6 میراث ناملموس كرمانشاه ثبت ملی شد

6 میراث ناملموس كرمانشاه ثبت ملی شد

به گزارش لذت سفر کرمانشاه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از ثبت شش میراث ناملموس استان در لیست آثار ملی اطلاع داد.


امید قادری در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به ابلاغ مراتب ثبت این شش اثر از جانب وزیر میراث فرهنگی به استاندار کرمانشاه، اظهارکرد: از چندسال پیش باتوجه به قدمت و جایگاه مهم این میراث ناملموس بین مردم مناطق مختلف استان، بدنبال تشکیل پرونده هایی برای ثبت آنها در لیست آثار ملی بودیم.
وی اضافه کرد: در این راستا برای این شش میراث ناملموس استان پرونده هایی را تشکیل دادیم و به وزارت میراث فرهنگی ارسال کردیم.
مدیرکل میراث فرهنگی استان اضافه کرد: به تازگی در جلسه شورای ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی این شش پرونده عنوان شد و با دفاعی که از قدمت، جایگاه و اهمیت آنها داشتیم، اعضای شورا با ثبت ملی آنها موافقت کردند.
وی اظهار داشت: مهارت پخت نان کزینکه استان، بازی بومی محلی قمچان در روستای ساتیاری، فنون پخت غذای قاپلی منطقه ریجاب، آیین شکرگزاری آب روستای نسمه، مهارت پخت نان نیمه فیس استان و مراسم عید قربان شهر بانه وره شش میراث ناملموسی هستند که به ثبت ملی رسیدند.
قادری تصریح کرد: باتوجه به اینکه این شش میراث ناملموس به ثبت ملی رسیده، از این پس برای حفظ، نگهداری و احیاء آنها اهتمام بیشتری در استان بکار خواهیم برد تا مانع از فراموشی و از بین رفتن این سنت های پرارزش شویم.
1399/11/09
12:20:36
0.0 / 5
1033
تگهای خبر: ثبت , روستا , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر