هنرهای سنتی بخش جدید جشنواره دانشجویی عكس و فیلم جاذبه های گردشگری

هنرهای سنتی بخش جدید جشنواره دانشجویی عكس و فیلم جاذبه های گردشگری

دبیر سومین دوره جشنواره ملی دانشجویی عکس و فیلم «جاذبه های گردشگری ایران» از افزوده شدن بخش «هنرهای سنتی» به این دوره جشنواره آگاهی داد و اظهار داشت: دانشجویان می توانند با خلق اثر در قالب عکس و فیلم، علاوه بر شرکت در مسابقه به شناخت و معرفی هنرهای سنتی ایران کمک کنند.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، دبیرخانه سومین دوره جشنواره ملی دانشجویی عکس و فیلم جاذبه های گردشگری ایران اواخر دی با انتشار فراخوان جشنواره، اعلام نمود: این دوره جشنواره در سه بخش عکس، فیلم و محتوای دیجیتالی برگزار می گردد و مهلت ارسال ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ است.

رحیم یعقوب زاده به خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: با توافقی که با گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت، بخش هنرهای سنتی هم بعنوان یکی از عناوین و بخش های اصلی به موضوعات سومین دوره جشنواره ملی دانشجویی عکس و فیلم و «جاذبه های گردشگری ایران» افزوده شد و از دانشجویان سراسر کشور دعوت می نماییم از هنرهای سنتی و صنایع دستی که می شناسند و یا علاقه دارند عکس و فیلم تولید کنند و به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

«هنرهای سنتی» از دریچه دوربین دانشجویان

وی هنرهای سنتی را ظرفیت باارزش و پشتوانه میراث فرهنگی کشور دانست و اظهار داشت: هنرهای سنتی و صنایع دستی در تکمیل و ارتقای زنجیره اقتصاد گردشگری حلقه مفقوده ای است که کمتر به چشم می آید. تلاش می نماییم در قالب رویدادهایی مانند جشنواره عکس و فیلم این ظرفیت را به مردم و توریستهایی که قصد دارند در آینده به مناطق مختلف سفر کنند معرفی کنیم؛ این جشنواره فرصتی است تا علاقه مندان این دفعه هنرهای سنتی را در نه در نمایشگاه ها، فروشگاه ها و بازارها، بلکه از زاویه دید و دریچه دوربین دانشجویان بعنوان نخبگان جامعه، تماشا کنند.

رئیس مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران با اعلان اینکه فناوری نوین تغییرات زیادی را در ارتباط فرد با جهان پیرامون به وجود آورده است، اظهار داشت: ابزار نوین مورد استفاده دوران کنونی، می تواند زمینه ای برای توسعه و تعمیق هویت ملی و پویایی و نشاط در فضای دانشگاه شود؛ مرکز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویان ایران با در نظر داشتن این موضوع، سومین جشنواره ملی دانشجویی عکس و فیلم جاذبه های گردشگری ایران را برنامه ریزی نموده است.

یعقوب زاده با اشاره به اینکه تمرکز این دوره از جشنواره در سه بخش عکس، فیلم و محتوای دیجیتال (اینفوگرافی و موشن گرافی) است، گفت: این رویداد ملی به معرفی جاذبه های گردشگری ایران، ترویج فرهنگ سفر و معرفی هنرهای سنتی و صنایع دستی کشور از طرف دانشجویان می پردازد و در بخش مسابقه از دانشجویان خلاق و مستعد در زمینه های مورد اشاره که به شکلی خلاقانه، منتقدانه، هنرمندان و مساله محور، موضوعات مربوط به هنرهای سنتی و صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی را در معرض نمایش قرار می دهند، با اهدای تقدیرنامه و جوایز نقدی تجلیل می شود.

وی همین طور فراهم کردن زمینه نگاه نو و خلاق در انعکاس جاذبه های گردشگری و هنرهای سنتی کشور را از اهداف برگزاری جشنواره عنوان نمود و اضافه کرد: کمک به تولید و نشر محتوای بصری فاخر و در عینِ حال جذاب و داده های متقن با موضوع جاذبه های گردشگری، زمینه سازی برای معرفی مقاصد کمترشناخته شده گردشگری در امتداد توزیع مناسب سفر در کشور و توجه به موضوع هنرهای سنتی، میراث فرهنگی و صنایع دستی در امتداد توسعه اقتصادی و اشتغال، از دیگر اهداف این دوره از جشنواره است.

مهلت ارسال آثار ۲۵ فرودین ۱۴۰۰، اختتامیه جشنواره خرداد ۱۴۰۰

دبیر سومین جشنواره ملی دانشجویی عکس و فیلم جاذبه های گردشگری ایران با اشاره به فراخوان جشنواره، اضافه کرد: آثار ارسال شده از طرف هیات داوران که متشکل از اساتید، هنرمندان و کارشناسان حوزه عکس، فیلم، محتوای دیجیتال و گردشگری و هنرهای سنتی هستند داوری خواهد شد و نهایتا در مراسم اختتامیه ای که در خرداد ۱۴۰۰ برگزار می گردد به برگزیدگان جشنواره جوایز نفیسی اهدا می شود.

وی با اشاره به مجزا بودن جوایز در هر بخش اظهار داشت: به نفر اول هر بخش مبلغ ۷میلیون تومان، نفر دوم هر بخش ۴ میلیون تومان، نفر سوم جشنواره ۲ میلیون تومان و نفرات چهارم تا هفتم نیز مبلغ پانصدهزار تومان و لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

یعقوب زاده اشاره کرد: این جشنواره با حمایت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی، گروه پژوهش هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شرکت تجهیزات و لوازم عکاسی دیدنگار، شرکت مهندسی آترینا و شرکت رفاه آفرین فردا، برگزار می گردد.

رئیس مرکز گردشگری علمی- فرهنگی با اشاره به فراخوان جشنواره که در ماه گذشته (دی) انتشار یافت، اظهار داشت: ۲۵ فرودین ۱۴۰۰ مهلت ارسال آثار برای همه دانشجویان ایران است و علاقه مندان می توانند برای شرکت در جشنواره و ارسال آثار به سایت دبیرخانه جشنواره مراجعه کنند.


1399/11/16
23:47:43
0.0 / 5
1011
تگهای خبر: توریست , تولید , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر