دستور طالبان به جنگجویانش برای حفظ آثار باستانی

دستور طالبان به جنگجویانش برای حفظ آثار باستانی

لذت سفر: گروه طالبان در یک موضع گیری بی سابقه، از تمام جنگجویان خود خواسته است تا آثار تاریخی افغانستان را تخریب نکنند و از آنها محافظت کنند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، به نوشته ایندیپندنت، در اطلاعیه ای که امروز در سایت خبری گروه طالبان انتشار یافت، آماده است: «از تمام مسئولان امارت اسلامی، روسای کمیسیون ها و اداره ها، والی ها، فرمانداران، فرماندهان واحدهای نظامی، مجاهدین و سایر هموطنان خواسته می شود که برای محافظت از آثار تاریخی در سراسر کشور توجه نمایند.»
این دستور از آن جهت غیرمنتظره است که گروه طالبان در دوران حاکمیت خود بخش عمده ای از آثار تاریخی قبل از اسلام را نابود یا تخریب کرد. تخریب تندیس های قدیمی بودا که در قرن ششم در دل کوه های بامیان تولید شده بودند، به دستور ملا محمد عمر، رهبر و بنیان گذار طالبان در ماه مارس سال ۲۰۰۱، هنوز از خاطر جهانیان نرفته است.
بوداهای بامیان تنها میراث باستانی افغانستان نبودند که از تیغ طالبان در امان نماندند. سیاست کلی این گروه از ابتدا، مبارزه با آنچه «نمادهای غیراسلامی» می خواندند، بوده است.
ماموران طالبان در ماه فوریه ۲۰۰۱ همین طور کوشیدند وارد انبارهای موزه ملی افغانستان شوند و همه آثار باستانی به شکل انسان یا حیوان را که به عقیده طالبان کفرآمیز بودند، با تبر بشکنند که با مخالفت کارمندان موزه، در این کار موفق نشدند؛ اما هزاران اثر باستانی کشور در گوشه و کنار افغانستان به دست طالبان ویران یا به خارج قاچاق شد.
حالا طالبان در اطلاعیه ای امروز خود می گویند: «از آنجا که افغانستان کشوری پر از آثار تاریخی باستانی است و این آثار قسمتی از تاریخ، هویت و فرهنگ غنی کشور ما است، همه ما به محافظت، نظارت و نگهداشت آنها موظف هستیم.»
این بیانیه می افزاید: «هیچ کس مجاز به حفاری، حمل و نقل یا فروش اشیای عتیقه یا بردن آنها به خارج تحت هیچ عنوانی نیست. همه مجاهدین باید از حفاری آثار باستانی اجتناب کنند و از اماکن تاریخی مانند قلعه های قدیمی، مناره ها و برج های تاریخی و سایر اماکن باستانی مراقبت کنند تا از آنها در مقابل تخریب و لطمه محافظت گردد.»
این موضع گیری بعد از آن صورت می گیرد که گروه طالبان علاوه بر قاچاق مواد مخدر، به حفاری های غیرقانونی و قاچاق آثار باستانی نیز متهم شده است. طبق گزارش تازه ای که خبرگزاری پژواک منتشر نموده است، طالبان در حدود ۵۰ درصد خاک افغانستان حضور دارند و آثار تاریخی بسیاری در این مناطق وجود دارد.
صدور بیانیه های این چنینی طالبان همچون در مخالفت با تعدد زوجات، حفاظت از محیط زیست، احترام به حقوق بانوان و همدیگرپذیریی، معنای سیاسی بزرگ تری هم دارد. ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان، در نامه سرگشاده ای که به مردم آمریکا نوشته نیز کوشیده است تا چهره قابل قبولی از طالبان عرضه نماید. وی در این نامه اطمینان می دهد که از نظر طالبان، افغانستان خانه مشترک همه افغان ها است و برخورد تبعیض آمیز بین اعضای این خانواده قابل قبول نیست و طالبان خودرا به تامین و تضمین همه حقوق بانوان که شریعت اسلامی حدود آنرا مشخص کرده است، متعهد می داند.
بنظر می رسد که گروه طالبان با کوشش برای بازسازی چهره خود می خواهد برای فعالیت سیاسی و حکومت داری آماده شود. بعد از امضای توافق طالبان با آمریکا، که منتظر تایید دولت جو بایدن است، این گروه، مذاکرات صلح با دولت افغانستان را شروع کردند که مقرر است به توافقی سیاسی و ایجاد حکومتی مشترک بینجامد. هرچند این راه آسان نخواهد بود و پیچیدگی های فراوان و زمان زیادی تا رسیدن به هدف در پیش است، اما بنظر می رسد طالبان خودرا برای بازگشت به کابل آماده می کنند.
منبع:

1399/12/03
12:41:58
0.0 / 5
941
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر