در سومین جلسه كمیته تشخیص نفایس آثار؛

میل خسروجرد و مصلای سبزوار جزو آثار نفیس تشخیص داده شد

میل خسروجرد و مصلای سبزوار جزو آثار نفیس تشخیص داده شد

به گزارش لذت سفر سومین جلسه کمیته تشخیص نفایس و کاربری هم شأن اثر، به ریاست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد و میل خسروجرد و مصلای سبزوار در استان خراسان رضوی جزو «آثار نفیس» تشخیص داده شدند.به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا از میراث آریا، سومین جلسه کمیته تشخیص نفایس و کاربری هم شأن اثر، بامداد روز شنبه ۱۸ بهمن ماه به ریاست علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد.

این جلسه که با حضور اعضای کمیته تشخیص نفایس به شکل حضوری و مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد، ۱۷ اثر از استان خراسان رضوی مورد بررسی قرار گرفت که میل خسروجرد و مصلای سبزوار نفیس تشخیص داده شد.

همچنین از استان کرمان هم خانه لطفعلی زاده مورد بررسی قرار گرفت، برای فروش این بنا که در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص نفیس بودن اثر استعلام گرفته شده بود که امروز در این نشست اعضای کمیته رأی به غیرنفیس بودن آن دادند و فروش آن بلامانع اعلام گردید.

بندهایی هم از دستورالعمل کمیته تشخیص نفایس و کاربری هم شأن اثر مورد بررسی قرار گرفت و اصلاحات آن انجام شد.

میل (مناره) خسروجرد سبزوار بعنوان بلندترین سازه تاریخی استان خراسان و در شمار زیباترین مناره های تاریخی آغاز قرن ششم هجری قمری معرفی شده است.
این بنای بسیار زیبا در سال ۵۰۵ هجری قمری به دستور تاج الدوله ابوالقاسم بن سعید، همدوره با حکومت سلجوقیان برای راهنمایی و محل اطراق مسافران و کاروانیان خسته جاده قدیم ابریشم بنا شده است.
این اثر دیدنی با ۲۸ متر ارتفاع در حدود پنج کیلومتری غرب شهر سبزوار، در حاشیه دو جاده اصلی تهران - مشهد قرار دارد که چند سال قبل هم از جانب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرمت شده است.

مصلای تاریخی سبزوار یکی از زیباترین ابنیه به جا مانده از حکومت سربداران است. مردم سبزوار در این مکان که قدیمی ترین مصلای تاریخی در خراسان رضوی است از دیر زمان نمازهای عید و جمعه و هم نماز استسقاء را برگزار کرده اند. بنای کنونی که در ابتدای ورودی قبرستان شهر معروف به بهشت شهدا قرار دارد از ابنیه عهد صفوی با زیربنای۲۴۲ متر است و فضایی در حدود یک هکتار در اطراف آن قرار دارد.
سقف ۱۱ متری مصلا بسیار عالی و ماهرانه ساخته شده و از لحاظ ظرافت، مهارت و زدن ضربی جناغی نمونه آن در سایر ابنیه خراسان کمتر دیده می شود.منبع:

1399/11/20
21:58:00
0.0 / 5
1091
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر