با تصویب ستاد ملی مقابله با كرونا؛

توریستهای خارجی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ایران می آیند

توریستهای خارجی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ایران می آیند

به گزارش لذت سفر معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا توریستهای خارجی به زودی به صورت محدود، کنترل شده و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ایران می آیند.


«گردشگران، خیلی از نقاط جهان را دیده اند و به دلایلی همچون تبلیغات منفی در این چهار دهه به ایران سفر نکرده اند. خیلی از دولت ها مردمشان را از سفر به ایران بر حذر می دارند و حتی می گویند به ۱۳۰ کیلومتری مرزهای ایران نیز نزدیک نشوید. با همه‌ی اینها هر روز شاهد آمدن گردشگران به ایران هستیم این یعنی ایران بسیار ظرفیت جذب توریست دارد و طبیعی است که اگر اوضاع بهتر شود بسیاری به دیدن ایران خواهند آمد.
کسانیکه از توریستهای خارجی در این چنددهه میزبانی کرده اند متفق القولند که این گردشگران عموما شگفت زده ایران را ترک می کنند. مگر ما چکار می کنیم؟ از قضا کارهایی که ما می نماییم موجب گلایه‌ی آنان است پس چه عاملی موجب شگفتی و دلتنگی آنان می شود. توریستهای خارجی دقیقا به دنبال تمنایی به ایران می آیند که ما برای آن برنامه ریزی نکرده ایم. چیزهایی که منحصر به ایران و ایرانیان است؛ گردشگران برای چشیدن «میزبانی» ایرانیها به ایران می آیند. ما بلدیم که کاری نماییم که نشانه بگیریم دل میهمان را.
این خاصیت منحصر به فرد ایرانیها است که خارجی ها را شیفته می کند. این خصوصیت در میان همه اقوام ایرانی از کرد و لر، مازندرانی و سیستانی و بلوچ وجود دارد...»
این قسمتی از صحبت های محمد بهشتی (رییس اسبق سازمان میراث فرهنگی)، در سال قبل و البته قبل از شروع کرونا بود. آمار ورودی توریست خارجی طی سال های اخیر با وجود مشکلاتی همچون سیل، اعتراضات مردمی، سقوط هواپیما و ترور سردار شهید سلیمانی خیلی هم کم نبود.


سهم صنعت گردشگری در ایران سه درصد از تولید ناخالص داخلی است
وزیر میراث فرهنگی قبل از شیوع ویروس کرونا به ایرنا گفته بود، صنعت گردشگری می تواند باتوجه به مشکلات و تنگناهای اقتصادی راه نجات کشور باشد و مسیر توسعه ایران باید همچون خیلی از کشورهای منطقه و دنیا بر مدار و بستر صنعت گردشگری قرار گیرد.
علی اصغر مونسان افزوده بود: برمبنای هدف گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی از سه درصد به بالای ۶ درصد ارتقا می یابد که البته این عدد به نسبت برخی کشورهای پیشرو در این صنعت همچون ترکیه که هم اینک بالای ۱۰ درصد است، همچنان ناچیز به نظر می آید. با تحقق این امر سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی از ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به رقم بالای ۲۴ میلیارد دلار خواهد رسید.
سال ۹۸ حدود هشت میلیون توریست خارجی به ایران آمدند که آمار خوبی بود برمبنای پیش بینی ها ایران امسال می توانست میزبان ۱۰ میلیون توریست باشد که شیوع ویروس کرونا همه برنامه ریزها را به هم زد. و موجب شد آمار توریستهای خارجی کاهش ۹۳ درصدی را شاهد باشد.
وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای پشتیبانی از اشتغال های در رابطه با گردشگری، همچون آژانس های مسافرتی و هتل داران امکان ورورد توریست خارجی به ایران را البته با رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی می خواهد مهیا کند.


ولی تیموری معاون گردشگری در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به اینکه هدف اصلی تمام ارگان ها و وزارت خانه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور است، اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا و اعلام رسمی آن از سال گذشته، ورود توریست خارجی به کشور محدود شده است؛ در ۹ ماه گذشته تنها ۴۵۰ هزار توریست خارجی در قالب توریست سلامت و یا تجاری به ایران سفر کردند.
وی اظهار داشت: کلیات طرحی درباره ورود محدود توریست خارجی با رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی در کمیته انتظامی- اجتمای- امنیتی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و تصویت شده است و منتظر طرح و تصویب آن در ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.
تیموری درباره شیوه نامه جدیدی که روز ۱۰ بهمن از طرف معاون وزیر بهداشت برای مسافران ورودی به ایران اعلام شد، اظهار داشت: آن شیوه نامه ها مربوط به کشورهایی است که ویروس های جهش یافته شده کرونا در آنجا برای اولین بار دیده شده است و مربوط به تمام گردشگران ورودی به ایران نمی گردد.
وی اشاره کرد: با تایید کلیات این طرح، گردشگران بین المللی بصورت محدود، کنترل شده و با رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی از کشورهای کم خطر امکان ورود به ایران را پیدا خواهند کرد.
به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا علی رضا رئیسی معاون وزیر بهداشت دهم بهمن ماه اعلام نموده بود: پروتکل های سختگیرانه ای برای مراقبت از مرزها ابلاغ گردیده است. همه افرادی که وارد کشور می شوند تست می شوند. این مطلب قبلا فقط برای کشورهای اروپایی بود که باید با تست منفی وارد کشور می شدند حالا همه مسافران خارجی حتی کشورهای همسایه باید تست پی سی آر منفی داشته باشند و باردیگر در داخل از آنها تست گرفته می شود.
رئیسی افزود: اگر مسافری از اروپا وارد می شود علاوه بر در دست داشتن جواب تست منفی و تستی که از وی در داخل گرفته می شود باید ۱۴ روز در منزل قرنطینه باشد.
منبع:

1399/11/17
17:11:47
0.0 / 5
1050
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر