اعلام دو كشف یكی نادرست از آب درآمد

اعلام دو كشف یكی نادرست از آب درآمد

به گزارش لذت سفر طی هفته گذشته باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی موفق به کشف مجموعه اسناد و مدارک گسترده در دروازه کوروش شدند اما خبر کشف دیگری یعنی مدفن زکریای رازی در شهرری، نادرست از آب درآمد.


هفته گذشته، روزهای پر خبری برای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی بود به صورتی که اعلام خبر دو کشف به خودی خود این حوزه را خبر ساز کرد. از سویی گشایش شعبه ۲۶۳۴ شورای حل اختلاف تهران که مختص انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران و افتتاح پنجمین جشنواره «صنایع دستی فجر» با حضور معاون رئیس جمهوری و مسؤلان دولتی و بخش خصوصی خبرهای حوزه میراث فرهنگی را خواندنی تر که در ادامه به نمونه ای از آنها اشاره می شود.
هیات مشترک ایرانی ایتالیایی بعد از ۱۰ سال و در آخرین فصل از جستجوهای باستان شناسی، موفق شدند اثبات کنند کوروش بنیانگذار حکومت هخامنشی، فرمان ساخت دروازه پردیس پارسه را صادر کرده و این دروازه باشکوه در دوره فرزندش کمبوجیه به بهره برداری رسیده است.
هیات دیرینه شناسی مشترک ایرانی ـ ایتالیایی به سرپرستی مشترک پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا و علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ طی ۱۰ فصل کاوش دیرینه شناسی مجموعه اسناد و مدارک گسترده دیرینه شناسی از این محوطه کشف کردند.
دروازه کشف شده در محوطه تل آجری واقع در سه کیلومتری شمال غرب تختگاه تخت جمشید قرار دارد. این دروازه بنایی به ابعاد ۳۰ در ۴۰ متر به ارتفاع تقریبی ۱۲متر بوده است. بنا دارای کریدوری در مرکز بوده که آنرا اتاقی مستطیل شکل به ابعاد هشت در ۱۲ متر تشکیل می داده است و در دورن این اتاق مرکزی چهار صندلی نشیمن وجود داشته است. راهروی مرکزی از دو طرف به سمت پردیس هخامنشی باز می شده است.
آغاز فصل جستجوهای دیرینه شناسی ایران و آلمان
اکبر عابدی سرپرست هیات دیرینه شناسی اظهار داشت: اولین فصل پروژه دیرینه شناسی لیلان با عنوان گمانه زنی به منظور لایه نگاری، تعیین عرصه و پیشنهاد حریم با همکاری موسسه دیرینه شناسی آلمان در آذربایجان شرقی شروع شد.
عابدی با بیان این خبر اظهار داشت: در جهت مطالعات قبل از تاریخی شمال غرب ایران و حوضه دریاچه ارومیه و به منظور حفاظت و صیانت از محوطه های باستانی میراث فرهنگی کشور، نخستین فصل پروژه دیرینه شناسی لیلان باعنوان گمانه زنی به منظور لایه نگاری، تعیین عرصه و پیشنهاد حریم الله قلی تپه سی لیلان با مجوز رسمی پژوهشگاه با همکاری اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان شرقی و موسسه دیرینه شناسی آلمان شروع شد.کاروان سرای شاه عباسی در فهرست ثبت جهانی ۲۰۲۱ قرار گرفت
نادر فلاحی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل اظهار داشت: کاروان سرای شاه عباسی نیر بعنوان یکی از اثرهای تاریخی مهم این استان در فهرست ثبت جهانی سال ۲۰۲۱ قرار گرفت.
وی در نشست بررسی روند ثبت جهانی کاروان سرای شاه عباسی صائین نیر اظهارکرد: این کاروان سرا با تلاش ها و پیگیری های شبانه روزی همکاران در معاونت میراث فرهنگی این اداره کل، بعنوان یکی از کاروان سراهای منتخب و دومین اثر تاریخی ثبت جهانی استان اردبیل در فهرست نهایی قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: کاروان سرای شاه عباسی صائین نیر متعلق به دوره صفویه بوده و در رونق اقتصادی جاده ابریشم همینطور ایجاد ارتباط امن بین چین و اروپا نقش بسیار پررنگی داشته است که با عنایت به اهمیت تاریخی آن، کوشش برای ثبت جهانی اثر صورت می گیرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل بیان نمود: کاروان سرای شاه عباسی نیر بعد از مستندسازی و تکمیل پرونده بعنوان یکی از کاروان سراهای شاخص، در پرونده کاروان سرای ایرانی برای ثبت در لیست میراث جهانی به یونسکو فرستاده شد.


بخشی از حریم قلعه فلک الافلاک خرم آباد سال جاری تحویل می شود
سردار مرتضی کشکولی فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان اظهار داشت: بخشی از ساختمان های این نهاد واقع در حریم قلعه فلک الافلاک خرم آباد تا عید نوروز تحویل استانداری می شود.
سردار مرتضی کشکولی در جریان سفر محمدباقر نوبخت به لرستان و بازدید از پروژه ساخت پادگان جدید سپاه اضافه کرد: این مجموعه تاریخی باید ثبت جهانی شود چونکه ظرفیت و فرصت مناسبی برای توسعه و گردشگری شهر و استان به حساب می آید.
وی خاطرنشان کرد: باوجود قولی که برای انجام این مهم داده شده بود اما دلایلی همچون گرانی، تورم مانعی برای این کار شد و اوراقی که برای تخلیه به سپاه استان دادند با ۲ سال تاخیر همراه بود.
فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان افزود: می بایست اعتباری را که برای ما در نظر گرفته بودند سالهای ۹۷ و ۹۸ دریافت نماییم اما شهریور سال جاری دریافت شد.
رییس کل دادگستری تهران: مدیون گردشگری هستیم
محمدجواد حشمتی مهذب رییس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه باید قوانین گردشگری رعایت شود تا مردم دیگر کشورها بدانند، گردشگری ما رو به روال است، اظهار داشت: ما مدیون گردشگری هستیم.
حشمتی مهذب در آیین گشایش شعبه ۲۶۳۴ شورای حل اختلاف تهران که مختص انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران است، ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر عنوان کرد: شورای حل اختلاف توانسته وظیفه صلح و سازش برعهده بگیرد.
وی اضافه کرد: شورای حل اختلاف قبل از انقلاب هم وجود داشت اما با وقوع انقلاب اسلامی توانست قدرت زیادی پیدا کند و خیلی از پرونده ها را به سمت صلح و سازش سوق دهد. بر این اساس قوه قضاییه بهره های زیادی از شورای حل اختلاف برده ست.
رییس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به اینکه حل و فصل پرونده ها را باید به مردم سپرد اظهار داشت: شورای حل اختلاف با کمترین هزینه و کمترین زمان و تشریفات آیین دادرسی توانسته است خیلی از پرونده ها را به سرانجام صلح و سازش برساند و ما وظیفه داریم شورای حل اختلاف را گسترش دهیم.


جشنواره فجر صنایع دستی فرصتی برای نمایش گوشه ای از گنجینه هنر ایران است
پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: جشنواره فجر صنایع دستی بستری برای نمایش جدید ترین دستاوردهای این حوزه و گوشه ای از گنجینه عظیم هنر سنتی ایران است.
پویا محمودیان در مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره «صنایع دستی فجر» اظهار داشت: خلاقیت در تکنیک تولید و استفاده از مواد اولیه در طراحی و نحوه اجرا تم اصلی این دوره از جشنواره است؛ آثاری که امروز به معرض نمایش گذاشته شده است بعد از دو مرحله داوری انتخاب و به نمایشگاه را پیدا کرده اند که در نهایت ۶ هنرمند موفق به دریافت سرو سیمین و به ۶ نفر هم دیپلم افتخار اعطا خواهد شد.
جشنواره فجر صنایع دستی بستری برای نشان دادن جدید ترین دستاوردهای صنایع دستی و هنرهای سنتی و توانمندی جوانان هنرمند ایران و کشف استعدادها در این حوزه می باشد.
وی جشنواره فجر صنایع دستی را فرصتی برای ارتباط بی واسطه علاقه مندان با هنرمندان ای حوزه عنوان نمود و اظهار داشت: تلاش می نماییم در حد بضاعت از راه این رویداد هنرمندان و صنعتگران گوشه ای از گنجینه عظیم هنری ایران را در معرض دید علاقه مندان قرار بدهند.
زنان ۸۵ درصد صنایع دستی کشور را تولید می کنند
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده ضمن تاکید بر اهتمام جدی دولت بر حمایت و گسترش صنایع دستی تصریح کرد، ۸۵ درصد صنایع دستی کشور توسط زنان تهیه و تولید می شود.
ابتکار با تکیه بر اینکه امروزه صنایع خلاق یکی از ابعاد مهم اقتصادهای جهان محسوب می شوند، عنوان کرد: صنایع دستی همچون صنایع خلاقی هستند که خوشبختانه در کشور در مورد آن مزیت های فوق العاده ای داریم.
وی خاطرنشان کرد: در ایران ۸۵ درصد صنایع دستی توسط زنان تهیه و تولید می شود و دلیل عمده آن این است که هنر و عشق و علاقه آنان برگرفته از فرهنگ غنی و فرهنگ قومی، منطقه ای و طبیعت زیبا است که سبب شد ایرانیان به سمت صنایع دستی بروند.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه بهترین پشتیبانی از این زنان برگزاری همین نمایشگاه ها و جشنواره ها است، تصریح کرد: اتفاقی که شاید به سبب انتشار کرونا کمی با دشواری مواجه بوده اما با همت معاونت صنایع دستی شاهد برگزاری این نمایشگاه هستیم که در جهت پشتیبانی از صنعتگران صنایع دستی است.


افتتاح اولین «پست موزه مدرسه» جهان در رشت
حسن عمیدی رییس موزه ارتباطات ایران از افتتاح فاز اول طرح «پست موزه مدرسه» جهان در رشت در روز شنبه -۱۸ بهمن ماه - با حضور مدیرعامل شرکت ملی پست اطلاع داد.
عمیدی اظهار داشت: در این موزه گزیده تمبرهای قبل و پس از انقلاب و مجموعه ای از پاکت های تمبر و نامه های کمیاب خارجی و همینطور مجموعه ای از اقلام قدیمی موزه ای در حوزه ارتباطات به معرض نمایش گذاشته خواهد شد.
مدیرکل دفتر مدیرعامل، امور استان ها و ارتباطات شرکت ملی پست ایران هدف از افتتاح این مرکز را آموزش، پژوهش و فرهنگسازی در حوزه پست و تمبر و به بیان کلی تر مهارت های ارتباطاتی عنوان نمود و اضافه کرد: آموزش کودکان و نوجوانان در حوزه های مختلف ارتباطات و رسانه همچون ارتقای سواد رسانه ای و مهارتهای ارتباطی از برنامه هایی است که در این مجموعه صورت خواهد گرفت.
باقرزاده، بینانگذار مرکز دیرینه شناسی ایران درگذشت
فیروز باقرزاده بینانگذار مرکز دیرینه شناسی ایران روز پنجشنبه در سن ۹۰ سالگی در پاریس در گذشت.
وی، تلاش ویژه برای ثبت سه اثر نخست ایران در لیست میراث جهانی (چغازنبیل، تخت جمشید و میدان نقش جهان اصفهان) راه اندازی آزمایشگاه حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی، بسترسازی برای پژوهش های هدفمند دیرینه شناسی با حضور پژوهشگران داخلی و بین المللی، برگزاری کنگره های باستان شناسی، انتشار منظم نتایج پژوهش های دیرینه شناسی و لغو قانون تقسیم اموال و اشیای تاریخی فرهنگی در هیات های مشترک ایرانی و خارجی از خدمات ماندگار وی در عرصه میراث فرهنگی است.
ساماندهی و برنامه ریزی دقیق علمی و هماهنگی بین پژوهش های دیرینه شناسی و مطالعات مواد فرهنگی موزه ای او هم سبب شد تا از این دوره مدیریت او بعنوان یکی از دوران درخشان دیرینه شناسی و موزه ایران باستان یاد شود.

توقف ثبت جهانی قله دماوند در ایستگاه محرومیت از پایگاه دائمی
مهدی ایزدی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران اظهار داشت: ثبت جهانی قله دماوند هم اکنون پشت ایستگاه محرومیت از ساختمان اداری پایگاه در منطقه متوقف مانده است.
وی پیرامون وضعیت پرونده قله دماوند برای ثبت جهانی اضافه کرد: طبق قوانین یونسکو برای ثبت جهانی یک مکان یا پدیده طبیعی نیازمند برگزاری پایگاه دائمی هستیم که متاسفانه این مساله برای قله دماوند تابحال رخ نداده است.
وی تلاشهای میراث فرهنگی برای در اختیار گرفتن مکانی حتی کوچک جهت ایجاد پایگاه دائمی میراثی قله دماوند بی نتیجه عنوان نمود و اظهار داشت: چندی قبل درخواستی در خصوص اهدای بخشی از ساختمان زندانی متروکه در شهر رینه لاریجان آمل برای ایجاد پایگاه به شهرداری "رینه" بخش لاریجان آمل عرضه شد که با مخالفت شورای شهر ناکام ماند.
معاون میراث فرهنگی مازندران با تکیه بر اینکه وزارت میراث خرید هرگونه ملکی را ممنوع کرده است اضافه کرد: تمامی آثار طبیعی، تاریخی و معنوی که به ثبت جهانی می رسند باید ابتدا و قبل از عرضه پرونده به سازمان یونسکو دارای پایگاه دائمی باشند تا پرونده و طرح های ثبتی در آن پایگاه تکمیل و سپس ارسال شود.


شهرداری تهران برای ثبت میراث کوه بی بی شهربانو اقدام کند
شهرداری تهران با تصمیم اعضای شورای شهر ملزم به فراهم کردن سازوکار ثبت میراث طبیعی کوه بی بی شهربانو طی ۳ ماه آینده شد.
زهرا صدر اعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت وخدمات شهری شورای شهر تهران در اینباره توضیح داد: تهران طی سالیان گذشته توسعه پیدا کرد اما بخشی از میراث طبیعی اش در ساخت و ساز بین رفته و شهرداری مکلف به احیای میراث طییعی شهر است.
وی افزود: با عنایت به محتوای اقلیمی آرامگاه و کوه بی بی شهربانو شهرداری موظف است با بررسی محدوده ثبتی آرامگاه بی بی شهربانو نسبت به پیگیری ثبت ظرف ۳ ماه اقدام و طرح های خویش را اجرا نماید تا تعادلی در توجه به میراث طبیعی و پرارزش شمالی و جنوبی تهران ایجاد شود.
سخنگوی شورای شهر هم خاطرنشان کرد که عنوان طرح اجبار شهرداری برای ثبت میراث طبیعی کوه بی بی شهربانو درست نیست چونکه شهرداری نمی تواند ثبت کند و فقط می تواند پیگیری کند.
موضوع کشف مدفن زکریای رازی صحت ندارد
امیرمسیب رحیم زاده رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری اظهار داشت: خبر انتشار یافته در فضای مجازی در خصوص کشف محل دفن زکریای رازی پس از ۱۱۰۰ سال در قبرستان امام زاده شعیب(ع) حقیقت ندارد و کشفیاتی صورت نگرفته است.
رحیم زاده اعلام نمود: در پاورقی صفحه ۶۴ کتاب "آثار بازمانده از ری قدیم" نوشته حسین کریمیان، احتمال محل دفن زکریای رازی در روستای فیروزآباد و بخش قلعه نو کنونی مطرح گردیده است و این خبر را هم برپایه همین نظریه منتشر نموده اند. در حقیقت هنوز در این محل کشفیاتی صورت نگرفته است.
او اضافه کرد: باستان شناسان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران با عنایت به نظریات کریمیان، می توانند در این محدوده مطالعات دیرینه شناسی و تحقیقات خویش را انجام دهند.
در روزهای گذشته خبری از مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) در خصوص کشف محل دفن زکریای رازی پس از ۱۱۰۰ سال در قبرستان امامزاده شعیب (ع) شهرستان ری انتشار یافته بود.1399/11/27
21:27:50
0.0 / 5
996
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر