كرونا آمار گردشگری رسمی مازندران را حدود ۶۰ درصد كاهش داد

كرونا آمار گردشگری رسمی مازندران را حدود ۶۰ درصد كاهش داد

لذت سفر: معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران اظهار داشت که در طول یک سال شیوع ویروس کرونا میزان ورود و اقامت رسمی گردشگران به این استان 58 درصد کاهش داشته است.


مهران حسنی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا آمار اقامت گردشگران در اقامتگاه های رسمی استان طی یک سال قبل را حدود چهار میلیون و ۶۵۰ هزار نفر اعلام نمود و افزود که در زمان مشابه قبل آمار ورودی و اقامت گردشگران حدود ۱۲ میلیون نفر بود.
وی بیشترین میزان کاهش ورودی گردشگران رسمی در وضعیت کرونائی را مربوط به ایام تعطیل نوروز ۹۹ اعلام نمود.
حسنی توضیح داد: به طور متوسط درصد اشغال اقامتگاه های رسمی گردشکری مازندران در بازه زمانی یک ساله منتهی به بهمن ماه سال قبل حدود ۸۸ درصد بود که این میزان در یک ساله منتهی به بهمن امسال به ۳۳ درصد کاهش یافته است.
معاون گردشگری مازندران در عین حال اظهار داشت که باتوجه به این که بخش زیادی از گردشگری مازندران غیررسمی است و ده ها هزار شغل گردشگری استان هم مربوط به این بخش است، میزان کاهش و اثرگذاری ورود گردشگران به مازندران بسیار بیشتر بوده است.
گردشگری غیررسمی مازندران در قالب مسافرت شخصی تعریف می شود. در این شکل مسافران از اقامتگاه های رسمی مانند هتل، متل، مسافرخانه، اماکن بومگردی و دیگر اقامتگاه های تحت نظارت رسمی استفاده نمی کنند و اقامتشان متکی بر اجاره خانه های شخصی، ویلاها، خیابان خوابی و یا ماشین خوابی است.
بیشترین آمار ورود مسافر در شکل غیررسمی هم مربوط به ایام تعطیل نوروز و تابستان است که سال ۹۹ به خاطر شیوع ویروس کرونا و محدودیت های اعمال شده به شدت کاهش داشته است.

بدون مشتری
حسنی وضعیت مجموعه های اقامتگاه های گردشگری مازندران را فعال اما بدون مشتری توصیف کرد و اظهار داشت: صنعت گردشگری استان نمی تواند بیش از این وضعیت فعلی را تحمل کند و هم اکنون نیز از حد توان خارج شده است.
وی تصمیم گیری درباره چگونگی سفر در روزهای نوروز را برای مازندران بسیار حیاتی توصیف کرد و اضافه کرد: به طور قطع نتجیه مثبت یا منفی تصمیم گیری درباره سفر نوروزی بیشتری تاثیر را بر استان مازندران خواهد گذاشت که رتبه نخست سفر در کشور را به ویژه در تعطیلات نوروزی دارد.
شیوع کرونا در مازندران اولین بار سی ام بهمن ماه سال ۹۸ با شناسایی ۲ بیمار مبتلا به کرونا از طرف دانشگاه علوم پزشکی بابل آغاز شد و تا حالا سه موج را تجربه کرده است. الان نیز این استان شیب آرام سیر نزولی پیک موج سوم را پشت سر می گذارد و الان حدود ۶۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند.
استان مازندران بیش از چهار هزار مجموعه رسمی گردشگری تفریحی، اقامتی و پذیرایی با حدود ۸۰ هزار تخت اقامتی دارد که به طور متوسط در سالهای اخیر به ویژه تعطیلات رسمی مانند عید نوروز پذیرای چندین میلیون توریست در شب بود.
منبع:

1399/12/13
22:51:05
0.0 / 5
1000
تگهای خبر: پزشك , تعطیلات , توریست , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر