رییس انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران خبر داد

افت شدید سفرهای خارجی و تورهای داخلی در نوروز ۱۴۰۰

افت شدید سفرهای خارجی و تورهای داخلی در نوروز ۱۴۰۰

به گزارش لذت سفر رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران از افت شدید تقاضا برای سفرهای خارجی تحت تاثیر کرونا و افزایش هزینه ها آگاهی داد و اظهار داشت: بلاتکلیفی درباره سفرهای داخلی، آمار ثبت نام در تورهای نوروز 1400 را به 10 درصدِ تورهای نوروز 98 رساند.


امیرپویان رفیعی شاد در گفت و گو با ایسنا وضعیت تورهای ورودی، خروجی و داخلی را در آستانه اختتام سال و فرارسیدن تعطیلات نوروز تشریح کرد و اظهار نمود: سفر به خارج از کشور برای تعطیلات نوروز با کمترین استقبال روبه رو شده است. بااینکه همه گیری ویروس کرونا در کاهش تقاضا بی تاثیر نبوده، اما شرایط اقتصادی و معیشت مردم عامل اثرگذارتری به شمار می آید.
وی افزود: دفاتر خدمات مسافرتی برای تعطیلات نوروز کشورهای کمی را می توانند تبلیغ کنند؛ محدودیت ویزا در دوران همه گیری کرونا شرایط متفاوتی را برای سفرهای خارجی رقم زده است. جز چند کشور همسایه، گرایش قلیل آژانس ها به تبلیغ و اجرای تورهای افریقا در تعطیلات نوروز نیز بنا بر این است؛ چونکه کشورهای افریقایی در مقایسه با سایر کشورها مقررات آسان تر و محدودیت های کمتری برای صدور ویزا دارند، اما هزینه های هنگفت این تورها باتوجه به نرخ ارز و افزایش هزینه های معیشت سبب شده سفر افریقا نیز با اقبال چندانی مواجه نشود. تعداد متقاضیان این تورها خیلی کم است.
رفیعی شاد افزود: در میان کشورهای همسایه باتوجه به مقررات ویزا، درحال حاضر سفر به ترکیه و ارمنستان آسان تر است که شرایط اقتصادی سبب شده استقبال از تورهای این مقاصد نیز پایین باشد.
او درباره محدودیت های مرزیِ کشورهای همسایه برای اجرای تور زمینی و اتوبوسی که برای مقرون به صرفه تر شدن هزینه ها برای نوروز ۱۴۰۰ بیشتر آگهی و تبلیغ شده اند، اظهار نمود: هنوز محدودیتی برای سفر زمینی به کشورهایی مثل ارمنستان و ترکیه اعلام نشده است.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران درباره وضعیت تورهای داخلی، به بلاتکلیفی و اظهارات متناقض متولیان که برای آژانس های مسافرتی و مردم مشکل آفرین شد، اشاره نمود و اظهار داشت: برای ما سوال بود که هماهنگی در هیأت دولت و بین وزرای گردشگری، بهداشت و... تا این حد سخت بود!؟ آژانس ها تا همین یکی دو روز قبل نمی دانستند پیش پرداخت تور و خدمات را از مسافر دریافت نمایند، هزینه هتل ها را واریز کنند، تور بفروشند، چه کار کنند؟ همه ما در یک بلاتکلیفی به سفر می بردیم. تکلیف سفرهای نوروزی نباید ۲۵ اسفند مشخص می شد، باید از یک ماه قبل تعیین تکلیف می شدیم.
او اضافه کرد: این بلاتکلیفی موجب شد آمار ثبت نام در تورهای امسال حدود ۱۰ درصد تورهای نوروز ۹۸ باشد. چه سالی را سراغ دارید که برای ۲۸ اسفندماه قطار یا پرواز تهران ـ مشهد صندلی خالی داشته باشد؟ وضعیت امسال واقعا متفاوت بود. حتی با توجه به این که تعداد پروازها و قطارها محدود شده است، اما چالش زیادی وجود ندارد. اساسا این اقبال کم فقط به خاطر ویروس کرونا نیست؛ مساله اقتصاد و هزینه ها عامل اثرگذارتری است.
او درباره محدودیت سفر تورها به مناطق قرمز و نارنجی نیز اظهار داشت: قبلا اعلام نموده بودند سفر با تور و رزرو هتل محدودیتی ندارد. هنوز بخشنامه جدیدی خلاف آن به دست دفاتر خدمات مسافرتی نرسیده است.
رفیعی شاد نگاهی هم داشت به وضعیت تورهای ورودی و اظهار نمود: تعداد محدودی ویزا با عنوان درمان برای اتباع خارجی صادر می شود، اما باتوجه به سرعت واکسیناسیون در بعضی کشورها، وزارت بهداشت و وزارت خارجه در پذیرش توریستهای خارجی می توانند رویه را تغییر دهند، درحالی که این مطالبه تا کنون مسکوت مانده است.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران به حال بحرانی صنعت گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: شرکتها و دفاتر خدمات مسافرتی که نوروز ۱۴۰۰ را از دست دادند، ما همچنان امیدواریم حمایت شویم. بحث مان صدقه گرفتن نیست، ولی تسهیلات و تهمیدات برای روی پا ماندن این صنعت می خواهیم. با معافیت های مالیاتی و تامین اجتماعی کمک کنند این صنعت حداقل وضعیت اورژانسی موجود را حفظ کند و بقایی داشته باشد.
منبع:

1399/12/27
11:32:38
0.0 / 5
1082
تگهای خبر: تعطیلات , توریست , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر