كرونا و گردشگری در لرستان

كرونا و گردشگری در لرستان

لذت سفر: لرستان یکی از مناطق پرظرفیت و مستعد گردشگری در کشور است که علاوه بر داشتن جاذبه های منحصر به فرد و آثار تاریخی شناخته شده به علت قرار گرفتن در کریدور شمال به جنوب و غرب به شرق یکی از استان های گردشگرپذیر کشور به حساب می آید.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، اقدامات دولت در سالهای اخیر برای معرفی ظرفیت های گردشگری این استان سبب شده تا هر ساله بر آمار مسافران و گردشگران این استان اضافه شود اما متاسفانه در خلال ۲ سال قبل با پشت سرگذاشتن سیل فرودین ماه ۹۸ و پدیدارشدن ویروس کرونا در ایام پایانی سال ۹۸ تاکنون، صنعت توریسم گرفتار دستخوش این ۲ بحران بزرگ شده و خسارات فراوانی را متحمل شده است.
وقوع سیل در فروردین ماه سال 98 و شیوع بیماری کرونا در اواخر سال ۹۸ و ادامه آن در روزهای نوروز سال 99، خسارت زیادی در زمینه گردشگری به استان وارد کرد به صورتی که بیشتر از یکهزار میلیاردریال به زیرساخت ها، آثار تاریخی و تأسیسات گردشگری خسارت وارد شده است که از این میزان، حدود ۵۷۰ میلیارد ریال آثار تاریخی گرفتار صدمه شدند.
برپایه آمار عرضه شده از جانب اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان پارسال با وجود وقوع سیل و شیوع ویروس کرونا، ۹۷۰ هزار نفر توریست به لرستان سفر کردند که از این تعداد ۱۱۵ هزار نفر شب را در استان ماندند، این در شرایطی است که در سال ۹۷، در روزهای نوروز بیشتر از سه میلیون نفر از توریست وارد استان شدند و ۵۰۰ هزار نفر، حداقل یک شب در هتل ها و میهمان پذیرهای بخش خصوصی اقامت داشتند.
این در حالی است که صنعت نوپای گردشگری لرستان که بعد از سال ها تلاش و برنامه ریزی به همت مردم ومسولان نفس های تازه ای گرفته بود، متاسفانه حالا با تجربه تلخ سیلاب و کرونا خسارات زیادی را متحمل شده است.
معاون گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان اظهار داشت: حالا با عنایت به شرایط کرونایی استان در روزهای نوروز ۱۰۲ هتل و مرکز اقامتی و بوم گردی با ظرفیت یک هزار و ۸۵۰ تخت خواب در این استان آماده پذیرایی از مسافران شده است.
اسکندر فلاح وند افزود: همینطور ۵۸ مجتمع بین راهی و سفره خانه سنتی با ظرفیت ۳۶ اتاق و ۱۴۷ تخت و ۶ مرکز بوم گردی با ظرفیت ۴۲ اتاق و ۳۰۷ کفخواب در استان فعالیت می نمایند.
به گفته وی حالا در روزهای نوروز تورهای گردشگری استان بر مبنای مصوبه ستاد مقابله با کرونا و رعایت تمام پروتکلهای بهداشتی فعال شده اند.
فلاح وند عنوان کرد: بر مبنای ابلاغ وزارت میراث فرهنگی تمام تاسیسات و دفاتر گردشگری با رعایت دستورالعملهای بهداشتی مجاز به فعالیت هستند و هیچگونه ممنوعیت در این خصوص اعلام نشده است.
وی افزود: با عنایت به شرایط خاص استان رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکلهای بهداشتی در تورها و تاسیسات گردشگری ضروریست و ستاد استانی مقابله با کرونا در مورد فعالیت تورها و تاسیسات گردشگری استان مصوبه ای در مورد منع فعالیت صادر نکرده است.
وی بیان نمود: همینطور با عنایت به خسارت های سنگین وارده بر گردشگری لرستان بر مبنای مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا تمام هتل ها و مراکز اقامتی، تاسیسات گردشگری با رعایت پروتکلهای بهداشتی مجاز به فعالیت هستند.منبع:

1400/01/02
18:14:28
5.0 / 5
1081
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر