یادداشت فرهنگی از سرزمین آفتاب، ژاپن (۶)

روز ملی ایران، همزمان با سال روز بنیانگذاری ژاپن

روز ملی ایران، همزمان با سال روز بنیانگذاری ژاپن

به گزارش لذت سفر بار دیگر چهل ودومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ که به فرموده رهبر معظم انقلاب روز «عزم ملی» است فرا رسید و این دفعه متفاوت تر از گذشته، اما چون همیشه پرشور.در داخل و خارج از کشور، ایرانی ها از یک سو و همراهان و علاقه ­مندان به عدالت و آزادی از طرفی، جشن پیروزی انقلاب را به پا داشتند و به صورت طبیعی در شرایط کرونایی باید ملاحظات بهداشتی و سفارش ­های پروتکلی را هم مورد توجه قرار می­ دادند و متناسب با این شرایط هم به گونه ­ای دیگر و متفاوت­ تر از سال ­های قبل، چهل و دومین سالگرد در ایران برگزار شد.

این روزها، ایرانی ها خارج از کشور هم برنامه های مختلفی را در گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اجرا کردند و در ژاپن هم چون سال­ های قبل، برنامه ­های مختلفی از سوی رایزنی فرهنگی پیش­بینی گردید با این تفاوت که قبلا خیلی از برنامه ­ها به صورت حضوری برگزار می­شد و این ­بار می ­بایست شیوه ­ای دیگر متناسب با شرایط تحمیلی کرونا به اجرا در می ­آمد.

فضای مجازی در این دوره همه ­گیری و شیوع ویروس کرونا، بستر مناسبی برای اجرای برنامه­ ها فراهم نموده و البته باوجود همه نابسامانی­ ها و غم ­هایی که ایجاد کرد و بر دل نشاند، این یک مورد یعنی گستردگی بیشتر فعالیت­ ها در فضای مجازی را بعنوان نکته مثبت آن می توان تلقی نمود و برنامه­ ها با حضور افرادی از شهرها و حتی کشورهای مختلف اجرا می­ شوند و این تجربه ­ای است که در این حدود یک سال هر روز بر گستره آن افزوده می­شد و هم کیفیت و هم کمیت برنامه­ ها ارتقاء می­ یافت.

در چهل ودومین سالگرد پیروزی انقلاب هم پیش ­بینی اجرای برنامه­ هایی از جانب رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن همچون برگزاری سمینار مجازی ایران امروز، تهیه نماهنگ­ هایی از دستاوردهای ایران بعد از انقلاب با زیرنویس ژاپنی برای انتشار در فضای مجازی و... پیشبینی شد.

اما به این بهانه و در این روزهای کرونایی که دولت ژاپن با به انتها رسیدن شرایط یک ماهه اضطراری، برای بار دیگر این وضعیت را تمدید کرده است، مناسبت مهمی هم در ژاپن در این روزها به ثبت رسیده که همه ساله یا همزمان و یا یکی دو روز پس از روز ملی جمهوری اسلامی ایران قرار می ­گیرد و آن هم روز ملی و یا روز تاسیس و بنیان­گذاری سرزمین آفتاب تابان است که تعطیل رسمی است و در ۱۳۹۹ با روز ۲۳ بهمن همراه شد و سال آینده در ۱۴۰۰ دقیقا با روز ۲۲ بهمن هم­زمان خواهد بود.

جالب این که مناسبت نوروز ایرانی هم با روز طبیعت ژاپن در ماه مارس همزمان است که فصل زیبای ساکورا و شکوفه های گیلاس در سرزمین آفتاب است و یا شب یلدا که هم­زمان با انقلاب زمستانی در ژاپن (۱) قرار دارد و این اشتراکات در روابط دو کشور می­ تواند بسیار اثرگذار و قابل بهره ­­برداری باشد چنان­چه در طول ۳ سال قبل هم به مناسبت یلدا و هم نوروز از جانب رایزنی فرهنگی برنامه­ های مختلف و گوناگونی برپا شد و خیلی از ژاپنی­ ها هم در کنار ایرانی ها عزیز مقیم در این برنامه حضور بهم رساندند که در یادداشت­ های جداگانه دیگر در مورد این موضوعات و اشتراک آن با برخی سنن ژاپنی بیشتر خواهیم گفت.

بنابراین در سال ۲۰۲۱ و روز پنجشنبه ۱۱ فوریه مصادف با ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ سالروز بنیانگذاری کشور ژاپن با عنوان کن کوکو کینن بی است و تعطیل رسمی در کشور می باشد.

۱۱ فوریه سال ۶۶۰ قبل از میلاد روز تاج­گذاری نخستین امپراطور بود و ژاپنی ­ها معتقدند در این روز ژاپن تاسیس شده است، زنجیره­ای طولانی از مجموعه جزایری در غرب اقیانوس آرام در منطقه ­ای معتدل در سواحل شرق آسیا که دریای چین آنرا از قاره جدا کرده است.
مراسم سنتی انتهای دوره هی ­سی

1399/11/27
14:20:40
0.0 / 5
1137
تگهای خبر: ثبت , شهر , طبیعت , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر