وزیر میراث و گردشگری اعلام كرد

پلمب اقامتگاه هایی كه تور غیرمجاز می پذیرند

پلمب اقامتگاه هایی كه تور غیرمجاز می پذیرند

با تعیین تکلیف وضعیت حدودی ترددهای جاده ای بین شهری در نوروز، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم اعلام نمود: تورهای گردشگری باید در تعطیلات نوروز با رعایت دقیق پروتکلهای بهداشتی برگزار شوند. هتل ها، اماکن اقامتی و گردشگری و بوم گردی ها هم حق پذیرش تور بدون کد مجاز را ندارند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با صدور اطلاعیه ای تصریح کرد که مسافرت «از» و «به» شهرهای نارنجی و قرمز از ۲۵ اسفندماه ۹۹ تا ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۰ ممنوع می باشد. همینطور از مردم خواسته شد سفر را به زمان مناسب دیگری موکول کنند، اما چنان چه قصد سفر ضروری دارند حتی­ المقدور با خودرو شخصی مسافرت کنند، از وضعیت سلامت خود و خانواده اطمینان کامل داشته و بعد برنامه ریزی سفر کنند، دستورالعمل رعایت سلامت و بهداشت در مسافرت را که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ گردیده به صورت جدی رعایت نمایند، در صورت اعلام تغییر روند بیماری در شهرها، ظرف کمترین زمان ممکن افراد غیربومی مبادرت به بازگشت کنند و افرادی­ که از وضعیت بیماری خود اطلاع دارند (تست مثبت) به هیچ عنوان مبادرت به تردد و عزیمت به مسافرت نکنند.
به دنبال اعلام این وضعیت، علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم از مدیران استان ها درخواست کرد: در روزهای نوروز نظارت دقیقی روی هتل ها بخصوص بوم گردی ها داشته باشند و بر مبنای بخشنامه ای که مقرر است معاونت گردشگری به سراسر کشور ابلاغ کند، جلو تورهای غیرمجاز را بگیرند و به هتل ها، اماکن اقامتی و گردشگری و همینطور بوم گردی ها اعلام گردد که حق پذیرش تور بدون کد مجاز را ندارند.
او که در شورای معاونان و مدیران این وزارت خانه سخن می گفت، اضافه کرد: از معاونت گردشگری تقاضا دارم روی این مورد نظارت دقیقی داشته باشد و در صورت پذیرش تورهای غیرمجاز گردشگری توسط مراکز اقامتی و گردشگری و هتل ها، بلافاصله آن مرکز متخلف پلمب شود.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیشتر با عرضه طرح «سفر هوشمند» به ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نموده بود سفر فقط با تور و در صورت رزرو اقامتگاه مجاز امکان پذیر است. هرچند ستاد کرونا فعلا درباره سفر به شهرهای زرد و آبی با این شرایط اظهارنظری نکرده است.
این وزارت خانه همینطور به بهانه سامان دهی سفرهای نوروزی در دوران کرونا، سامانه «ثبت تور» را راه اندازی کرده است که مجوز تورها از راه آن صادر می شود. این سامانه بیشتر با هدف پیشگیری از فعالیت غیرقانونی اشخاص حقیقی و حقوقی بدون مجوز، ساماندهی انواع تورهای داخلی و خارجی، پیشگیری از برگزاری تورهای غیرمجاز، تسهیل در رسیدگی به شکایات، شفافیت تعهدات برای ارتقای کیفیت خدمات، ایجاد آمار و اطلاعات دقیق سفر و پشتیبانی از دفاتر و شرکتهای خدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز بند ب (اجرای تورهای مسافرتی) به راه افتاده است.
اسماعیل برات ـ معاون اداره کل نظارت و ارزیابی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم تاکید کرده است: تمام شرکتهای خدمات مسافرتی و گردشگری ملزم به ثبت تور و اعلام جزئیات مسیر و مقاصد تورهای داخلی و خارجی در این سامانه هستند، در غیر این صورت عواقب و مسؤولیت عدم ثبت تور و هرگونه مشکلات بعدی ناشی از این امر در وهله نخست با دفاتر و مجریان تور خواهد بود. مردم و مسافران هم باید از دفاتر خدمات مسافرتی این مطالبه را داشته و تورهایی را که در سامانه ثبت شده و دارای کد رهگیری است خریداری کنند.
اجرای درست این طرح و دستور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به همکاری و هماهنگی پلیس راهور ناجا و نیروی انتظامی بستگی دارد؛ چون که درصورت کنترل نکردن کد رهگیری و مجوز تورها و صرفاً مبادرت به پلمب یا ممانعت از فعالیت مراکز اقامتی که تورهای غیرمجاز را پذیرفته اند، گمانه زنی می شود که تورهای غیرمجاز به استفاده از مراکز اقامتی غیرمجاز گرایش بیشتری پیدا کنند و بازار کار اقامتگاه های بدون مجوز داغ تر شود.1399/12/26
20:15:53
0.0 / 5
1139
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر