از سوی سازمان زمین شناسی صورت می گیرد

كوشش برای تبدیل شدن محور خور و انارك استان اصفهان به ژئو پارك

كوشش برای تبدیل شدن محور خور و انارك استان اصفهان به ژئو پارك

به گزارش لذت سفر مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از انجام مطالعات اولیه و مقدماتی مربوط به دو ژئوپارک در محورهای جندق-خور و نخلک-انارک در شرق استان اصفهان آگاهی داد و اظهار داشت: جهت بررسی ظرفیت سایر نقاط استان اصفهان جهت تبدیل شدن به ژئو پارک مانند تالاب بین المللی گاوخونی نیاز به آمایش کامل این خطه است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، رضا جدیدی با اعلان اینکه مطالعات اولیه و مقدماتی مربوط به دو ژئوپارک در محورهای جندق-خور و نخلک-انارک در شرق استان اصفهان انجام شده است، اضافه کرد: پیمایش های اولیه و مقدماتی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای این مناطق جهت تبدیل شدن به ژئوپارک انجام شد، اما باتوجه به ظرفیت های زیاد استان اصفهان باید این مطالعات کامل شود.
وی اشاره کرد: این دو منطقه دارای رکوردهای جهانی و خاصیت های منحصربفرد و بی نظیر در پدیده های زمین شناسی و معدنکاری و فلزکاری کهن است و قابلیت تبدیل شدن به ژئوپارک را در سطح بین المللی دارد.
جدیدی با اعلان اینکه مطالعاتی برای ژئوپارک کویر "مرنجاب" در آران و بیدگل انجام شد، اظهار نمود: جهت بررسی ظرفیت سایر نقاط استان اصفهان جهت تبدیل شدن به ژئو پارک مانند تالاب بین المللی گاوخونی نیاز به آمایش کامل این خطه است.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، این سازمان را متولی مطالعات ژئو پارک عنوان نمود و تصریح کرد: حاکمیت منطقه و استان باید دراین زمینه درخواست داشته باشد تا سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای تامین منابع مالی مورد نیاز آن اقدام نماید.
جدیدی با اشاره به آمادگی خوب استان اصفهان برای تکمیل مطالعات ژئوپارک، اظهار داشت: ما مدلهای موفقی در کشور دراین زمینه مانند ژئوپارک بین المللی قشم و ملی ارس و طبس داریم و امید است اصفهان در نوبت بعدی برای ثبت ژئوپارک قرار گیرد که ظرفیت یابی ژئوپارک در سطح ملی و بین المللی در اصفهان توسط سازمان زمین شناسی و با همکاری اتاق تجاری این استان در حال انجام و مقرر است جلسه های مربوط به این کار ادامه یابد.
خور، جندق، انارک و نخلک از توابع شهرستان خور و بیابانک در ۴۲۰ کیلومتری شرق اصفهان و در قلب کویر مرکزی ایران است. خور و بیابانک به مرکزیت شهر خور با وسعتی افزون بر ۱۲هزار کیلومتر مربع حدود ۱۰ درصد از کل مساحت استان اصفهان را در اختیار دارد. این خطه دارای پدیده های بکر و طبیعی بسیاری مانند آبشار نمکی، مجتمع معدنی پتاس، رمل های ماسه ای تخت عباسی و تخت عروس، چال سلکنون، نیزار مصر و فرحزاد، دریاچه نمک و چشمه گرمه و آبگرم است.
" ژئو پارک " مخفف پارک زمین شناسی است و طبق تعریف سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) گستره ای با مرزهای آشکار و پهنه کافی است که در برگیرنده چند پدیده زمین شناسی کمیاب و برجسته باشد و در آن گستره جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی باارزش یافت شود، این گستره باید از برنامه های مدیریت گسترش و بهره برداری و طرح های حفاظتی برخوردار باشد و توان بالا بردن سطح اقتصادی جامعه محلی و جلب همکاریهای مردمی را داشته باشد.
هدف از ایجاد ژئو پارک، توانمندسازی جامعه محلی، توسعه پایدار اقتصادی و گردشگری و حفاظت از میراث زمین است که در معرض تعرض و خسارت های ناشی از کارهای انسانی قرار دارد؛ تا حالا ژئو پارک قشم از کشورمان به صورت بین المللی ثبت شده و تحت حمایت یونسکو درآمده است و چند ژئو پارک ملی دیگر برای جهانی شدن به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد پیشنهاد شد.
برمبنای اعلام روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، ژئوپارک علاوه بر پدیده های بارز زمین شناسی می تواند از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی، محیط زیست غنی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگری برخوردار باشد که بگفته کارشناسان و مسئولان، مناطق بسیاری در کشورمان استعداد تبدیل شدن به منطقه ژئو پارک را دارند.
منبع:

1399/11/14
12:25:40
0.0 / 5
922
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر