اظهارات تازه وزیر میراث

از تعطیلات زمستانی تا سفرهای نوروزی

از تعطیلات زمستانی تا سفرهای نوروزی

لذت سفر: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به کوشش برای تصویب طرح تعطیلات زمستانه مدارس تا قبل از اختتام دولت دوازدهم، درباره آخرین تصمیمات برای سفرهای نوروزی سخن گفت.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان در حاشیه نوزدهمین گفت وگوی هفته وزارت آموزش و پرورش درباره پیشنهاد تعطیلات زمستانه مدارس، اظهار داشت: موضوع تعطیلات زمستانه پیچیده مطرح شده بود و منظور تعطیلی فراگیر بود که گرفتاری هایی داشت و متوقف ماند. از دو سال قبل با وزارت آموزش و پرورش صحبت هایی داشتیم و موافقت های ضمنی هم گرفتیم اما هر بار جلو رفتیم به دلایلی نهایی نشد. حالا پیشنهاد ما چهار تا پنج روز تعطیلی مدارس در نیمه دوم سال است که بعلاوه پنجشنبه و جمعه، یک هفته تعطیلی است و مواهب زیادی دارد و گردش مالی خوبی به وجود می آورد. از آن سو موجب نشاط فراوان برای دانش آموزان و خانواده ها خواهد شد.

امیدواری برای تصویب طرح تعطیلات زمستانی تا اختتام دولت دوازدهم
او اضافه کرد: معمولا هرساله به سبب آلودگی هوا تعطیلی چندروزه ای برای مدارس اتفاق می افتد و ما در تلاشیم این تعطیلات را برنامه ریزی و تجمیع نماییم که مواهبی از آن به دست بیاید. این مبادرت به صنعت گردشگری کمک می نماید و بنظر می رسد اقدام خوبی است و تماما برای کشور سود است و اشکال جدی برای آموزش و پرورش هم نخواهد داشت. درخواست کردم روی آن کار نماییم، اساسا دستاوردهای خوبی دارد و به کاهش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کمک می نماید و میزان تصادفات جاده ای را می کاهد، برای اینکه حالا تمرکز روی تعطیلات نوروز است، اما وقتی دو تعطیلی داشته باشیم بار مسافرت ها تقسیم می شود. امید است تا پیش از اختتام دولت این طرح را نهایی و تصویب نماییم که اقدام خوبی است.

از اظهارات ضد و نقیض درباره سفرهای نوروزی متاسفم!
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سپس با اشاره به سفرهای نوروزی و برخی اظهارات پراکنده ای که درباره آن مطرح می شود، اظهار داشت: من هم از این اظهارات پراکنده و ضد و نقیض متاسفم. محور کار ما تصمیمات ستاد ملی کرونا بوده و خواهد بود و هر طور ستاد تصمیم بگیرد محور عملکرد ماست. آن چه ما تا کنون گفته ایم دقیقا آن چیزی بوده که در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا و یا خود ستاد ملی کرونا به تصویب رسیده است. این که پس از آن جلسات حرف های دیگری بیان می شود مطلوب نمی باشد.
مونسان اضافه کرد: برای اجرای آن چه ستاد ملی تصمیم بگیرد آمادگی داریم. تصمیمات جلسه قبلی و روز گذشته ستاد ملی این است که سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع می باشد. از قبل هم بود و ما هم دائم این را گفته ایم و بنا بر این از عموم مردم خوب مان درخواست عاجزانه داشتیم که این مدت پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند تا در روزهای نوروز همه شهرها از حالت قر مز و نارنجی خارج شده باشند و اماکن سفر مهیا شود.
او با اشاره به اینکه صحبت از سه دسته سفر مطرح بوده است، اظهار داشت: دسته اول سفرهای برنامه ریزی شده است. همکاران ما در وزارت بهداشت تایید می کردند که درباره سفرهای برنامه ریزی شده و مدیریت شده که در قالب تورها انجام می شود و از نقطه مبدا تا اقامت و مقصد و برگشت به مبدا کاملا تحت پروتکلهای بهداشتی است، دغدغه ای ندارند. تا کنون هم گزارشی در خصوص کرونا در هتل ها نداشتیم که نشان دهنده اقدام خوب بخش گردشگری کشور بوده است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: نوع دوم اقامت در مراکز گردشگری با خودرو های شخصی بود. وزارت بهداشت روی این هم دغدغه ای نداشت. اما نوع سوم سفرهای بدون برنامه و غیرمدیریت شده است که آمادگی داشتیم هر سختگیری ای روی آن اعمال شود، برای اینکه چیزی هم عاید بخش گردشگری کشور نمی نماید. این توافقی بوده که انجام شده، اما باز هم هرچه ستاد ملی تصمیم بگیرد ما آمادگی انجام آنرا داریم.
مونسان با تاکید بر این که کمک بخش گردشگری به حوزه بهداشت و درمان کمک بسیار خوبی بوده است، اظهار نمود: زمانی که وزرات بهداشت درخواست نقاهتگاه داشت، بلافاصله در اختیار قرار دادیم و جزء نخستین بخش هایی بودیم که دستورالعمل ها را تدوین و ابلاغ کردیم و الان هم باز بودن هتل ها تحت پروتکلهای بهداشتی به مهار کرونا کمک خوبی کرده است.
او اضافه کرد: با این وجود اگر وزارت بهداشت فکر می کند بخش گردشگری شاید به شیوع بیماری دامن بزند این آمادگی را داریم کلا بخش گردشگری را تعطیل نماییم. به عبارت دیگر این آمادگی را داریم که اگر وزارت بهداشت فکر می کند این مبادرت به مهار کرونا کمک می نماید همین فردا ابلاغ نماییم کل هتل ها در روزهای نوروز تعطیل شوند. هرچند من تصور نمی کنم که این کار کمک کننده باشد، چون هتل های ما کمک کرده اند و وزیر بهداشت هم چند مرتبه تقدیر کرده است. بالاخره سفرهای تجاری و اداری وجود دارد و اگر هتل ها نبودند اوضاع بدتر می شد. هتل های ما به مهار کرونا خیلی کمک کرده اند. با این وجود موضوع جان مردم در اولویت است و آن چه ستاد تصیم بگیرد همان را دقیقا اجرا خواهیم کرد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره نظارت بر تبلیغات آژانس های مسافرتی برای تورهای خارجی هم اظهار داشت که خب آنها برمبنای تصمیمات ستاد ملی دارند این کار انجام می دهند و در جلسه قبل ستاد ملی تصمیم گرفته شد که نوع یک و دو مشکلی ندارد.

بازدید دانش آموزان از موزه ها را دستورالعمل کنید
مونسان در ادامه نشست مشترک با وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه موضوعات فراوان و مشترکی میان دو وزارتخانه وجود دارد و هر دو می توانند به همدیگر کمک کنند تا ماموریت های شان را به نحو بهتری انجام دهند، اظهار داشت: حجم موضوعات بیشتر از آن چیزی بود که تصور می کردیم.
او تصریح کرد: میراث فرهنگی دستاورد انسان ها و افرادی است که در طول تاریخ این افتخارات را برای کشور آفریدند. انسان ها تربیت یافته مراکز آموزشی و تربیتی کشور در طول تاریخ بوده اند. وزارت آموزش و پرورش بعنوان یک وزارتخانه بنیادین هم در تولید دانش و هم تربیت انسان ها همیشه نقش ایفا کرده است. بدین سبب امروز هم درحال پاسداشت و حفاظت از دستاوردهای آموزش و پرورش و انسان هایی هستیم که در طول تاریخ به کشور کمک کرده اند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به این که در بخش میراث فرهنگی موزه ها را داریم که در همه جای دنیا یکی از مراکز مهم بازدید دانش آموزان به شمار می روند، برای اینکه موزه ها روایتگر تاریخ کشورها هستند و دستاوردهای کشورها را به دانش آموزان نمایش می دهند، اظهار داشت: این مهم موجب ایجاد عِرق و هویت ملی می شود و می توانیم در این بخش در خدمت وزارت آموزش و پرورش باشیم. گروه های دانش آموزی بازدیدهایی از موزه ها دارند اما به نظر بنده این حجم می تواند خیلی بیشتر باشد. از وزیر آموزش و پرورش خواستم این بازدیدها به شکل دستورالعمل یا ابلاغیه باشد که دانش آموزان در سال حتما باید چندمرتبه از موزه ها بازدید داشته باشند.
مونسان اضافه کرد: همین طور در این جلسه مدیران کل آموزش و پرورش پیشنهاد ایجاد موزه های علوم و فنون را داشتند که موضوع خوب و درستی است و همه جای دنیا هم وجود دارد. این موزه ها روایتگر تاریخ علوم و فنون در کشورها هستند و هم در قالب کارگاه های آموزشی مورد بهره برداری قرار می گیرند. یکی از عناوینی که حتما مورد حمایت ما هم هست و می توانیم به صورت مشترک روی آن برنامه ریزی نماییم راه اندازی همین موزه ها است.
او با اشاره به اینکه موضوع مشترک دیگر کمک به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز خصوصاً در بخش های حرفه ای و مرمت بناهای تاریخی است، اظهار داشت: در این بخش عمدتاً نیروهای ما کارشناسی ارشد به بالا و یا استادکارانی هستند که تجربی کار می کنند. هنرستان ها می توانند به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز ما در بخش های ذیل کارشناسی بپردازند و جایگزین نیروهای تجربی شوند که سنی از آنها گذشته و نگرانی ما را به دنبال دارد. باید بتوانیم برای آینده نیرو تربیت نماییم.

هنرستان صنایع دستی راه بیاندازید
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: می توانیم هنرستان هایی دراین زمینه داشته باشیم. یکی دیگر از موضوعات مشترک ما هنرستان های صنایع دستی هستند که بسیار برای ما حائز اهمیت هستند و آموزش و پرورش می تواند به تربیت نیروی ماهر در این بخش کمک نماید. این هنرستان ها می تواند به اشتغال کشور کمک کنند و مزیت های فراوانی دارد و بازار خوبی هم خواهد داشت.

مدارسِ تاریخیِ غیرفعال را اقامتگاه کنید
مونسان با اشاره به اینکه البته ما آموزش های مقطعی در وزاتخانه مان داریم اما خوب است که این کار به صورت برنامه ریزی شده توسط وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد، اظهار داشت: در بخش گردشگری هم اماکن زیادی در اختیار وزارت آموزش و پرورش است که برخی اماکن و مدارس تاریخی هستند و هم می توانند به صورت موزه به بخش گردشگری کمک کنند و هم می توانند اقامتگاه هایی باشند خصوصاً در مراکزی که ما کمبود داریم. مدارسی هستند که شاید فعال نباشند اما می توانند به مراکز اقامتی خوبی تبدیل شوند.
او به تامین نیروی انسانی مورد نیاز در بخش گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: در این بخش نیاز به آموزش داریم. هنر صنعت گردشگری در کشور ما جوان است و نیاز به نیروی آموزش دیده بیشتری داریم. قرار شد همه موضوعات مشترک با وزارت آموزش و پرورش به صورت یک تفاهم نامه مشترک میان دو وزارتخانه عملیاتی و برای اجرا ابلاغ شود.

بازدید از اماکن میراثی برای دانش آموزان رایگان است
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره تسهیلات بازدید دانش آموزان از موزه ها اظهار داشت: برای همه گروه های دانش آموزی هم تخفیف داریم و هم بازدیدهای رایگان و از این حیث هیج مشکلی نیست و امکانات ما در اختیار این گروه هاست و این امکان برقرار است. مگر هزینه حمل و نقل و غیره وجود داشته باشد وگرنه بازدید از اماکن ما برای دانش آموزان رایگان است.
منبع:

1399/12/18
11:22:50
0.0 / 5
1051
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر