وزیر میراث فرهنگی:

توسعه گردشگری دریایی اولویت وزارت میراث فرهنگی است

توسعه گردشگری دریایی اولویت وزارت میراث فرهنگی است

به گزارش لذت سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توسعه اکوتوریسم و طبیعت گردی را محصول تلاش ها و اقدامات دولت تدبیر و امید دانست و اظهار داشت: توسعه گردشگری دریایی در اولویت مأموریت های این وزارت خانه قرار گرفته است.به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا از میراث آریا، علی اصغر مونسان روز یکشنبه در آیین امضای تفاهمنامه مشترک میان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد که این تفاهمنامه به پیشبرد مأموریت های دو وزارت خانه در حوزه دریایی و ساحلی کمک نماید.

مونسان با بیان اینکه در هر سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نقاط تلاقی زیادی با وزارت راه و شهرسازی وجود دارد، اضافه کرد: بطور حتم کمک های وزارت راه و شهرسازی می تواند به انجام هر چه بهتر مأموریت ها در این سه حوزه کمک نماید. در گذشته همکاریهای خوبی بین این دو وزارت خانه وجود داشته که امیدوارم در آینده بیشتر شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تنوع بخشیدن به محصولات گردشگری و خروج از گردشگری تک محصولی را همچون اهداف مورد پیگیری در دولت دوازدهم عنوان نمود و اظهار داشت: در گذشته بیشتر گردشگری تاریخی و فرهنگی مورد توجه بود و با قاطعیت میتوان گردشگری اکوتوریسم و طبیعت گردی را محصول تلاش ها و اقدامات دولت تدبیر و امید دانست.

او خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت های طبیعی کشور را در کنار ظرفیت های تاریخی و فرهنگی مورد توجه قرار دادیم که مورد توجه توریستهای داخلی و خارجی قرار گرفت و باعث ایجاد حجم بالای اشتغال در سرتاسر کشور و ایجاد نشاط در مناطق محروم شد.

افزایش تجهیزات دریایی تفریحی مورد توجه سازمان بنادر و دریانوردی قرار گیرد

مونسان به اقدامات انجام شده در حوزه گردشگری کشاورزی و معدن اشاره نمود و اظهار داشت: این تنوع بخشی در گردشگری از دغدغه های اصلی و اولویت هایی بود که تحقق پیدا کرده و با عنایت به ظرفیت بی نظیر کشور در حوزه گردشگری دریا هم توسعه آن در اولویت مأموریت های وزارت خانه قرار گرفته است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تکیه بر اهمیت افزایش تجهیزات دریایی تفریحی، بیان نمود: اقدامات خوبی در حوزه گردشگری دریایی در سازمان بنادر و دریانوردی انجام شده است. با عنایت به ظرفیت های دریایی در شمال و جنوب کشور همینطور امکانات خوبی که در وزارت راه و شهرسازی وجود دارد، میتوان مبحث تجهیزات دریایی تفریحی را به شکل جدی پیگیری و مورد توجه قرار داد.

راه اندازی خطوط دریایی بین ساحل و جزایر و بین جزایر

مونسان راه اندازی خطوط دریایی بین ساحل و جزایر و بین جزایر را از دیگر نکات با اهمیت در توسعه گردشگری دریایی دانست و اضافه کرد: آمادگی داریم که بسته هایی را هم برای اقامت های شبانه و هم ترددهای روزانه تعریف نماییم. اگر بتوانیم این خطوط را راه اندازی و شناوری های مورد نیاز را تأمین نماییم علاوه بر مبحث گردشگری بر کاهش ترافیکی شهرها در روزهای پیک کمک زیادی می شود.

وزیر میراث فرهنگی به برنامه های حمایتی از ساخت هتل های دریایی در شمال و جنوب و آمدن (کشتی) کروزهای بین المللی اشاره نمود و اظهار داشت: این برنامه ها می تواند مورد استقبال گردشگران قرار گیرد و باعث جلوگیری خروج ارز از کشور شود.

ضرورت حفظ هنر لنج سازی

مونسان مغفول نماندن هنر لنج سازی را هم بعنوان یکی از دغدغه های وزارت میراث فرهنگی عنوان نمود و اظهار داشت: هنر لنج سازی در سطح ملی ثبت شده است و این نگرانی وجود دارد که مصوبه دولت درباره نوسازی ناوگان دریایی باعث از بین رفتن هنر لنج سازی شود. از این هنر و میراث ملی باید پشتیبانی شود و اگر احتیاج به اصلاحی در آئین نامه است این کار صورت گیرد.

مونسان ابراز امیدواری کرد که با این توافقنامه و همکاری دو وزارت خانه شاهد رونق و توسعه گردشگری دریایی در کشور باشیم و استفاده از سواحل بعنوان یکی از جذاب ترین بخش های گردشگری مورد توجه قرار بگیرد.


صنعت لنج سازی نباید از مدار خارج شود

محمد اسلامی وزیر راه و شهر سازی هم با اشاره به اینکه زمینه جهت استفاده سازماندهی شده مردم از ظرفیت دریا و سواحل مهیا نشده است، اضافه کرد: مردم می توانند با رعایت شئونات از موهبت دریا و زیبایی های طبیعی استفاده دل چسبی داشته باشند. ما زیرساخت ها را بگونه ای فراهم نکردیم که این شرایط مهیا شود.

وزیر راه و شهرسازی کارآمدسازی بنادر و حرکت به سمت بنادر نسل سوم را بعنوان اولویت های وزارت راه و شهرسازی در این دوره نام برد و اضافه کرد: نقشه راهی برای توسعه بنادر کوچک و بنادر گردشگری همینطور استفاده از ظرفیت دریا هم در اشتغال زایی و هم تفریحی آماده کرده ایم. داشتن یک برنامه مدون و سازمان یافته برای پیشرفت و توسعه سواحل و استفاده از تفریحات دریایی موضوعی است که در این مقطع مورد توجه ما قرار دارد.

او ضمن اشاره به اهمیت برنامه مدون برای توسعه سواحل و استفاده از دریا، اضافه کرد: در این راستا باید انضباط همراه با مسئولیت وجود داشته باشد و گردشگری دریایی به یک جریان پایدار منجر شود. با سازوکارهایی مورد نیاز باید مسافرت دریایی بعنوان یک وسیله ایمن و پابرجا مورد توجه قرار بگیرد و همواره سفر دریایی برقرار باشد.

اسلامی ضمن اشاره به دستور کار قرار گرفتن طرح نوسازی ناوگان دریایی برای ارتقای وضعیت کشتی ها و شناورهای کوچک، بیان نمود: مصوبه این مورد دو ماه قبل در هیئت دولت عنوان شد، اما نباید با تبدیل شناورهای چوبی به فلزی صنعت لنج سازی از مدار بیرون برود. این هنر که یک سبقه تاریخی دارد باید در یک چاچوب و الگوی جدید تعریف شود و در صنعت توریسم مورد استفاده قرار گیرد که این مورد در دستور کار ما قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی، کنترل و سامان دهی رفت وآمد شناورهای بدون مجوز و شناسنامه، ایجاد مارینا، ایجاد و سامان دهی محیط ها و پلاژهای ویژه بر مبنای الگوهای سازمان بنادر، طرح جامع پیوند شهر و بندر، را همچون رویکردهای دارای اولویت سازمان بنادر و دریانوردی نام برد و ابراز امیدواری کرد با این اقدامت اقتصاد دریا و اشتغال دریا رونق بگیرد.اولین اجلاس وزیران گردشگری پنج کشور ساحلی خزر در استان گلستان برگزار می شود

ولی تیموری معاون گردشگری کشور در این مراسم به گستردگی همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با وزارت راه و شهرسازی اشاره نمود و اظهار داشت: در ایجاد و راه اندازی زیرساخت ها ارتباط تنگاتنگی بین این دو وزارت خانه وجود دارد. مأموریت ها و خدمات یکی است و آن رضایت مسافران و گردشگران است.

معاون گردشگری کشور ضمن اشاره به اهمیت تنوع بخشی به محصولات گردشگری اضافه کرد: خارج شدن از تک محصولی بودن گردشگری همواره مورد تاکید دکتر مونسان بوده است بر همین مبنا در حوزه گردشگری دریایی برنامه ریزی ها، راهکارها و صدمه شناسی ها انجام شده و کمیته ای در این ارتباط شکل گرفته است. در گذشته صرفاً روی گردشگری تاریخی و فرهنگی و نقاط خاصی برای گردشگران ورودی تمرکز شده بود و گردشگری دریایی که یکی از ظرفیت های مهم کشور است مغفول مانده بود.

تیموری ضمن اشاره به برنامه هفتم و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد ارتقای ظرفیت گردشگری دریایی بیان نمود: کمیته فنی مشترکی در این راستا تشکیل شده است و شیوه نامه، نحوه صدور مجوزهای گردشگری دریایی، آموزش، تبادل تجربه، مجوز ساخت و سازها همچون اهداف تعریف شده برای این کمیته است.

تیموری همینطور به محول شدن محوریت همکاریهای گردشگری پنج کشور ساحلی دریای خزر به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: در حال نهایی کردن توافقنامه مشترک با وزارت امور خارجه هستیم. مقرر است نخستین اجلاس وزرای گرشگری این پنج کشور ساحلی در استان گلستان برگزار گردد.

معاون گردشگری در انتها خاطرنشان کرد: اگر هماهنگ و با اتکا با ظرفیت های موجود حرکت نماییم در بعد بین المللی هم می توانیم موفق عمل نماییم.

۵۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی نشانه ظرفیت بالای گردشگری دریایی است

محمد راستاد هم در این مراسم با ابراز امیدواری که امضای این تفاهم نامه به تقویت گردشگری دریایی منتهی شود، اضافه کرد: داشتن ۵۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در شمال و جنوب کشور نشانگر ظرفیت بالای کشور در حوزه گردشگری طبیعی دریایی است. امیدواریم که با همکاریهای دو طرفه در زیرساخت ها، تجهیزات و امکانات گردشگری دریایی کمبودی دراین حوزه نداشته باشیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ظرفیت مسافری دریایی در بنادر شمال و جنوب کشور را ۲۴.۸میلیون نفر در سال عنوان نمود و اظهار داشت: بر مبنای اهداف و توسعه هایی که در حال انجام می باشد این میزان در سال آینده به ۲۵میلیون نفر خواهد رسید. همینطور هم اکنون ۵۷ کشتی مسافربری با ۷۵۰۰ صندلی در کشور فعالیت دارد و عموما در راه بندرعباس به جزیره قشم تردد دارند.

راستاد همینطور به برخی دیگر از ظرفیت ها و اقدامات انجام شده اشاره و ابراز امیدواری کرد به واسطه تفاهمنامه مشترک دو وزارت خانه و تعاملی که شکل می گیرد کشور در حوزه گردشگری دریایی کاستی نداشته باشد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، آیین امضای تفاهمنامه مشترک میان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت راه و شهرسازی با حضور وزیران میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و راه و شهرسازی روز یکشنبه دهم اسفندماه ۹۹ در سالن فجر وزارت خانه میراث فرهنگی برگزار شد.

توسعه فعالیت‏ های گردشگری ساحلی و دریایی در چارچوب طرح‏ ها و برنامه ‏های سازگار با محیط زیست، ایجاد زمینه های لازم برای همکاری و تبادل دانش و اطلاعات و هم کمک به تولید محتوا به منظور توسعه منابع گردشگری ساحلی و دریایی کشور و همکاری در جهت ارتقای فرهنگ استفاده گردشگری از دریا بعنوان ابزاری برای افزایش نشاط اجتماعی، تنوع بخشی به درآمد ساحل نشینان و معرفی ظرفیت ‏های بالقوه و بالفعل دریا از موضوعات این تفاهمنامه است.

در این مراسم که علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، ولی تیموری معاون گردشگری و محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی حضور داشتند، مسائل در ارتباط با همکاریهای دو جانبه در جهت تحقق اهداف سند استراتژیک توسعه گردشگری و توسعه فعالیتهای گردشگری ساحلی و دریایی عنوان شد.منبع:

1399/12/12
10:16:49
0.0 / 5
1014
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , توریست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر