نخستین واكنش وزارت میراث فرهنگی به حمله مسلحانه به موزه هفت تپه

مدیركل موزه ها: گزارشی از حمله مسلحانه نداریم

مدیركل موزه ها: گزارشی از حمله مسلحانه نداریم

به گزارش لذت سفر مدیرکل موزه ها اظهار داشت: هنوز گزارشی از حمله مسلحانه به موزه هفت تپه شوش دریافت نکرده ام. موزه های کشور از نظر حفاظت بهترین شرایط را دارند.


محمدرضا کارگر به دنبال حمله مسلحانه به موزه هفت تپه شوش توسط افراد ناشناس که امروز (یکشنبه ۱۷ اسفند) رخ داد، درحالی که خارج از دفتر کارش بود، به ایسنا اظهار داشت: هنوز گزارشی از این حمله مسلحانه به دستم نرسیده است و این خبر را از شما می شنوم و اطلاعی ندارم. صحت و سقم چنین اتفاقی باید به صورت رسمی گزارش شود.
او افزود: امنیت موزه ها با فرماندهی یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تامین می شود و در کل موزه ها از نظر حفاظت بهترین شرایط را دارند. تمام موزه ها از نظر حفاظت الکترونیکی به دوربین مداربسته و اتاق کنترل مجهز هستند و همه آنها تحت نظارت یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی محفاظت می شوند.
او افزود: همه موزه های کشور دارای کد و رده حفاظتی هستند که یگان حفاظت نیز برای تامین امنیت آنها با نیروی انتظامی و ارکان امنیتی کشور هماهنگ است و تا الان هم هیچ نوع مشکلی نداشته ایم. البته ممکنست برخی موزه ها دوربین های کهنه تری داشته باشند و ضبط اطلاعات آنها یک ماهه باشد درصورتی که باید یک ساله باشد و یا تعداد سربازهای کمی در موزه مستقر باشد.
مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی در پاسخ به این پرسش که این کمبودها به اطلاع دفتر موزه ها یا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می رسد اظهار نمود: نیاز نداریم که ما این گزارش ها را داشته باشیم. امنیت موزه ها تحت فرماندهی یگان حفاظت است و آنها مدیریت و محافظت می کنند.
کارگر درباره این که آیا در جریان کمبودهای موزه هفت تپه همچون خاموشی دوربین ها و سیستم های امنیتی در مقاطعی و مستقر نبودن نیروی یگان حفاظت قرار داشته است، اظهار داشت: این موزه ها استانی هستند و معمولا چنین مسائلی را با مسؤولان استان مکاتبه می کنند. در حقیقت ما (اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) با هیچ موزه ای مستقیم کار نمی نماییم و آنها مستقیم با ما مکاتبه ندارند.
ساعت ۴ و ۴۵ دقیقه بامدادان روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه موزه هفت تپه شوش توسط افراد ناشناس مورد حمله مسلحانه قرار گرفت. علی درویش ـ فعال میراث فرهنگی شوش ـ در این زمینه به ایسنا گفته است: هرچند خوشبختانه این اتفاق با هوشیاری پرسنل نگهبان موزه بی نتیجه ماند و فاجعه ناگوار جانی یا سرقت آثار تاریخی موزه را به همراه نداشته است اما زنگ خطری بزرگ برای حفاظت از موزه هایی است که از توجه و امکانات کافی برخوردار نیستند.
بگفته این فعال میراث فرهنگی، موزه هفت تپه سیستم امنیتی مناسبی ندارد و یگان حفاظت میراث فرهنگی به سبب کمبود نیرو، حضور فیزیکی موثر در محل موزه ندارد.
ایسنا پیگیر جزئیات بیشتر این مساله از مقام های مسؤول همچون معاون میراث فرهنگی و فرمانده یگان حفاظت است که تا لحظه ارسال این گزارش به تماسهای گرفته شده پاسخ نداده اند.
منبع:

1399/12/19
15:09:55
0.0 / 5
1016
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر