۳ المان شاخص تاریخی در مینی وُرلد
تاکنون آثار شاخصی همچون تخت جمشید، برج پیزا، پل ورسک، آکروپلیس، برج ایفل، تاج محل، سی وسه پل، اهرام ثلاثه مصر، نیم تنه های شیلی، آرامگاه حافظ و خیام، کاخ خورشید، دیوار بلند چین، برج قابوس، گنبد کابوس، آبشار نیاگارا، باغ مشاهیر و سردیس های مشاهیر ایران و جهان، میدان شهدا و المان های شهدای خلبان در این مجموعه نصب شده و یا در حال تکمیل است تا با تکمیل بخش عظیمی از این پروژه گردشگری؛ رشد اقتصادی و فرصت های شغلی بیشتری را در سایه صنعت گردشگری بعنوان صنعت پاک و یکی از پیشران های توسعه، برای شهروندان ملایری به ارمغان آورد.
برای ساخت مجموعه تفریحی و توریستی «مینی وُرلد» هزینه زیادی صرف شده تا این شهر بعنوان چهارمین مقصد دارنده مینی وُرلد جهان و تنها شهر در خاورمیانه، در حوزه صنعت گردشگری قد علَم کند و بگفته شهردار ملایر در کنار دیگر جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی، تکمیل کننده پازل توسعه این شهرستان باشد.
حسین بابایی: تکمیل بخش عظیمی از مجموعه مینی وُرلد از اولویت های مهم شورای اسلامی شهر و شهرداری ملایر تا سال آینده است و در صدد هستیم این مجموعه تفریحی و توریستی را تا اختتام این دوره به پایان برسانیم و درباره منابع مالی این مجموعه نیز با شورای اسلامی شهر به توافق رسیده ایم.
«حسین بابایی» شهردار ملایر در گفت و گو با ایرنا تکمیل بخش عظیمی از مجموعه مینی وُرلد امسال را از اولویت های مهم شورای شهر و شهرداری ملایر ذکر کرد و اضافه کرد: در صدد هستیم این مجموعه تفریحی و توریستی را تا اختتام این دوره به پایان برسانیم و درباره منابع مالی این مجموعه نیز با شورای اسلامی شهر به توافق رسیده ایم و برای سرعت بخشیدن به کار، تعداد شیفت های کاری اضافه شده است.
وی با اعلان اینکه هم اکنون حدود ۱۳ المان تاریخی در این مجموعه مینی ورلد در دست اجرا و تکمیل است، بیان کرد: برای تکمیل این مجموعه از اعتبارات جاری شهرداری هزینه شده و با توجه به این که با مساعدت های استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر اعتباری برای کمک به این مجموعه مصوب شد، اما همچنان پروژه مشکل کمبود اعتبار دارد.
شهردار ملایر با اشاره به تردد افراد متفرقه در این مجموعه و احتمال لطمه رساندن به المان های نصب شده نیز اظهار داشت: محصور شدن مجموعه مینی ورلد و المان ها در دستور کار است و از شروع امسال دیوارکشی مجموعه انجام می شود.


مینی وُرلد؛ همیشه زنده و پویا
بابایی درباره ساخت و تکمیل المان های شاخص تاریخی ایران و جهان در این مجموعه بزرگ گردشگری نیز گفت: هم اکنون اهرام ثلاثه، نیم تنه های شیلی، تاج محل، برج ایفل و محوطه سازی آن، محوطه سازی تخت جمشید و آکروپلیس یونان، دیوار چین و محوطه سازی آن با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی و باغ مشاهیر در حال تکمیل است.
وی همین طور به اجرای پروژه محوطه و پیاده راه سازی مجموعه مینی ورلد اشاره نمود و اظهار داشت: المان های گنبد کاووس، کاخ خورشید، تاج محل، آبشار نیاگارا، المان شهدای خلبان و میدان شهدا نیز در حال ساخت است و نمادهای دیگری همچون تخت جمشید، آکروپلیس و پل ورسک نیز دراین مجموعه راه اندازی و رونمایی می شود.
هردار ملایر: مجموعه مینی وُرلد یک پروژه پرهزینه است و پیگیری های زیادی برای ستاندن ردیف اعتبار ملی برای این پروژه انجام شد، اما موفق به این امر نشدیم و باتوجه به ضرورت تکمیل این پروژه بعنوان یک طرح بزرگ گردشگری، منابع مالی را با موافقت شورای اسلامی شهر برای تکمیل آن تعریف کردیم.
شهردار ملایر با اعلان اینکه تجهیزات فضای سبز و محوطه سازی مینی ورلد و همچنن سردیس مشاهیر خریداری شده است، تصریح کرد: عملیات اجرائی یک آبنمای جدید نیز در این مجموعه به زودی شروع می شود و شبانه روز در حال کار و تلاش هستیم تا بتوانیم در زمان مقرر این مجموعه را تکمیل و با حضور مسئولان کشوری و رسانه های ملی آنرا به بهره برداری برسانیم.
بابایی با اشاره به اینکه مجموعه مینی وُرلد یک پروژه پرهزینه است افزود: پیگیری های زیادی برای ستاندن ردیف اعتبار ملی برای این پروژه انجام شد، اما موفق به این امر نشدیم و باتوجه به ضرورت تکمیل این پروژه بعنوان یک طرح بزرگ گردشگری، منابع مالی را با موافقت شورای اسلامی شهر برای تکمیل آن تعریف کردیم.
وی اظهار داشت: پارک موزه دفاع مقدس و نمایشگاه دفاع مقدس نیز در کنار مجموعه مینی ورلد بعنوان یک پایگاه فرهنگی در دست اجراست و برای طراحی و ساخت مجسمه های باغ مشاهیر با پیمانکار طرح نیز مذاکره شده است.


بام ملایر؛ تکمیل کننده پازل توسعه شهر جهانی انگور و منبت
شهردار ملایر از شروع ساخت نمادین مقبره فردوسی و طاق بستان طی روزهای آتی در این مجموعه آگاهی داد و اضافه کرد: مجموعه تفریحی و توریستی مینی ورلد همین طور باید به یک فضای فرهنگی تبدیل گردد و آیین های مختلفی خصوصاً در روزهای نوروز و دیگر مناسبت ها در این مجموعه اجرا شود تا بعنوان یک جاذبه گردشگری، همیشه زنده و پویا باشد.
به گفته وی، از آنجائیکه مینی وُرلد در امتداد مجموعه تفریحی و توریستی بام ملایر با وسعت ۴۶۰ هکتار واقع شده و طرح های بزرگی الان در این مجموعه در دست راه اندازی است، تکمیل این مجموعه بعنوان یکی از شاخص ترین پروژه های گردشگری این شهر در اولویت قرار دارد.
شهردار ملایر اضافه کرد: تکمیل مُتل های بام و محوطه سازی آن، راه اندازی برکه های ایجاد در تپه های بام طی یکماه آینده، محوطه باستانی پایین دست رستوران کوروش، تکمیل و راه اندازی آبشار بام و نورپردازی آن و نمازخانه بام از دیگر طرح هایی در دست اجرای این مجموعه گردشگریست.
به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، سالانه بیش از ۱۵۰ هزار توریست از جاذبه های تاریخی و طبیعی ملایر بعنوان شهر جهانی انگور و مبلمان منبت دیدن می کنند.منبع:

1400/01/06
13:16:33
5.0 / 5
1273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر