شكستگی بند میزان، یونسكو را به شوشتر می كشاند؟

شكستگی بند میزان، یونسكو را به شوشتر می كشاند؟

به گزارش لذت سفر خوزستان فرماندار شوشتر با اشاره به بازسازی نشدن شکستگی بند میزان، اظهار داشت: بازسازی نشدن بند میزان و وقوع سیلاب، ممکنست یونسکو را هم به شوشتر بکشاند.حسین پنبه دانه پور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شکستگی بند میزان، اظهار نمود: به دنبال سیلاب سال ۹۸، بند میزان گرفتار شکستگی شد که به صورت موضعی، ترمیم و محافظت شده است.

وی اضافه کرد: هر چند هم اکنون نشانه هایی از خطر دیده نشده اما هنوز شکستگی در بند میزان به صورت سازه ای، تعمیر و بازسازی نشده است.

فرماندار شوشتر اظهار داشت: بازسازی نشدن بند میزان و وقوع سیلاب، ممکنست یونسکو را هم به شوشتر بکشاند. در صورت افزایش دبی رودخانه کارون بند میزان زیر آب می رود.

پنبه دانه پور با اشاره به ترمیم سیل بندها، بیان کرد: متاسفانه همچنان رودخانه گرگر لایروبی نشده است و باید سازمان آب و برق دراین زمینه اقدام نماید.

به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، بند میزان سدی است در شوشتر و ساخته دست انسان، مربوط به دوره ساسانیان که تا امروز پابرجا است. ساختن بند میزان شوشتر را به شاپور اول ساسانی نسبت می دهند.

بند میزان شوشتر در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۳۳۱ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در سال ۲۰۰۹ نیز این بند به همراه ۱۵ اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیرماه ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵ با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر بعنوان دهمین اثر ایران در لیست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.

منبع:

1399/11/16
17:26:31
0.0 / 5
800
تگهای خبر: تاریخی , ثبت , شهر , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر