تب آفرودسواران برای توبیرون دزفول

تب آفرودسواران برای توبیرون دزفول

به گزارش لذت سفر ایرنا- تردد آفرودسواران در دل دره توبیرون دزفول محیط زیست حیوانات و آبزیان منطقه را تحت تأثیر قرار داده است.


توبیرون واژه ای محلی به معنای بریدن تب است؛ همانگونه که دره توبیرون دزفول به واسطه عمق دره و عبور نهری زیبا از میان آن به مکانی خنک برای گردشگران و طبیعت دوستان در تمام ایام سال تبدیل گشته است.
ولی این روزها جیپ های آفرود با سرعت تمام از دره می گذرند و صدای دلخراش آنها گردشگران و حیوانات را می آزارد؛ جای لاستیک خودرو ها بر تن طبیعت می ماند و آرامش حیوانات را سلب می کند.
این بی توجهی ها ادامه می یابد و منطقه ای بکر به جولان آفرودسواران تبدیل می شود؛ اتوبوس های گردشگری هم یکی بعد از دیگری در منطقه نمایان می شوند و رنگ زرد دزفول را قرمز می کنند باآنکه قرمز شدن وضعیت کرونا در دزفول به عوامل دیگری هم بستگی دارد و مبحث گزارش نیست.
بنا به قول رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول، ورود وسایل نقلیه در مناطق بکر طبیعی باعث انواع مخاطرات زیست محیطی همچون برهم زدن اکوسیستم بستر، مرگ و میر آبزیان و موجودات ساکن در دره و آلودگی صوتی می شود.
رضا قپانچی پور تخریب و زوال تدریجی دره توبیرون در سایه تداوم حضور آفرودسواران را دور از انتظار ندانست.
برهم زدن امنیت منطقه، تخریب و زوال تدریجی دره توبیرون از دیگر چالش های حضور آفرودسواران در این دره هستند که رضا قپانچی پور به آنها اشاره و بر ضرورت اتخاذ تدابیر فوری برای حفاظت و حراست از این محل منحصر به فرد تاکید می کند.
نکته قابل تامل دیگر آب شرب عشایر ساکن در پایین دست رودخانه است که با تردد آفرودسواران و بی توجهی گردشگران تحت تأثیر قرار گرفته و آلوده می شود علاوه بر آن باید به شکسته شدن درختان بستر رودخانه هم اشاره کرد؛ درختان و پوشش گیاهی که سال ها در این دره چشم نواز بودند حالا در خطر هستند.
علاوه بر آلودگی صوتی ناشی از تردد خودرو ها در این مناطق که باعث ناامنی حیات وحش می شود اکوسیستم و بستر رودخانه که محل زیست آبزیان است هم دگرگون شده است.
جلوگیری از ورود وسایل نقلیه و آفرودسواران به دره توبیرون از راهکارهایی است که رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول به آن تاکید دارد تا از این طریق پاکیزگی آب و محیط زیست حفظ شود ولی کو گوش شنوا!
گردشگران از استان های مختلف می آیند و بعضی از آنها به هیچ اصولی پایبند نیستند؛ آفرودسواران هم که می خواهند گاز بدهند، ویراژ بروند و لذتش را ببرند.
منع تردد خودرو ها به دره و صرفاً پیاده روی در این دره زیبا می تواند کارگشا باشد؛ بهتر است گردشگران پیاده روی در این دره زیبا و استفاده از مواهب طبیعی آنرا جایگزین لذت گاز دادن و ویراژ رفتن کنند و به آیندگان هم نیم نگاهی داشته باشند.
دره توبیرون در راه سردشت قرار گرفته که همچون مناطق بکر و مستعد جذب توریست و زیستگاه انواع پرندگان شکاری، جغد، خفاش، ماهی و انواع متنوعی از خزندگان است که نگاه و توجه به آنها، انسان را در فکر فرو می برد و یاد خالق یکتا و نعمت های بیکرانش می اندازد.
مهدی چناری رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول آفرودسواران را از دیگر گردشگران مجزا و عنوان می کند دره توبیرون یکی از مناطق بکر گردشگری شهرستان دزفول است که گردشگران و طبیعت دوستان در چارچوب تور و به صورت پیاده از این مکان بازدید می کنند.
وی همینطور بر ضرورت برگزاری نشست های هم اندیشی با حضور اداره های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، منابع طبیعی و آبخیزداری، حفاظت محیط زیست و فرمانداری دزفول تاکید دارد و می گوید باید سازو کاری برای پیشگیری از عبور خودرو ها از دره توبیرون درنظر گرفته شود.
بنا به قول چناری دره توبیرون در تملک میراث فرهنگی نیست ولی جزو مناطق گردشگری دزفول به حساب می آید که نیاز است ضمن در نظر گرفتن نگهبان برای حفاظت از منطقه، از ورود خودرو به دره جلوگیری شود تا مبادا صدمه ای به این اثر طبیعی و گردشگری وارد شود.
دره توبیرون مکانی اعجاب انگیز و تماشایی در جنوب غرب ایران است که در بخش سردشت دزفول و ۲۰ کیلومتری این شهر جای دارد.
شهرستان دزفول از مواهب طبیعی فراوانی نظیر کوه، جنگل، جلگه، دریاچه، دره، رود و آبشار برخوردار می باشد و از مقاصد گردشگری شمال خوزستان به حساب می آید ولی این روزها که کرونا حرف نخست محافل شده و قربانی می گیرد بهتر است گردشگری را کنار بگذاریم و به طبیعت فرصت تنفس دهیم.
بنا به اعلام دانشگاه علوم پزشکی اهواز، هشت شهرستان خوزستان همچون دزفول در وضعیت قرمز و پرخطر کرونا قرار گرفته اند. برگزاری تورهای گردشگری، مراسم عروسی و عزا، تجمع های مختلف، دورهمی های خانوادگی از عوامل اصلی افزایش کرونا در این استان عنوان شده اند.


1399/11/28
21:20:19
0.0 / 5
1099
تگهای خبر: برند , پزشك , توریست , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر